Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Морський аргумент: проблеми та перспективи українських ВМС

Морський аргумент: проблеми та перспективи українських ВМС


Вони перші зіткнулися з російською агресією й досі стоять на шляху окупанта в Чорному та Азовському морях. Їхня робота має величезне значення для обороноздатності та економіки нашої держави, бо втрата моря обвалить наш ВВП на 30%. Вони – Військово-Морські Сили ЗСУ й 5 липня в Україні святкують їхній день. «Повернись живим» зібрав головні проблеми та надії українських ВМС.

Кримський нокдаун
До 2014 року ВМС України могли вважатися найпрогресивнішим видом військ в Україні. Саме там старалися запроваджувати прогресивні новинки. Саме на флоті, зокрема, з’явилися перші контрактники в ЗСУ. Але все змінила окупація Криму. В одну мить український флот позбувся своєї обжитої бази, багатьох кораблів та двох третин особового складу. Залишки ВМС змушені обживатися в курортно-діловій Одесі чи, наприклад, Очакові. Втім, і тут вони – під пильним оком ворога. Лише за сотню кілометрів від одеського порту на захоплених українських бурових вишках російські окупанти стежать за нашими морськими шляхами й постійно посилюють свою присутність. У таких умовах українські ВМС змушені відроджуватися майже з «нуля».

Головні проблеми українського флоту
За оцінками керівника аналітичного відділу Фонду «Повернись живим» Тараса Чмута наразі ВМС мають цілу низку системних проблем, вирішення яких затягнеться на роки, і які суттєво ускладнюватимуть військовим виконувати свої завдання.

Кадровий голод
«У нас відсутні моряки та корабели багатьох вузьких спеціальностей. Наприклад, гідроакустики або радіолокаційники. Гідроакустики служать лише на «Гетьмані Сагайдачному» і їхній інструмент – це станції 80-х років виробництва. Умовно кажучи, якщо сьогодні хтось із цих військовослужбовців звільняється, завтра це вже спричинить проблему», – каже Тарас Чмут.

Віталій Дейнега 4 грудня 2015 року подарував від Фонду «Повернись живим» навігаційно-радіолокаційний радар FURUNO FAR-2 117/27 флагману ВМС України «Гетьман Сагайдачний» вартістю 277 000 грн
Фото «Траса Е-95»

За його словами 70-80% військовослужбовців українського флоту або залишились у Криму або звільнилися.

«А якби не звільнилися, їм не було б на чому служити – у нас мало кораблів. Ті, що є – замалі для виконання якихось масштабних завдань. Які серйозні завдання може виконувати катер з екіпажем з 5 осіб? Ці моряки не знають, що таке дальні походи, коли ти виходиш у море на 3 місяці. Моряк – це той, хто вдома у морі, а на березі він у гостях. А в нас виходить навпаки. У підсумку ми втратили кілька поколінь військовослужбовців і нам треба відбудовувати флот з нуля», – резюмує аналітик.

Брак кораблів
Більшість українських кораблів, які мали більш-менш серйозне озброєння: ракети, ПЗРК, потужні гармати, ракети, міни та торпети, ЗРК, глибинні бомби проти підводних човнів, були захоплені ворогом і, звісно, утримуються ним і досі. Корвети «Луцьк», «Хмельницький», «Тернопіль», «Придніпров’я» чи великий десантний корабель «Костянтин Ольшанський» могли дати бій ворожим кораблям та авіації. Натомість, ті кораблі, зокрема ракетні катери, що залишились у нас, поступаються у озброєнні. За винятком нашого флагмана – «Гетьмана Сагайдачного».

«Гетьман Сагайдачний»
Фото АрміяInform

Старе обладнання
Невтішна ситуація і з «очима» та «вухами» флоту – гідроакустичними комплексами, що контролють становище під водою, та радіолокаційними станціями (РЛС), які працюють на поверхні. У ВМС дуже бракує сучасних систем розвідки. Зокрема маємо берегові РЛС малої дальності, хоча необхідні станції дальнього виявлення. Є гідроакустичні комплекси на морській авіації. Втім, наші Ка-27 та Мі-14 використовують системи 70-80-х років минулого сторіччя. Тобто їм уже 40-50 років! Звісно така техніка ще працює й здатна працювати довго, але в нашого ворога значно досконаліші системи.

Слабка мінна безпека
Мінна загроза суттєво впливає на перебіг протистояння на морі. Міни самим фактом своєї наявності здатні заблокувати цілі військово-морські бази й обмежити дії ВМС або зупинити роботу портів. Наразі український флот немає спеціально підготовлених водолазів чи роботів, які б відвели таку небезпеку від наших прибережних вод. У складі ВМС є тральник «Генічеськ», але він теж не може серйозно вплинути на мінну загрозу. А в окупованому Криму стоять захоплені росіянами тральники «Чернігів» та «Черкаси». За словами Тараса Чмута, цього року ми очікуємо допомогу від США у цій сфері, проте мінна безпека ще довго буде значною проблемою для наших морських комунікацій.

Відсутня берегова інфраструктура
Моряки та корабели, певно, з сумом згадують зручні бази та місця стоянки у Криму, де флот жив десятиліттями. Зараз усього цього немає, і попри те, що Одеса та Очаків зовсім не чужі для військових моряків міста, тут не вистачає берегової інфраструктури – військово-морських баз, причалів, майстерень, де кораблям необхідно проходити постійні невеличкі ремонти. Далеко не в усіх частинах вистачає казарм, зокрема в Одесі немає місця для розміщення великих кораблів. За 6 років ВМС досі не знайшли собі приміщення для Штабу.

Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам розповідати ще більше новин, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні.

Перспективи українського флоту
Проте українські ВМС, хоч і повільно, але нарощують свої мускули. Є прогрес, а головне, великі сподівання. Навіть на фоні колосальної переваги агресора на морі. 

Удари «Нептуна»
Вперше за свою історію Україна близька до прийняття на озброєння потужного протикорабельного ракетного комплексу. «Нептун» наразі є головною надією нашого флоту. Фактично новий для нас вид зброї з радіусом дії до 280 кілометрів наразі завершує державні випробування і може стати нашим головним і дуже небезпечним аргументом проти агресора на морі. Лише однією такою ракетою «Нептун» здатний відправити на дно або вивести з ладу сучасний корабель, будівництво якого тривало роки, а ремонт коштуватиме значних сум. Удари цього комплексу можуть завдати агресорові неприпустимих втрат і зламати його задуми.

Випробування ракетного комплексу «Нептун» 17 червня 2020 року
Фото Генштаб

Читайте також: КБ «Луч» показав успішні випробування ракети «Нептун»

Посилення співпраці з країнами Заходу та НАТО
З 2014 року флот значно активніше долучається до міжнародних навчань у Чорному морі. В тому числі до навчань типу PASSEX, де наші кораблі взаємодіють із кораблями країн НАТО. Така активність уже забезпечила появу партнерів у Чорноморському регіоні, безпеці яких теж загрожують агресивні дії росіян. Кораблі дружніх до нас країн дедалі частіше проходять через Босфор, посилюючи свою присутність та нашу безпеку у північно-західній акваторії Чорного моря. Вперше в історії України наші офіцери та курсанти проходять підготовку в навчальних закладах країн НАТО. Зокрема в Польщі, Британії та США.

Посилення корабельної компоненти
З 2014 року у складі ВМС з’являється все більше кораблів. Так, Держдепартамент США схвалив продаж Україні 16 сучасних патрульних катерів Mark VI та вже поставив кораблі типу «Айленд». Також очікуємо на появу «Кентаврів» – броньованих десантно-штурмових катерів, призначених для служби на річках та у прибережних водах. До речі, команди «Айлендів» складаються з моряків, які пройшли повноцінний курс навчання у США.

Патрульний катер Марк VI

Читайте також: Катери від США: все, що потрібно знати про Mark VI та чому вони потрібні українському флоту (ФОТО, ВІДЕО)

Відкриття водолазної школи
В Одесі відкрили водолазну школу, де ВМС навчаються за міжнародними стандартами. Військові водолази боронять від підводних диверсій морських спецпідрозділів, рятують на морі людські життя та техніку, здійснюють підводне розмінування та протидиверсійну охорону об’єктів стратегічного значення. Водолазна школа відзначилася першою українською жінкою-водолазом – 19-річною Катериною Нікітенко.

Катерина Нікітенко
Фото АрміяInform

Відродження морської піхоти
Після виходу з Криму у нас залишалось 200 морпіхів. Відтоді українська морська піхота перетворилися на значну силу. Їх доукомплектували, переозброїли, морпіхи пройшли війну на Донбасі, і далі воюють та постійно тренуються, відпрацьовують висадку на берег та оборону пунктів базування ВМС, островів, портів, аеродромів та інших важливих об’єктів. 

Фонд «Повернись живим» вітає українські ВМС зі святом! Спокійного моря та нових перемог!

Хочеш знати більше? Підпишись на нас в Telegram, щоб оперативно дізнаватися новини військової сфери в Україні та світі.

Останні новини:


Переглядів: 851

Останні новини