Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

«Не «налазить» на пострадянське розуміння армії»: чому фонд «Повернись живим» навчає військових

«Не «налазить» на пострадянське розуміння армії»: чому фонд «Повернись живим» навчає військових


Сьома ранку. До офісу «Повернись живим» приходить викладач Центру лідерства УКУ Львівської бізнес-школи Андрій Рождественський. Разом із керівницею військового відділу фонду Наталею Калмиковою вони завантажують багажник автівки учбовим приладдям та виїжджають в бік Чернігова. Протягом трьох днів обидва працюватимуть у 169-му учбовому центрі «Десна». Тут Андрій проводитиме тренінг «Менеджмент та лідерство у військовому підрозділі».

З весни 2019 року фонд спільно з Центром лідерства УКУ Львівської бізнес-школи провів вже понад 10 таких тренінгів для військовослужбовців молодшого, старшого та вищого складу. Але цього разу вперше – для військових викладачів.  

– Для цієї групи ми трохи змінили програму, – ділиться Андрій Рождественський. – Спочатку працюватимемо в тому ж режимі, що й з іншими командирами та офіцерами. Але саме для викладачів ми додали ще одну частину – аналіз того, що відбуватиметься в аудиторії, щоб наші слухачі отримали знання, пов’язані з викладанням, та використовувати їх в своїй діяльності. Також ми прибрали з програми бойові моменти, звели до мінімуму вправи на управління змінами в організації. Це більше історія про комунікацію з підлеглими. 

10:00. Військові зібралися у класі та чекають на початок тренінгу.

Сьогодні ми навчимо вас – тих, хто навчає сам – робити так, щоб за вами йшли люди, – звертається до групи Наталя Калмикова.

Давайте пограємо в асоціації, – розпочинає Андрій. – Ми з вами в Київській Русі ХVІІІ сторіччя, я кажу слово «зброя». Що спадає вам на думку? А тепер уявіть Першу світову. А тепер – Другу світову. А зараз розкажіть про свої асоціації зі словом «зброя» у сучасному світі.  

20 військових різного віку та у різних званнях одразу ж вмикаються у асоціативну гру. А вже за 25 хвилин тренінгу вони розділяться на чотири команди та отримають своє перше практичне завдання.

У перший день всі трохи замкнені, але вже на третій становляться більш ініціативними та розкутими, – говорить Андрій.

Протягом всього робочого дня упор він робить саме на виконання практичних завдань та обговорення. Слухачі вчаться розрізняти ціль та мрію, краще розуміти підлеглих, ставити їм завдання за системою SMART, щоб отримати ефективний результат, віддавати накази, виходячи з різних типів підлеглих та практикуються в делегуванні. У цей же день від Андрія вони почують тезу про те, що «лідерство – це не царська справа».  

З деякою інформацією, яку дає викладач, військовослужбовці не погоджуються та дискутують. Це, говорить Рождественський, дуже добре.

Насправді значно краще, коли люди не погоджуються вголос, ніж коли мовчки роблять вигляд, що все добре. Певний супротив – це нормальне явище в усіх групах, тому що ми розповідаємо речі, які трохи не «налазять» на традиційне, пострадянське розуміння про те, якою має бути армія. Зрозуміло, що є певний дисонанс, але нині існуюча система показує свою неефективність, тому треба її змінювати, – впевнений Андрій.

За його словами, мета цих триденних тренінгів – показати командирам, що управління підлеглими може бути не тільки через статус. Якщо говорити про викладачів, то їм намагаються донести, що навчати майбутніх військовослужбовців можна більш цікаво та інтерактивно, використовуючи у практиці, зокрема, елементи управління людьми. 

Якщо пригадати наш перший тренінг і подивитися на те, що ми робимо зараз, то можна побачити різницю. Ми глибше занурюємося в тему, адже після кожного курсу військовослужбовці дають коментарі щодо наповнення програм, ми вивчаємо матеріали наших закордонних колег, тому курс змінюється. Це дає ширше розуміння що таке лідерство в армії. Військовим є чому навчатись у цивільних, але й цивільним у військових – також, особливо в умовах кризи. Це – обмін досвідом, який ми збираємо і потім показуємо у бізнесі, – говорить Рождественський.

Наприкінці навчального дня військовослужбовці висловлюють свої думки щодо отриманого матеріалу. Вони – різні.

«Цікаво, але поки я не уявляю демократію в армії, все ж таки у нас авторитарний стиль керування», «Це інформація, яка виходить за межі армії, «совдепії», дуже хотілося би, щоб у нас так було», «Тепер я знаю, як правильно формувати цілі, навіть особисті», «Мені сподобалося працювати в команді та правильно ставити завдання».

Наступного дня тренінг розпочнеться о восьмій ранку. До цього часу військові мають змогу осмислити інформацію, яку отримали сьогодні.

Чесно кажучи, мій підрозділ так і працює, у нас немає якого тоталітарного режиму, – ділиться враженнями командир навчальної батареї Сергій. – Я не кадровий військовий – до лав ЗСУ прийшов з цивільного життя. Сам почав з ланки солдата, тому розумію, що на кожному етапі треба розуміти всіх: солдата, сержанта, офіцера, бачити, які завдання для нього важкі, а які – ні. Під час сьогоднішнього тренінгу я думав: «О! Це в мене вже працює, і це я вже зробив». Але було й багато чого нового. Можливо, треба передивитися постановку завдань і те, кому і як їх треба ставити.

Ще одна слухачка курсу, заступниця командира роти з морально-психологічного забезпечення Світлана, говорить, що цей тренінг – не тільки про нові знання а ще й про обмін досвідом серед колег.

Загалом я в армії понад рік. Мені дуже корисними будуть знання про те, як треба формувати ціль та правильно делегувати повноваження для більш ефективної роботи команди та своєї особистої. Сподіваюся, що у подальшому я зможу це використовувати у своїй роботі.  Сьогодні я дізналася для себе багато нового.

Всі фото: «Повернись живим»


Переглядів: 459

Останні новини