Коронавірус на фронті. Чи готова армія до нового ворога?

Коронавірус на фронті. Чи готова армія до нового ворога?


13 березня Всесвітня організація охорони здоров’я присвоїла вірусу Covid-19 (відомому як «коронавірус») статус «контрольованої пандемії» з епіцентром поширення у Європі. Коронавірус – гостре вірусне захворювання, що характеризується переважним ураженням дихальної системи. Те, що в народі прийнято називати «ГРВІ» або «застудою»також викликається вірусами. Один з них, Covid-19, наразі інтенсивно поширюється планетою.

Станом на 20 березня у світі інфіковано понад 250 тисяч осіб, з яких понад 10 тисяч померли. В Україні зафіксований 21 випадок зараження та 3 смерті. На сьогодні смертність складає 3,4%. У деяких країнах вона вища, в інших нижча. Все залежить від того, як швидко були розпочаті обмежувальні заходи (і наскільки свідомо громадяни поставились до них), від системи тестування населення та в цілому від спроможностей медичної системи та управління держави.

Чи готова українська армія до нових, не притаманних їй та безпрецедентних в цілому для усіх країн, викликів, та що відбувається у війську й на передовій? Відповідаємо нижче.

Отже, до виконання завдань в районах проведення Операції об’єднаних сил залучається близько 60 тисяч військовослужбовців Збройних сил України та представників інших силових структур. Кожного дня ці люди не лише ризикують життям захищаючи країну, але й контактують між собою та з місцевим населенням, а отже перебувають у зоні ризику по інфікуванню.  

Чи забезпечене військо всім необхідним для протидії вірусу?

Армія, як і держава вцілому, на жаль, виявилися не готовими до нових викликів та загроз. Війська не забезпечені достатньою кількістю засобів індивідуального захисту (масок, респіраторів, окулярів та рукавичок), антисептичних засобів та дезінфекторів. Станом на 19 березня взагалі відсутні будь-які тести для виявлення коронавірусу у військах.

Чи реагує керівництво армії?

Командування Збройних сил усвідомлює загрозу та прийняло ряд, як адміністративних так і внутрішніх організаційних заходів. Відмінено шикування від роти і вище, проведення нарад переведено на дистанційну основу, до військових доведено (і постійно доводиться) необхідність дотримуватись ізоляції,  військові медики системно перевіряють особовий склад на прояви симптомів захворювань. У приміщеннях та казармах проводиться провітрювання та вологе прибирання. Також активно розгортається кампанія з інформування особового складу про необхідні заходи щодо недопущення зараження: якісне миття рук, зведення комунікацій до мінімумів, необхідності використання засобів інидивідуального захисту тощо.

Для вирішення проблеми з засобами індивідуального захисту проводиться робота з Міністерством охорони здоров’я, органами місцевої влади та благодійними організаціями. Так, вже 19 березня перша допомога почала надходити у війська. Отже стверджувати, що держава самоусунулась не варто.

Але поки кожний окремо взяти військовослужбовець не усвідомить небезпеку, марно очікувати, що заходи будуть надто дієвими. Медична служба та командири фізично не зможуть стати над головою в кожного і слідкувати за діями кожного солдата.

Яка роль «Повернись живим» у процесі допомоги армії?

Враховуючи те, що держава не змогла превентивно зреагувати на загрозу, до процесу допомоги армії підключилися благодійники, в тому числі і ми, фонд «Повернись живим». Головні наші зусилля тут спрямовані на два напрямки.

Перший – це забезпечення військових медиків, які працюють в районах проведення ООС, засобами індивідуального захисту та дезінфекторами. І тут давайте порахуємо: до прикладу, одному медику в день потрібно, щонайменше, чотири медичні маски. Якщо зробити простий розрахунок, то для умовної тисячі медиків, а вони є в кожному підрозділі, на один робочий день необхідно близько 4 тисяч масок, адже кожні дві години маску потрібно замінювати на нову. Це – 28 тисяч масок на тиждень! І це лишень медикам, без врахування особового складу і якщо рахувати робочий день по 8 годин (зараз всі військові хмикнули, тому що так не буває). А давайте ще порахуємо тих, хто працює на блокпостах, поварів, водіїв тощо…. Фактично, армія потребує щотижнево декілька сотень тисяч одних лише індивідуальних масок для забезпечення підрозділів у ООС! І це, повторимося, лише маски. А ще потрібні тони дезінфекторів для приміщень, транспорту, спорядження, окуляри, медичні рукавички, захисні комтюми тощо.

Другий напрямок – тестування. Адже саме раннє виявлення та ізоляція – запорука локалізації інфекції. Такий підхід дозволить зменшити кількість тих, хто потрапить у реанімацію. Нам конче потрібно всім разом знижувати навантаження на лікарні, яке очікується за півтора-два тижні. Наразі в світі існує два варіанти тестів: швидкі тести, які починають виявляти антитіла до вірусу десь з 4-8 дня після інфікування, а також більш точні тести, які праціюють методом полімеразної ланцюгової реакції і виявляють безпосередньо сам вірус в перші дні інфікування. Перша партія у 50 одиниць швидких тестів наразі прямує в ООС, і робота в цьому напрямку триває. В армії є досить значна кількість людей, які відносяться до груп ризику, наприклад, люди старші 50-ти років.

Ми не можемо дозволити собі втрачати бійців ні через війну ні, тим більше через пандемію, а отже ми будемо робити все можливе і неможливе, щоб допомогти армії подолати цього нового та ще погано відомого ворога.

Автор головного фото: Олена Максименко.

Матеріал було створено за підтримки Міжнародного Фонду “Відродження” в межах проекту “Людяність та взаємодопомога”. Матеріал відображає позицію авторів та не обов’язково збігається з позицією Міжнародного Фонду “Відродження”.


Переглядів: 570

Останні новини