17 липня 2014 року, 16:20. У небі над селищем Первомайський неподалік окупованого міста Сніжне на Донеччині на шаленій швидкості до землі наближається палаючий літак. Його прошили сотні осколків, він буквально розвалюється в небі. Літак падає у соняшникове поле, над ним здіймається чорний дим. На місце авіакатастрофи збігаються місцеві, але їх розганяють люди в камуфляжі – терористи незаконних збройних формувань.
Закривавлені тіла впереміш з особистими речами та документами. Це – пасажири літака «Боїнг 777» (рейс MH17) авіакомпанії «Малайзійські авіалінії». Вони летіли з Амстердама (Нідерланди) до Куала-Лумпура (Малайзія). На борті перебували 298 людей (з них 15 – члени екіпажу): 192 – громадяни Нідерландів, 44 – Малайзії, 27 – Австралії, 12 – Індонезії, 10 – Великої Британії, чотири – Німеччини, чотири – Бельгії, три – Філіппін, один – Канади, один – Нової Зеландії. Найстаршому пасажирові було 82 роки, наймолодшому ще не виповнилося й року.
«Предупреждали же – не летать в «нашем небе». Птичка упала за террикон, жилой сектор не зацепила. Мирные люди не пострадали», – так сповістив про збиття літака ватажок терористів Ігор Гіркин.

Щоправда, спочатку терористи заявили, що збили не цивільний, а військовий літак з нібито українськими бійцями. Ця інформація була оприлюднена у російських ЗМІ, але, коли бойовики оговтались, всі повідомлення були видалені протягом наступним декількох годин.
Тоді ж у мережі з’являються скріншоти, від яких волосся стає дибки – без перебільшення – у всього світу. Жителька Торезу Катерина Пархоменко виставляє фото туші для вій «из Амстердама, а вернее с поля».

Що з розслідуванням та хто причетний до збиття?
Слідство у справі авіакатастрофи триває вже п’ять років. У травні 2018-го Нідерланди та Австралія офіційно звинуватили Росію у причетності до авіакатастрофи «Боїнга». За даними слідства, літак був збитий із ЗРК «Бук», який на територію окупованого Донбасу завезли з РФ. Представник міжнародної слідчої групи Вільберт Пауліссен зазначив, що зенітний комплекс належить 53-й ракетній бригаді армії РФ, що дислокується у Курську.
19 червня цього року на основі розслідування Об’єданої слідчої групи (JIT) прокуратура Нідерландів пред’явила звинувачення у справі про збиття літака чотирьом фігурантам справи. Це:
– Ігор Гіркін. Громадянин РФ, колишній полковник ФСБ, ватажок терористів у 2014 році, брав участь в анексії Криму та захопленні Слов’янська, потім став «міністром оборони» «ДНР» Нині проживає в Москві.
– Сергій Дубінський. Громадянин РФ, полковник ГУ ГШ ЗС РФ, використовував прізвище Петровський та позивний «Хмурий», його вважають організатором застосування установки «Бук». Зараз живе в Ростовській області.
– Олег Пулатов (позивний «Гюрза»). Громадянин РФ, полковник запасу російської армії, якого вважають причетним до супровіду «Бука» від Сніжного. Також відомо, що він перебував поруч з комплексом у момент пуску ракет по літаку та займався організацією охорони району його падіння.
– Леонід Харченко (позивний «Кріт»). Громадянин України, уроженець Костянтинівки, який воював на боці незаконних збройних формувань. В Україні він знаходиться в розшуку за статтями «захоплення державних органів влади» та «створення незаконних збройних формувань, що призвело до загибелі людей або інших тяжких наслідків». Нещодавно в мережі з’явилася інформація про те, що Харченка вже немає вживих. Однак в СБУ її спростували. За словами Генпрокурора України, бойовик перебуває на окупованій території та, якщо буде затриманий, його заарештують за рішенням українського суду.

Крім того, у червні українські силовики провели спецоперацію, під час якої вивезли з окупованої території екс-начальника ППО (протиповітряної оборони) одного з терористичних підрозділів так званої «ДНР» Володимира Цемаха. За словами адвоката затриманого Романа Гонтарєва, затримання Цемаха відбулося 27 червня у місті Сніжне (окуповане місто, що розташоване у 80 кілометрах від території, підконтрольній Україні). Саме Цемах може стати основним свідком (а, можливо, й підозрюваним) у справі збиття «Боїнгу».
За словами заступника міністра юстиції Сергія Петухова, за угодою про співпрацю щодо розслідування збиття Боїнгу МН-17, підписаною у липні 2017 року, Нідерланди вже розпочали процедуру передачі кримінального провадження з України. Також він зазначив, що судовий розгляд справи розпочнеться 9 березня 2020 року. Воно відбудеться в національному суді Королівства Нідерланди, та, за даними ГПУ, буде заочним.
Під час проведення 21-го Саміту Україна – ЄС президент Європейської Ради Дональд Туск, президент Європейської Комісії Жан-Клод Юнкер та президент України Володимир Зеленський виступили зі спільною заявою, в якій закликали Російську Федерацію «визнати свою відповідальність і співпрацювати повною мірою з тим, щоб відновити справедливість».

Про що бреше Росія?
РФ передбачувано продовжує заперечувати свою причетність до збиття літака та не сприяє слідству.
«Минобороны России как в первые часы после трагедии, так и в дальнейшем официально опровергло инсинуации украинской стороны о якобы причастности российских военнослужащих к катастрофе в небе Украины и доводило соответствующие доказательства голландской следственной группе», – заявляли в російському відомстві у 2018 році та продовжують наполягати на цій брехні сьогодні.
Через кілька місяців після авіакатастрофи російські ЗМІ опублікували знімок зі супутників, на якому нібито зафіксовано, як в останні секунди перед падінням в «Боїнг» випускає ракету винищувач «Міг-29». Чи треба говорити, що знімок був фейковим, і це виявили у той же день?
P.S
У червні 2018 року родичі загиблих в авіакатастрофі провели безшумний протест перед посольством Росії в Гаазі. Вони поклали червоні троянди на 298 порожніх білих стільців. У 2017 році, на третю річницю катастрофи рейсу МН17, у Нідерландах відкрили Національний монумент МН17: соняшники, що символізують поле в Україні, куди впав літак, та дерева з іменами загиблих, які висаджували їхні родичі.

Всі ці люди тепер уже шостий рік чекають, щоб ті, хто вбив їхніх близьких, були покарані. Вони пишуть листи до Путіна, проводять акції та вимагають прізвищ винних.