Росія нападе? Чи справді Путін готує масштабний наступ, і чи готова до нього Україна.

Росія нападе? Чи справді Путін готує масштабний наступ, і чи готова до нього Україна.


«Думку про можливість військового наступу поділяє значна кількість військових експертів та аналітиків. В НАТО також  розуміють, наскільки реальним є використання військового потенціалу Росії проти України, при чому його активізація можлива якраз у найближчій перспективі. Тому нам треба ментально бути готовими до того, що Росія не зупиниться перед використанням збройних сил для досягнення своїх політичних або економічних цілей».

Це цитата з інтерв’ю заступника міністра закордонних справ Василя Боднара агенції «Інтерфакс-Україна» від 29 червня 2020 року. І таку думку поділяє чимало експертів. «Повернись живим» з’ясовував, чи варто очікувати серйозного нападу з боку РФ найближчим часом та чи готова до нього Україна.

Заголовки в українських ЗМІ

Передумови

До повномасштабного наступу Росії в Україні готуються ще з 14-го, відтоді, коли РФ справді напала. 3 березня 2014 року, коли Крим був вже фактично захоплений, з’явилися перші ультиматуми.

Скрін новини від 3 березня 2014 року

Після цього дати й умови ймовірного масштабного наступу оновлювалися, хоча РФ дійсно захоплювала українські території. І це не потребує перевірки. З 2014 року Україна втратила контроль над Кримом та частиною Донецької та Луганської областей. Проте під словосполученням «повномасштабний наступ» розуміють спробу захоплення всієї України.

Російська загроза

Наразі головним чинником ймовірного нападу називають постачання води до окупованого Криму. Захопити півострів та навіть побудувати міст через Керченську протоку виявилося легше, ніж забезпечити Крим прісною водою.

«Сподіваюся, я помиляюся, але в мене є бачення, й це настільки типово для того, що Росія зробила в минулому, що під час навчань на Кавказі вони оголосять гуманітарну кризу в Криму через нестачу води, а потім скажуть, що в них немає вибору. Вони повинні захопити дамбу в Херсоні на півночі, щоб дозволити воді повернутися до Криму», – заявив в інтерв’ю телеканалу «Дом» екскомандувач силами США в Європі генерал Бен Ходжес. 

Генерал Бен Ходжес
Фото BBC

Генерал говорить про стратегічні командно-штабні навчання збройних сил РФ «Кавказ-2020», активна фаза яких почнеться у вересні. Раніше представник Головного управління розвідки Вадим Скібіцький на брифінгу в агенції «Укрінформ» також заявляв, що Україні варто готуватись до російської інформаційної кампанії та залякування Росією України й країн ЄС актом відкритої військової агресії.

«До участі у навчанні “Кавказ” також запрошені контингенти збройних сил 17 країн-партнерів. Розрахунково очікується залучення щонайменше 100-120 тис. осіб, 3000 бойових броньованих машин (з них не менше 500 танків), 300 літаків, 250 вертольотів, 50 кораблів та до 5 підводних човнів», – повідомив Скібіцький.

Представник ГУР також зазначив, що заплановані навчання Організації договору колективної безпеки, основна мета яких – перевірка можливості застосування їхніх підрозділів у військових операціях збройних сил Росії під прикриттям «гуманітарних місій».

Концентрація російських сил навколо України
Зображення ОБСЄ

Президент американського фонду Джеймстаун Глен Говард під час онлайн-конференції, присвяченій ситуації в Чорноморському регіоні минулого місяця заявляв, що посушливе літо в Криму може спонукати росіян перейти до активних дій на півдні України для отримання контролю над Північнокримським каналом, передає «Радіо Свобода».

«Маємо стежити за подіями у Херсонській та Миколаївській областях», – сказав Говард і порадив українцям використовувати полігон біля Херсона, аби відпрацьовувати реагування на можливе вторгнення російських військ.

Отже, загроза біля кордонів України є. Інформаційні кампанії проти нас не припиняються. Тож питання:

Гібридні дії або повномасштабний наступ?

Командувач об’єднаних сил Збройних сил України Сергій Наєв в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV заявив, що станом на 6 липня немає безпосередньої загрози вторгнення військ Росії на територію України.

«Військові загрози є потенційні – ті, які можуть за певних обставин стати реальними загрозами. А також є безпосередні загрози, які вже в найближчій перспективі, завтра-післязавтра, стануть повномасштабною агресією. Нині загрози вторгнення Російської Федерації в Україну ЗСУ не відмічають», – сказав Наєв.

Командувач Об’єднаних сил Збройних Сил України Сергій Наєв
Фото АрміяInform

Координатор групи «Інформаційний спротив» Костянтин Машовець розповів «Повернись живим», що об’єктивно атака з боку РФ є ймовірною, але навряд це буде повномасштабний наступ з декількох напрямків.

«Росія й далі нарощує військові сили поблизу наших кордонів та на окупованих територіях. Вона й далі накачує військові м’язи. Об’єктивно наша влада права, коли говорить, що така вірогідність є. Вони можуть за тими чи іншими причинами наважитися на проведення певної операції, проте навряд розраховують на велику війну, велику операцію, тривалу принаймні», – вважає Машовець.

За його словами, РФ справді може вдатися до військової операції оперативно-тактичного масштабу, використати високоточну зброю з власної території, влаштувати загострення на Донбасі чи спробувати прокласти шлях до води на півдні України.

Костянтин Машовець
Фото Facebook

«Країна-агресорка має володіти певними ресурсами для ведення широкомасштабної військової компанії. Це по-перше. По-друге, наразі Росія однозначно здатна на бліцкриг, на блискавичну військову операцію, проте навряд спроможна вести тривалі широкомасштабні бойові дії. Адже її економіка, її ресурсні запаси просто не відповідають таким вимогам», – зазначає Машовець.

Представник військового відділу «Повернись живим» Олег Карпенко міркує, що метою Путіна зараз є саме дестабілізація в Україні.

«В Росії триває мобілізація, яка вперше за багато років не має кінцевого терміну, тобто це мобілізація до кінця особливого періоду. Але мені здається, не варто турбуватися з цього приводу, бо якби Росія хотіла розпочати повномасштабний наступ, вона зробила б це ще в 2014-му», – розповідає Олег Карпенко.

За його словами, Росії потрібно постійно доводити свою вартість всередині власної країни, зокрема на тлі нездатності впоратися з коронавірусною інфекцією й найбільшої за 140 років засухи у Криму тощо.

Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні.

На думку речника міжнародної розвідувальної спільноти InformNapalm Михайла Макарука, мобілізаційні заходи РФ можуть свідчити про ймовірний напад, але на обмежених напрямках.

«Мета вже зрозуміло яка – це Херсонська дамба й вихід на воду Північнокримського каналу, але це не основна мета, основна мета – це прямий коридор з містом Одеса, Маріуполь, Генічеськ та Бердянськ – так званий сухопутний коридор до Придністров’я. Друга можливість – що це дії під навчання Кавказ-2020, які будуть доволі потужними цього року», – говорить Макарук і резюмує, що найбільш ймовірними цілями Кремля наразі є рейтинги Путіна та відпрацювання військової логістики до окупованих Донбасу та Криму.

Олег Карпенко зазначає, що загроза наступу з боку РФ є завжди.

«Але Росія останнім часом звикла до непрямої війни, гібридних методів. Я думаю, що повномасштабний наступ Росії не зовсім вигідний, тому що для неї важливо зберегти Україну незруйнованою. Тож якщо якісь методи війни будуть розгортатися, вони розгортатимуться у трошки іншому вигляді – у вигляді певних зрушень в політичній або економічній площині нашої держави», – говорить Олег Карпенко.

«Я можу сказати точно дату, коли Росія розпочне великомасштабну війну. За два тижні до цього відключать всі VPN сервіси (Virtual Private Network – віртуальна приватна мережа – «тунель» між комп’ютером і сервером, в якому всю інформацію зашифровано – прим. ред). Вони технічно до такої радикальної дії готові», – зазначає Михайло Макарук.

Чи готова Україна?

«Україна наразі в зовсім іншому стані, ніж вона була у 2014-му. Її готовність протистояти агресору незрівнянна. Росії не вдалося досягти своїх цілей тоді, коли Україна була в фактично в стані хаосу та з потужними ознаками некерованості, а наразі говорити про якісь шанси на успіх досить складно», – розповідає Костянтин Машовець.

В інтерв’ю українському виданню «Лівий берег» генерал Бен Ходжес нагадав, що Україні не варто очікувати втручання Заходу.

«Європа і Сполучені Штати відвернені, що їм просто не до вас. У вересні 2020 року будуть у розпалі президентські вибори в Америці. Тож там здебільшого поставляться упереджено до будь-якої інформації про події в вашому регіоні», – вважає Ходжес.

Михайло Макарук каже, що найбільшими українськими союзники зараз є Туреччина та Польща, проте в разі серйозного нападу Захід не зможе не відреагувати. До того ж, Україна також готується до нападу.

«Якщо він піде в атаку, це для них буде дуже кровопролитне, вони згублять чимало людей… Миколаїв – це місто, де найбільша кількість військових частин в Україні. 79-та стоїть (окрема Миколаївська десантно-штурмова бригада – прим. ред), артилеристи стоять під Херсоном, в Чорнобаївці полк вертолітників (11-та окрема бригада армійської авіації «Херсон» – прим. ред.), Мелітопольська бригада транспортної авіації, ЗРК-шники (Зенітні ракетні війська – прим. ред.), біля Чаплинки купа військових частин постійно розгорнуто, капоніри зроблені, артилерія наша пристрілялася, погранці ще стоять. Крім того, мобілізаційний резерв морської піхоти розгорнутий», – розповів речник InformNapalm.

«Мені здається, що наші військові, які вже 7-й рік стоять на захисті, вони в будь-якому разі готові. Ми розуміємо, що сили не зовсім рівні, але ми маємо готуватися до найгіршого, водночас не панікувати. Я певен, що Збройні сили у тому складі, в якому вони є, здатні стримувати ймовірні напади з боку Росії», – підсумував Олег Карпенко.

А 6 липня стало відомо, що перший дивізіон ракетного комплексу наземного базування РК-360МЦ «Нептун» надійде до складу ВМС ЗС України у 2021 році.

РК-360МЦ «Нептун»

Головне зображення: REUTERS

Хочеш знати більше? Підпишись на нас в Telegram, щоб оперативно дізнаватися новини військової сфери в Україні та світі.

Останні новини:


Переглядів: 1972

Останні новини