Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Паспорти РФ для жителів окупованого Донбасу: прогнози для України та реакція світу

Паспорти РФ для жителів окупованого Донбасу: прогнози для України та реакція світу


У середу, 24 квітня, президент РФ Володимир Путін підписав указ про прийом до громадянства Росії в спрощеному порядку громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території Луганської та Донецької областей.

Варто відзначити, що розмови про отримання російського громадянства жителями окупованого Росією Донбасу велися давно. Так, ще у грудні 2018 року пропагандистські «ЗМІ» проводили опитування, згідно якого 89,1% жителів ОРДЛО нібито хочуть отримати російське громадянство. 29 березня 2019 року вступили в силу зміни до російського закону щодо отримання паспортів за спрощеною процедурою, а 24 квітня вийшов указ, де зазначено, що до категорії людей, які можуть швидко отримати російський паспорт відносяться жителі ОРДЛО. Указ вступив у силу цього ж дня.

«Повернись живим» розбирався, що це означає для України та які наслідки може мати.

Дипломатичний наступ і спроба легітимізувати терористів: прогнози українських дипломатів та політиків

Після того, як стало відомо про указ російського президента, політики та дипломати озвучили ймовірні наслідки для України. Перший віце-спікер ВРУ Ірина Геращенко наголосила на тому, що це – пряме порушення Мінських угод, норм міжнародного права, а також дипломатичний наступ країни-агресора.

«Рішення Путіна про видачу російських паспортів громадянам, що проживають на окупованих територіях, – це грубе порушення Мінських угод, згідно яких ОРДЛО – це Україна. Це спроба повзучої легітимізації псевдореспублік з боку Кремля, продовження російського сценарію створення замороженого конфлікту на Донбасі. За українським законом подвійне громадянство заборонено, й своїм нарочитим, брутальним рішенням Путін демонструє, що він не вважає окуповані території частиною суверенної України», – написала Ірина Геращенко на своєму Facebook.

За її словами, Путін зробив цей крок саме зараз, через те, що чекав на послаблення української влади та невизначеності перехідного періоду. Також вона зазначила, що на сьогоднішньому засіданні Тристоронньої контактної групи з врегулювання ситуації на Сході України у Мінську представники України засудили такі дії з боку РФ.

Міністерство закордонних справ вже висловило свій протест, заявило, що вимагає від Кремля скасування указу та закликало світову спільноту посилити санкційний тиск на Росію.

«Вважаємо цей документ юридично нікчемним та таким, що не змінить приналежність мешканців окупованих Росією територій Донбасу до українського громадянства. Незаконна паспортизація громадян України є визнанням з боку Кремля самого факту російської окупації територій у Донецькій та Луганській областях України. Це вчергове розвінчує ключову тезу російської пропаганди про «внутрішньоукраїнський конфлікт».

За думкою МЗС, такі дії Росії мають на меті дестабілізацію внутрішньополітичної ситуації в Україні та демонструють намір РФ продовжувати агресію проти України.

За словами Постійного представника України при Раді Європи Дмитра Кулєби, Росія ускладнює умови гри.

«На офіційному засіданні я поінформував послів держав-членів Ради Європи, Генерального секретаря РЄ і Голову ПАРЄ про указ Путіна щодо спрощеного надання громадянства жителям ОРДЛО. Наголосив, що йдеться про «осетинський сценарій» для Донбасу», – написав Дмитро Кулєба на своїй сторінці у Facebook.

Секретар РНБО України Олександр Турчинов застеріг, що такі дії РФ можуть свідчити про те, що країна-агресор готова легально застосовувати своїх військових для «захисту» громадян Росії за межами своєї території.

«Путін створює правові умови для офіційного застосування збройних сил РФ проти України. Це пов’язано з тим, що російське законодавство дозволяє використовувати збройні сили для захисту громадян РФ поза межами російської території, – заявив Турчинов. – Відповідь на це може бути тільки одна – зміцнення нашого оборонного потенціалу, та відповідна міжнародна реакція на злочинні дії Кремля з посиленням санкційного тиску на країну-агресора».

Президент України Петро Порошенко зазначив, що «йдеться фактично про підготовку Кремлем до наступного кроку агресії проти нашої держави – анексії українського Донбасу або створення російського анклаву в Україні».

Як відреагували у світі?

На дії російського президента вже відреагували в світі.

«Росія застосовує «найкращі практики», перевірені в грузинських Абхазії та Південній Осетії. Прикро», – так відреагував указ Путіна міністр закордонних справ Литви Лінас Лінкявічус.

«Я засуджую рішення Росії спростити процедуру отримання російського громадянства для жителів східної частини України, що утримуються російськими силами, цей крок ще більше порушує територіальну цілісність України та зусилля щодо виконання Мінських угод», – зазначив глава МЗС Латвії Едгар Рінкевичс.

«Крим – це Україна. Донецьк – це Україна. Луганськ – це Україна. Ми засуджуємо нещодавній абсурдний і дестабілізуючий указ Росії щодо російських паспортів для жителів Донецька і Луганська і підтверджуємо нашу рішучу підтримку суверенітету і територіальної цілісності України», – відреагували у Посольстві США в Україні.

Росіяни лікують

Тим часом, поки мешканці тимчасово окупованих територій Донбасу тільки дізнаються про подачку з боку РФ, для російських пропагандистських «ЗМІ» ця «радісна» звістка стала основним інформаційним приводом цього дня.

«Это здесь, на Донбассе, ни много ни мало вопрос жизни и смерти. Теперь за каждым новым гражданином, попадающим под огонь украинских военных, будет стоять ядерная держава — Россия. Каждый будет иметь право на защиту», – заявив російський пропагандист Олександр Сладков, ніби підтверджуючи слова Олександра Турчинова про наміри легітимізувати російських військових на Донбасі.

До речі, за наявною інформацією, один з пунктів видачі російських паспортів мешканцям «ДНР» та «ЛНР» розташований в прикордонному місті Матвєєв Курган (Ростовська область). Облаштували його ще у березні, наразі він знаходиться під охороною військових Росгвардії.


Переглядів: 331

Останні новини