«НАТО та США повинні направити військові кораблі в Азовське море»: експерти прокоментували захоплення РФ українських моряків

«НАТО та США повинні направити військові кораблі в Азовське море»: експерти прокоментували захоплення РФ українських моряків


Підступно й нахабно Росія напала на Україну в Азовському морі. Вочевидь, Кремль вкотре розраховував, що й цей злочин зійде йому з рук. Що міжнародна спільнота «проковтне» незаконне відкриття вогню по українським суднам та захоплення у полон наших військових. Однак світ відреагував миттєво.

Американський аналітичний центр Atlantic Council (Атлантична Рада) запитав у експертів, як НАТО та Захід відреагують на черговий акт російської агресії та які заходи слід вжити, щоб змусити Кремль припинити свої злочинні дії в Україні та у всьому світі. Ми наводимо найяскравіші цитати з їхніх відповідей.

Андерс Ослунд, старший науковий співробітник Атлантичної Ради: «Сполучені Штати, НАТО, Європейський Союз та всі основні країни Заходу мають різко виступити проти цього зухвалого порушення кількох міжнародних морських конвенцій. НАТО та США повинні направити військові кораблі в Чорне море, в район Азовського моря, щоб гарантувати, що воно й надалі залишиться відкритим для міжнародних перевезень».

Тарас Березовець, телеведучий телеканалу «Прямий», засновник Українського інституту майбутнього, засновник та виконавчий директор «Вільного Криму»: «Це вперше, коли російські військові напали на українські Збройні сили під своїм прапором. Це вже не маленькі «зелені чоловічки». Це відкритий акт агресії. Отже, реакція України та західних союзників на нього повинна бути рішучою. Якщо Росію не зупинити в Азовському морі, ми можемо незабаром побачити відкриту російську агресію на Донбасі. Захід повинен закрити SWIFT, накласти ембарго на постачання нафти з Російської Федерації та розширити військову допомогу Україні. США мають запровадити санкції щодо «Північного потоку-2». НАТО має збільшити свою військову присутність у Чорному морі як сигнал Президенту Росії Володимиру Путіну. Україна повинна оголосити воєнний стан, запровадити візовий режим та розірвати Азовську морську угоду 2003 року».

Ян Бжезінський, старший науковий співробітник Центру міжнародної безпеки Атлантичної Ради Scowcroft (з Твітеру): «Це не провокація, а військова агресія з боку Росії проти України. Путін випробовує рішучість Заходу. Реакція Заходу повинна включати галузеві економічні санкції та збільшення постачання летальної зброї Україні, зокрема протикорабельних ракет».

Майкл Карпентер, колишній заступник помічника міністра оборони США, старший директор Центру Байдена, старший науковий співробітник Атлантичної Ради: «Захоплення Росією українських кораблів, які проходили Керченською протокою між Чорним та Азовським морями, є частиною російської стратегії з отримання контролю над Азовським морем і блокування українського морського руху в Керченській протоці і поза нею. Цей крок, безумовно, є порушенням міжнародного права та вносить новий аспект до майже 5-річної війни Росії проти України. Сполучені Штати повинні негайно відреагувати, надавши Україні радарні станції для контролю морської зони та протикорабельні ракети, щоб вона могла захищати узбережжя Азовського моря. Сполучені Штати також повинні повністю заморозити активи хоча б одного великого російського банку – «Сбербанку», ВТБ чи «Газпромбанку».

Пітер Дікінсон, член-кореспондент при Атлантичній Раді та видавець журналу «Бізнес-Україна»: «Ця морська атака – це акт війни за практично будь-якої інтерпретації міжнародного права. В її основі лежать зазіхання Росії на Крим, який залишається невизнаним поза межами, власне, Росії. Міжнародне співтовариство має засвоїти уроки 2014 року та не допустити, щоб Москва закрила Керченську протоку і створила нові військові реалії. Найефективнішим способом для запобігання цьому було б негайне проходження багатонаціональної військово-морської робочої групи Керченською протокою з подальшим розташуванням у Маріуполі».

Джон Гербст, директор Центру Євразії та колишній посол США в Україні: «Якщо Захід не відреагує, зосередившись на другорядних речах, на кшталт воєнного стану, тоді Путін здобуде ще одну перемогу».

Філіп А. Карбер, президент Фонду «Потомак»: «Час назвати все своїми іменами, це війна! Росію не зупинили санкції та Мінські домовленості II щодо припинення війни. Як і будь-які гопники, вони розуміють лише силу. І йдеться не про “декларації”, а про рішучі дії. Україна повинна перейти на найвищий рівень мобілізації військового часу […]. НАТО потрібна Україна так само, як і Україна відчуває потребу бути членом Альянсу. Чим швидше це станеться, тим краще».

Стівен Пайфер, старший науковий співробітник Інституту Брукінгса: «Російська блокада Керченської протоки є зухвалим порушенням міжнародного права. Сполучені Штати та Європа повинні чітко заявити про свою готовність накладати нові санкції на Росію, якщо та негайно не відкриє протоку. Ці санкції повинні стосуватися експорту та імпорту через російські порти на Азовському та Чорному морях. Наприклад, слід заборонити суднам під прапорами США та країн-членів ЄС заходити в ці порти, та не дозволяти суднам, що виходять з цих російських портів, заходити у води американських і європейських портів».

Олександр Вершбоу, заслужений діяч Центру міжнародної безпеки Атлантичної Ради Scowcroft: «Нелегальна блокада Керченської протоки Росією та захоплення українських кораблів – це порушення міжнародного права та двосторонніх українсько-російських угод. Ці дії можна розглядати лише як навмисний акт агресії, спрямований на дестабілізацію ситуації в Україні під час виборів 2019 року. Україна повинна виявляти стриманість у зоні конфлікту та надмірно не реагувати на подальші російські провокації. Водночас Київ має тиснути на своїх партнерів з США та ЄС, щоб досягти не лише засудження агресії Росії, а й застосування реальних санкцій, якщо вона не змінить курс і не відновить повний безперешкодний доступ до Азовського моря для українських комерційних кораблів і військових суден. Якщо реакція на останні напади та незаконне захоплення українських кораблів нагадуватиме лише ляпас по руках, Путін сприйме це як зелене світло для подальшої ескалації, повної блокади або навіть анексії Азовського моря».


Переглядів: 265

Останні новини