Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

День піхоти: головні питання про свято і важливість його запровадження

День піхоти: головні питання про свято і важливість його запровадження


«Події 2014-2019 років показали, що українська піхота є однією з найкращих у сучасному світі. Оборонні, наступальні, рейдові операції, які проводила українська піхота, вже зараз вивчаються в найкращих військових навчальних закладах світу. Я вважаю, що піхота – це каста. До неї особливе ставлення, бо це найбільша частина українського війська, яка довела свою боєздатність», – так в ефірі військового радіо Армія FM про українську піхоту сказав історик Василь Павлов.

Також він пояснив, наскільки важливим є День піхоти для військовослужбовців мотопіхотних підрозділів ЗСУ і чому датою військового професійного свята обрано саме 6 травня.

З 2016 року розпочався ребрендинг ЗСУ

Спочатку відбулася заміна окремих елементів однострою, потім – символіки. Згодом почали з’являтися нові марші, нові пісні, нові військово-професійні свята.

Традиція створення нових військово-професійних свят або їх «перепрошивка» припадає на 2017 рік, коли було змінено дату святкування Дня десанту і запроваджено День Десантно-штурмових військ 21 листопада. З 2018 року День морської піхоти почали відзначати 23 травня.

В основу кожного з цих нових свят було покладено історичне, традиційне, релігійне підґрунтя. І коли наші десантники та морпіхи отримали свої оновлені професійні свята, абсолютно справедливо свій голос подала піхота, яка несе на собі основний тягар війни.

Спочатку запровадити День піхоти запропонували волонтери і ветерани піхотних підрозділів. Згодом це питання обговорювали в наукових кабінетах, Міністерстві оборони, Генеральному штабі, штабі командування Сухопутних військ. До цієї роботи долучилися науковці Національної академії Сухопутних військ, Військової академії в Одесі, представники історичного відділу Генерального штабу і цілої низки інших установ, на яких покладено військово-історичну роботу, національно-патріотичне виховання, військово-професійну орієнтацію. У результаті сформувався перелік історичних дат, коли українська піхота відіграла важливу історичну роль.

6 травня відкриває цикл військово-професійних свят

Українська піхота билася в різні роки і в різних історичних умовах, до того ж хотілося підібрати такий день, щоб піхотинці могли відзначати своє професійне свято в найбільш комфортних умовах. З огляду на це розглядалися дати в травні та вересні-жовтні.

Але вересень і так багатий на військово-професійні свята: День танкіста, День військової розвідки… Тож, святкування Дня піхоти у вересні перекривалося б цими датами або тими, які відзначаються в усій Україні та мають глибшу історичну традицію. Не хотілося, щоб дати накладалися, і День піхоти  «загубився» поміж іншими. Так само і з датами, що припадали на жовтень. Наприклад, свято могло опинитися в тіні Дня захисника України.

Саме тому обрали 6 травня. Так піхота отримала свій день – перше велике військово-професійне свято в році.

Чому ж саме 6 травня?

6 травня 1648 року завершилася перша переможна битва Національної визвольної боротьби під проводом Богдана Хмельницького на Жовтих Водах. І ключову роль у цій битві відіграла козацька піхота.

Також саме 6 травня, але 1920 року, успішно завершився 6-місячний зимовий рейд української армії тилами спочатку білогвардійських, а потім і червоноармійських військ. Цей похід має для українського війська символічне значення, адже він розпочався 6 грудня (зараз це День Збройних сил України), а завершився 6 травня. Так замикається цикл свят і ціла низка історичних подій. У даті 6 травня поєднуються історичні події, коли українська піхота відзначалася на полях битв і домінувала серед інших родів військ.

До того ж, на 6 травня припадає велике релігійне свято – День Юрія Змієборця – одного з покровителів українського війська. В Україні цей святий переважно зображується у вигляді кінного вершника, який списом проштрикує змія. Але на прапорах козацького війська Юрія Змієборця зображували як пішого воїна. Українська народна традиція зберегла вірш, який згодом перетворився на пісню:

«Нам поможе святий Юрій

Ще й Пречиста Мати

Лихо звоювати.

Ой чи пан чи пропав –

Двічі не вмирати.

Гей, нумо, браття, до зброї!».

Деякі фрази з цієї пісні стали девізами українських підрозділів.

Події російсько-української війни 2014–2019 років показали, що українська піхота є однією з найкращих у сучасному світі. Оборонні, наступальні, рейдові операції, які вона здійснювала, вже зараз вивчаються в найкращих військових навчальних закладах світу. Піхота – це каста. До неї особливе ставлення, бо це найбільша частина українського війська, яка довела свою боєздатність.

 Фото: Alex Under, Lena Baran


Переглядів: 1137

Останні новини