Від захисту України на фронті до активної участі у житті своєї громади – підсумки Форума ветеранів

Від захисту України на фронті до активної участі у житті своєї громади – підсумки Форума ветеранів


У Краматорську відбувся Форум «Ветеран – громаді: досвід, помножений на можливості» – перша подія, яка об'єднала учасників бойових дій та громади, в які вони повертаються після звільнення з військової служби. Форум ветеранів проводився за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID) та Координатора проєктів ОБСЄ в Україні у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів України спільно з ГО «Союз Ветеранів АТО Донбасу» і БФ «Повернись живим». Підсумки та результати події – у нашому матеріалі.

Як зазначила Міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна, мета форуму – виробити конкретні механізми для подальшої співпраці між місцевою та центральною владою і ветеранською спільнотою.

Перший день був поділений на робочі сесії, на яких обговорили конкретні напрями ветеранської політики: «Ветеранська регіональна політика. Як створити дієвий майданчик для діалогу в громадах», «Медична і психологічна реабілітація ветеранів АТО / ООС», «Від військової кар’єри – до цивільної», «Ветеранський розвиток і самореалізація».


Спікери форуму відповідають на питання глядачів

Загалом лейтмотивом заходу став діалог між представниками громад, в які повертаються після служби українські військові, та самими захисниками, котрі готові брати активну участь у житті цих громад. Проблеми переходу від військового до цивільного життя насправді давно на часі, адже на сьогодні в нас уже понад 500 тисяч ветеранів, захисників та захисниць, каже радниця з гендерних питань Командувача Сухопутних військ і нещодавня переможниця на посаду виконавчого директора новоствореного Українського ветеранського фонду Наталія Калмикова.

"На Форумі ветеранів ми чи не вперше обговорили це питання публічно: з чим стикається військовий після звільнення зі служби – юридичні процедури, які потрібно пройти, як отримати лікувально-соціальну реабілітацію, знайти себе у фаховому плані в цивільному житті. Мінвет представив низку електронних інструментів, які вже запрацювали і які дозволяють створити так зване "єдине вікно", через яке ветеран зможе знайти те, що йому необхідно в цивільному житті", – розповідає Наталія Калмикова.


Про форум та успішну роботу ветеранів у громадах від головних спікерів й модераторів 

Ці інструменти, а саме Єдиний державний реєстр ветеранів війни та електронне посвідчення ветерана, Мінвет обіцяє запустити вже до кінця року. А у вівторок, 14 грудня, Верховна Рада України на пленарному засіданні проголосувала в цілому за проєкт закону «Про внесення змін до деяких законів  України щодо вдосконалення функціонування Єдиного державного реєстру ветеранів війни та запровадження електронного посвідчення ветерана» (реєстр.№5694). «За» проголосували 310 народних депутатів України.

Законопроєкт передбачає закріплення на законодавчому рівні поняття «електронного посвідчення ветерана», а також можливість його виростання громадянами України як аналога відповідного посвідчення у формі книжечки. Це стосується ветеранів війни, постраждалих учасників Революції Гідності та осіб, на яких поширюється чинність Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» – загалом близько 1,2 млн громадян.

Метою другого дня було напрацювати конкретні спільні пропозиції, які стануть основою ветеранської політики в Україні. Захід розпочався з відкриття ярмарку ветеранських бізнесів. 

«Дуже потужний і мотивуючий ярмарок. Ветеранські бізнеси працюють абсолютно по всій країні: від Карпатських гір до Луганщини, і виробляють цінну та цікаву продукцію. Важливо, що такі підприємництва представлені цілими ветеранськими родинами. Це має бути поширено і підтримано на державному рівні, – наголосила Юлія Лапутіна. – Зараз ми створюємо платформу G2VEI – так званий "OLX для ветеранів", де учасники бойових дій зможуть промотувати свої товари або дізнаватися інформацію про працевлаштування. Також ми започаткували бренд "Створено Захисниками", який популяризує продукцію, виготовлену українськими ветеранами», – розповіла Юлія Лапутіна.

Участь у другому дні форуму взяли захисники, волонтери, представники громадянського суспільства. Всі вони є дотичними до ветеранських питань і саме тому активно долучилися до процесу формування ветеранської політики.

Учасники поділилися на дискусійні групи та працювали у восьми панелях, які стосуються ролі Захисників у регіональній і молодіжній політиках, стереотипів про ветеранів, їхньої реабілітації, а також підприємництва і працевлаштування. У підсумку дискусій презентували напрацювання, які реалізуватимуться спільними зусиллями Міністерства, громад і суспільства.


Форум став якісним комунікативним майданчиком для спілкування ветеранів, громадських організацій, які впливають на розвиток ветеранського руху, міжнародних партнерів та представників громад з головним виконавчим органом українських захисників – Міністерством у справах ветеранів. 

Ветеранський відділ фонду «Повернись живим» брав активну участь в організації події та роботі у робочих групах, розповідає керівниця ветеранського відділу та ветеранка Вікторія Дворецька.

«Ми мали нагоду поділитись напряцюваннями в напрямі підтримки ветеранського бізнесу, новинами та планами з підтримки спорту.  Для мене, як ветеранки і керівниці ветеранського відділу, головними критеріями того, що захід пройшов успішно, є десятки знайомств з ветеранами, які надихнулись і хочуть долучитись до розвитку ветеранського спорту, а також з тими, хто після Форуму сказав, що тепер налаштований працювати і змінювати своє життя», – сказала Вікторія Дворецька.

Наразі Мінветеранів спільно з Міністерством оборони розробляє механізми, аби починати роботу з військовослужбовцем ще до того, як він прийме рішення звільнятися зі служби.

Наталія Калмикова вважає це дуже крутою ініціативою, яку, за її словами, підтримують міжнародні партнери й наразі українські державні інституції беруть приклад з інструментів та механізмів, які застосовують в інших країнах, звісно, з огляду на місцевий контекст.

"Таким чином Україна отримує професійного й досвідченого резервіста, підготовленого до повернення до лав ЗСУ у разі повномасштабної агресії. Крім того, весь цей комплекс заходів – це важливий сигнал для тих, хто планує або розмірковує над тим, аби підписати контракт зі Збройними Силами, що їхнє життя й кар'єрний шлях в армії буде зрозумілим та в пріоритеті у держави", – підсумувала Наталія Калмикова.


Переглядів: 1123

Останні новини