Перший бій за Савур-Могилу відбувся для нас несподівано, – підполковник Сергій Корсун

Перший бій за Савур-Могилу відбувся для нас несподівано, – підполковник Сергій Корсун


Годинник показує 21.45. На столі лежить рація. З неї доповідають: десь у «зеленці» чутно постріли.

«Зачекайте, треба розібратися», – говорить підполковник Сергій Корсун.

Зараз 14-та ОМБр, в якій він служить, виконує завдання на Луганщині. Тож, рація комбата не замовкає навіть вночі. Кадровий військовий пригадує найскладніші бої, які довелося пройти під час цієї війни. Для нього це – Савур-Могила у Донецькій області.

«Батальйонно-тактична група «Колос» отримала розпорядження висунутися в район Савур-Могили наприкінці липня 2014 року. Завдання тоді стояло закріпитися на висоті, обороняти та здійснювати контроль за переміщенням ворога, оскільки з неї можна було бачити територію Російської Федерації. Однак, коли ми наблизилися до кургану, виявилося, що там були не наші війська. Можна сказати, що перший бій за цю висоту відбувся несподівано для нас», – розповідає Сергій.

Тоді українських військових одразу ж почали обстрілювати з території Росії. У перший день бригада понесла втрати, серед загиблих був й начальник зв’язку 51-ї ОМБр майор Віктор Хмелецький.

«У цей же день ми взяли у полон двох бойовиків і одного офіцера – полковника Збройних сил РФ, він був поранений. Ми з ними не спілкувалися, просто передали розвідникам, щоб ті переправили їх на «велику землю». Пам’ятаю, ті два бойовики були налякані, вони ж думали, що «бандерівці» їх уб’ють», – говорить військовий.

У той день батальйонно-тактична група двічі намагалася заволодіти висотою, та закріпитися на ній не вдалося через щільний вогонь ворожої артилерії.

«Було прийнято рішення відійти, перегрупуватися і спробувати втретє взяти висоту під свій контроль. Через день на підкріплення нашій БТГ «Колос» прибув підрозділ 25-ї бригади, а згодом – інші підрозділи (група 3-го полку спецпризначення, два танки 17-ї бригади та вогнеметний взвод 72 ОМБр). А займався плануванням операції фінального штурму висоти Ігор Гордійчук (Сумрак). Саме 7 липня 2014 року на Савур-Могилі замайорів український прапор і висота була взята. Під час штурму загинув мій товариш командир 3-ї механізованої роти старший лейтенант Валентин Прихід… На жаль, зараз багато хто приписує собі штурм Савур-Могили. Та практично 70% тих, хто брав висоту – бійці 51-ша ОМБр, нас було близько 300 чоловік. Це люди, які на той момент служили, були вмотивовані, ніхто ніколи не скиглив, не казав: «Ми туди не підемо». У нас була лінія оборони від Первомайського до Сніжного і Савур-Могили», – розповідає Сергій Корсун.

Ворожа артилерія з боку Росії працювала по українським захисникам майже цілодобово, з перервами на кілька годин. Противник намагався відбити висоту танками та піхотою, під’їжджав на БМП.

«Передати, що ми всі відчували, важко. Коли на тебе сиплять три-чотири години підряд то «Гради», то САУ, навіть без бою, мозок потихеньку починає плавитися. Тут головне не зламатися самому і стримати людей. Зранку я любив проходити по позиціях і пити, як ми її тоді називали, каву по-донецьки. Розчинна кава у стаканчику з мінеральною водою, яка хрустить на зубах. Однозначно з військовослужбовцями у таких випадках треба постійно розмовляти, щоб люди бачили, що командир постійно поруч, незважаючи ні на що», – говорить комбат.

За весь цей час, що він воював на Савур-Могилі, зі всієї родини знав, де він знаходиться, тільки брат. У той час включити мобільний телефон для бійців означало викликати вогонь ворога на себе.

Коли Сергій Корсун розповідає про ті часи, дивиться в одну точку. По всьому видно – пригадувати той період йому важко й досі.

«Я не дуже проводив хронографію дат, годин. Ми виходили з висоти 22-23 серпня, передавши за наказом позиції на Савур-Могилі 30-й бригаді. Також там залишився Сумрак зі своїми бійцями. Наша група стала в резерв Сумрака в Петрівському. В один з наступних днів було знищено два наші склади з боєприпасами та КСП батальйонно-тактичної групи. Бойовики почали масований артобстріл населеного пункту Петрівське. Це селище вони знищили на 70%. На ранок більшість місцевих вийшли, почали розказувати, що це ми прийшли і все їм зруйнували. Думаю, на даний момент у людей думка там змінилася. «Русский мир» нічого, крім брехні, руйнування і розпалювання війни не несе», – говорить підполковник.


Переглядів: 534

Останні новини