«Пропонуємо армії не чекати, поки з’явиться хворий». «Повернись живим» розробив аналітичний звіт з рекомендаціями щодо боротьби з COVID-19 у ЗСУ

«Пропонуємо армії не чекати, поки з’явиться хворий». «Повернись живим» розробив аналітичний звіт з рекомендаціями щодо боротьби з COVID-19 у ЗСУ


11 березня цього року Всесвітня організація охорони здоров’я оголосила про пандемію коронавірусної хвороби COVID-19. Жорсткі карантинні заходи застосувала більшість провідних країн світу, серед яких США, Франція, Велика Британія, Італія. Але навіть це не допомогло запобігти поширенню епідемії. Не оминула вона і Україну.

За даними Міністерства охорони здоров’я, станом на 18 травня в Україні зафіксували 18 616 випадків захворювання на COVID-19.  З них 535 летальних, а 5276 пацієнтів одужали. І хоча показники виявлення нових випадків за добу дозволяють обережно обіцяти послаблення всеукраїнського карантину, про перемогу над епідемією говорити зарано. Адже за даними міжнародної незалежної організації «Лікарі без кордонів», до вересня 2020 року на COVID-19 перехворіє близько 70% населення України.

Від самого початку епідемії та запровадження карантину в Україні фонд «Повернись живим» розпочав кампанію з підтримки ЗСУ у заходах, спрямованих на запобігання поширенню інфекції в армії та, зокрема, у зоні проведення Операції об’єднаних сил. На 1,4 мільйони гривень благодійників було закуплено понад 1000 ПЛР-тестів в медичній лабораторії «Діла», на передову відправлено засоби індивідуального захисту та дезінфекції для бійців і військових медиків та бійців на загальну суму 700 тисяч гривень. Крім того, триває спільний проєкт «Повернись живим» та Міністерства закордонних справ України «Захисти захисника» – українські дипломати зі всього світу перерахували частину своєї заробітної плати на потреби медиків ЗСУ, загальна сума склала понад 1,7 мільйони гривень. На ці кошти фонд уже закупив та передав ЗСУ реагенти для ПЛР-тестування, зараз триває закупівля засобів індивідуального захисту.

Загальна сума, залучена БФ «Повернись живим» на боротьбу з коронавірусом в армії сягнула майже 4 мільйонів гривень.

«На початку березня, коли в Україні почалася історія з епідемією коронавірусу та карантином, перед БФ «Повернись живим» постало питання: яким чином у цих обставинах ми будемо допомагати армії? Треба було зрозуміти, що саме необхідно закуповувати та у яких кількостях, – розповідає керівниця військового відділу фонду Наталя Калмикова. – Ми визначилися, що є три напрями: лікування, профілактика і діагностика. Лікування – це дуже дорого, ми одразу зрозуміли, що закуповувати сотні апаратів штучного дихання фонд фізично не зможе. Тому почали думати, як зробити так, щоб військові не потрапляли у ситуацію, коли для лікування вже потрібні апарати ШВЛ».

Тоді, говорить Наталя Калмикова, фонд сконцентрувався на питаннях профілактики і діагностики.

«Ми зробили запит медичній службі ООС щодо їхніх потреб. Нам надали інформацію про потребу у масках, респіраторах, комбінезонах, рукавичках, засобах дезінфекції рук та поверхонь. Ми оперативно розпочали проводити закупілі та екстрено відправляти необхідне військовим медикам на передову, адже, перше і головне завдання тоді було не втратити рівня боєздатності підрозділів на передовій. Паралельно працювали над питанням діагностики інфекції – закупили експрес та ПЛР-тести».

Аби бути впевненими у тому, що фонд робить правильні кроки у напрямку запобігання поширенню коронавірусу в ЗСУ, до роботи підключився аналітичний відділ «Повернись живим».

«У фонді є традиція: ми намагаємося перевіряти свої рішення, – пояснює Наталя Калмикова. – Оскільки було необхідно підтвердити, чи доцільно ми зробили закупівлі, співробітники аналітичного відділу почали вивчати, що відбувається у країні в цілому – на рівні держави, МОЗ, Міністерства оборони, Командування медичних сил – та дізнаватися, що ще треба зробити. Робота тривала досить тривалий час, внаслідок чого з’явилися рекомендації. Треба зауважити, що паралельно відбувалися зміни і доопрацювання нормативних документів державними органами. Також, ЗСУ проводили та проводять певні заходи з убезпечення військовослужбовців».

Отже, окрім надання матеріальної допомоги, фонд пішов далі – розробив та надав Командуванню медичних сил ЗСУ звіт з рекомендаціями щодо посилення заходів з протидії поширенню коронавірусу в армії.

Відповідно до інформації організації «Лікарі без кордонів», у ЗСУ загальні темпи епідемії можуть бути дещо повільніші, ніж серед цивільного населення, через закритість системи. Але це не означає, що COVID-19 повністю омине військовослужбовців. Так, за даними Командування медичних сил ЗСУ, станом на 18 травня коронавірус виявили у 40 працівників ЗСУ  (всі – поза зоною проведення ООС). Загалом за час карантину одужали 78 військовослужбовців, два випадки, на жаль, летальні. 

«Під час вивчення ситуації ми дійшли висновку, що необхідно захистити медиків (придбати їм засоби індивідуального захисту) і зробити все можливе, щоб якнайраніше виявляти інфікованих осіб – а отже, проводити первинне тестування максимально можливої кількості людей, – пояснює керівник аналітичного відділу Тарас Чмут. – Наступним етапом стало вирішення питання: кого тестувати? На початку фонд закупив тисячу тестів, але в зоні проведення ООС знаходиться набагато більше військовослужбовців та членів інших формувань – СБУ, Нацгвардії, Національної поліції, ДСНС, Державної прикордонної служби. Тому ми склали список осіб, які можуть бути «суперрозповсюджувачами» інфекції. Це – військові медики, пресофіцери, командири, тощо. І проводили тестування саме цим категоріям. Також ми бачили, що держава в цілому активно щось робить на рівні різних відомств, в першу чергу МОЗ, але це досить несистемні кроки. Тому було прийняте рішення узагальнити вже наявну інформацію (прийняті нормативні акти, впроваджені заходи тощо) і певний досвід зі світової практики, щоб інформувати Міністерство оборони і Медичне командування ЗСУ. Так ми і розробили цей документ».   

За словами Тараса Чмута, співробітники аналітичного відділу фонду спиралися на діюче українське законодавство, накази Міністерства охорони здоров’я, світову аналітику, як то документи ВООЗ та досвід інших країн.

«Крім того, ми використовували фідбек від військ про те, що реально відбувається всередині. За роки роботи Фонд налагодив тісні зв’язки з військовими, тому може отримувати достовірну інформацію оперативно.   Таким чином, ми систематизували інформацію саме під реалії української армії. На всіх етапах консультувалися з вузькими спеціалістами: епідеміологами, лікарями-інфекціоністами, представниками організації  «Лікарі без кордонів», реагували на їхні фідбеки», – говорить керівник аналітичного відділу фонду.

ЧИТАЙТЕ ТАКОЖ: «Чітко і без паніки». Як Житомирський військовий інститут бореться з коронавірусом (ФОТО)

Так, від початку епідемії документ з інструкціями перетворився на повноцінну аналітику з рекомендаціями. Зокрема, у фінальній версії документу чітко прописані головні ризики та загрози для ЗСУ та заходи, які мають бути впроваджені. Зазначимо, що частина заходів, з тих, що викладені у звіті, станом на травень активно застосовується ЗСУ (наприклад, обсервація та тестування контактних осіб, облаштування місць ізоляції, обмеження переміщень та соціальне дистанціювання, епідеміологічні розслідування, вибіркові тестування тощо).

Крім того, запропоновані кроки щодо масштабного превентивного тестування, зокрема, за принципом випадкової вибірки. Додамо, що 7 травня Верховна Рада проголосувала за законопроект №3380, який дозволяє розширити категорії для проведення тестування.

Окремим пунктом у аналітичному звіті БФ «Повернись живим» виділені поточні можливості лабораторної діагностики методом ПЛР у ЗСУ та рекомендації щодо посилення цього напряму.

«У звіті прописані концептуальні речі. Одна з ключових – перехід до превентивного тестування. Ми рекомендуємо, з огляду на успішний досвід інших країн, щоб армія не чекала, доки з’явиться хворий,  його протестують, проведуть епідеміологічне розслідування і діятимуть далі за цим ланцюжком, – зазначає керівник аналітичного відділу. – Ми пропонуємо  армії шукати на упередження безсимптомних інфікованих, які не мають ознак захворювання, але є розповсюджувачами COVID-19. Більше того, у ЗСУ є фахівці, які можуть цей процес організувати, а також наявна можливість розширити лабораторні потужності. Така проактивна робота  дозволить загасити розповсюдження хвороби».

Аналітичний звіт фонду має рекомендаційний характер, однак, саме ці рекомендації дозволять підвищити спроможності ЗСУ і в інших подібних випадках.  

«Ми підготували рекомендації, впровадження яких дозволить ЗСУ активно протидіяти можливому збільшенню хворих на COVID-19 у короткий проміжок часу і не допустити підриву боєздатності у цілому, – говорить Тарас Чмут. – Треба розуміти, що Україна не виходить з карантину, а лише послаблює його. Історія з коронавірусом закінчиться, можливо, наприкінці 2020 – початку 2021 року. Люди будуть хворіти, і перше важливе завдання – розтягнути випадки захворювання у часі, щоб не було ситуації, коли за один день захворіють десятки тисяч людей. Тоді медична система зможе всіх штатно пролікувати без паніки. Друге завдання – гарантування безпеки медиків, тому що, коли хворі лікарі випадають з системи, їх немає ким замінити».

Наразі фонд вже передав звіт зі стислими рекомендаціями щодо боротьби з COVID-19 в армії Командуванню медичних сил ЗСУ.

«В усій країні, і в армії зокрема, на жаль, недостатньо спроможностей для діагностики коронавірусу, – констатує Наталя Калмикова. – Власне, виправлення цієї ситуації і стало основною рекомендацією звіту, який розробив аналітичний відділ «Повернись живим». Сподіваємося, що частина цих напрацювань стане у нагоді Командуванню медичних сил ЗСУ».

Матеріал підготовлено за підтримки Міжнародного фонду «Відродження» у межах проєкту «Людяність і взаємодопомога». Матеріал відображає позицію авторів і не обов’язково збігається з позицією Міжнародного фонду «Відродження».

Головне фото: Ганна Кудрявцева


Переглядів: 787

Останні новини