Сім головних запитань про розведення військ на Донбасі

Сім головних запитань про розведення військ на Донбасі


Фото: Eugeny Spirin Facebook

Що таке «формула Штайнмаєра» та (дзеркальне) розведення військ?

«Формула Штайнмайєра» – це пропозиція федерального президента Німеччини Франка-Вальтера Штайнмайєра щодо виконання Мінського протоколу. «Формула» стосується тільки одного з положень Мінських угод, зокрема, набуття чинності Закону про особливий порядок місцевого самоврядування в окремих районах Донецької та Луганської областей.

Дзеркальне розведення військ – один із кроків комплексу заходів Мінських угод, здійснення якого можливе, якщо на визначених ділянках розведення режим тиші зберігається, щонайменше, на тиждень. Дзеркальне розведення означає, що українські військові будуть відходити з визначених ділянок на таку ж відстань, як і бойовики. Наразі військове керівництво озвучує розведення на 3 км в обидва боки. Проте не виключено, що на нових ділянках ця відстань буде більшою.

Що таке «демілітаризована зона»?

У результаті розведення військ утворяться так звані сірі, або буферні, зони. Згідно з ухваленими домовленостями, ці зони будуть демілітаризованими, тобто жодна зі сторін, українські військові або російські найманці, не зможе мати на ділянках розведення позицій, військової техніки та, власне, самих військових. У демілітаризованих зонах має залишитися тільки цивільне населення.

Наразі сірі зони – це території, які не контролюються жодною зі сторін, туди можуть зайти та закріпитися як українські військові, так і бойовики.

Розведення військ відбудеться по всій лінії фронту? Чи затверджено вже повну карту розведення?

Так, розведення відбудеться по всій лінії фронту. Про це опосередковано заявив, зокрема, міністр закордонних справ Вадим Пристайко. «Президент Зеленський звертається до всіх з ідеєю розвести (війська. – Ред.) уздовж усієї лінії. Усі 400 кілометрів», – сказав Пристайко у кулуарах саміту YES.

Прямо про розведення військ по всій лінії фронту повідомив  і командувач ООС генерал-лейтенант Володимир Кравченко.

«На сьогодні проводяться підготовчі заходи з відведення військ уздовж усієї лінії розмежування. Таке завдання визначено Начальником Генерального штабу Збройних сил України, Міністром оборони України та Главою держави. Ми до цього готові заради покращення життя наших громадян та, зрештою, все буде залежати від дзеркальних дій з протилежного боку», – заявив Кравченко на зустрічі у  представництві Управління ООН з координації гуманітарних прав.

Повну карту розведення військ ще не затверджено. Проте «Повернись живим» із власних джерел відомо, що варіантів карт кілька: всі вони передбачають розведення по всій лінії фронту, але й досі тривають суперечки щодо розведення військ на окремих ділянках. «Проблемною», зокрема, вважається легендарна Авдіївська промзона.

За даними проекту Радіо Свобода «Радіо Донбас.Реалії», так званими сірими зонами у майбутньому також можуть стати Широкине, Піски, Гранітне, Опитне, Кримське, Світлодарськ, Павлопіль та інші підконтрольні Києву населені пункти.

Заступник командувача ООС генерал-майор Богдан Бондар не виключає такий варіант, але наголошує, що точного плану розведення по всій лінії фронту наразі немає.

«Поки що, можливо, це один із варіантів, які розглядаються. Але ми повинні зауважити, що і противник також буде відходити з Ясинуватої, частково з Донецька, з Сокільників. З тих населених пунктів, які зараз поки що не контролюються ЗСУ. І всі ці питання повинні будуть розглядатися, як мінімум, тристоронні та в «нормандському форматі», – прокоментував журналістам Бондар.

Що про розведення думають військові на передовій?

«Повернись живим» на правах анонімності опитав на передовій понад 10 військових у званнях від солдата до підполковника щодо розведення військ. Жоден з армійців не сказав нам, що підтримує таке політичне рішення і вважає правильним відходити з населених пунктів, за які раніше точилися криваві бої. Водночас ніхто з військових не сказав, що планує саботувати наказ відходити. «Якщо буде такий наказ – ми його виконаємо. Наразі наказу відходити на нашій ділянці не було, тому тримаємо оборону», – приблизно так розведення в один голос коментують військові на передовій у Донецькій області.

А місцеві у точках розведення що думають?

Коли відбудеться розведення, місцеві жителі опиняться у так званій сірій зоні, тобто їхні будинки будуть між позиціями української армії та позиціями бойовиків. Жителі Катеринівки та Золотого-4, які є наступними пунктами розведення, с одного боку, не надто раді відходу українських військ, адже розуміють, що наразі їхня безпека гарантується силами ЗСУ. Крім того, люди не хочуть опинитися у сірій зоні, бо не знають, який юридичний статус матимуть. Редактор і кореспондент видання theБабель Євген Спірін з місця подій на своїй сторінці у Facebook так прямою мовою передає настрої місцевих жителів:

«У них вон было два блиндажа «лнрских» в огороде, а теперь уже пять. Это что же, нам бежать отсюда?».

«Опять в серую зону, без Ощадбанка, пенсий и скорой?».

«А мне что, спать легла счастливой, ночью убьют, да и ладно, хоть тут закопают, лишь бы посты убрали».

Фото: Eugeny Spirin Facebook

Між тим, один із координаторів благодійного фонду «Восток SOS» Костянтин Реуцький опублікував на своїй сторінці у Facebook скан-копію листа мешканців Золотого-4, які близько року тому звернулися до так званого голови «ЛНР» з проханням якомога швидше «звільнити» село від українських військових.  

Фото: Константин Реуцкий Facebook

Як із юридичного погляду зміниться життя людей, чиї будинки потраплять до демілітаризованих зон? Хто забезпечуватиме їхню безпеку?

Сіра зона буде демілітаризованою, але хтось-таки має здійснювати над нею контроль. Імовірно, з боку офіційної влади України цим займатимуться представники Нацгвардії та поліції, які не є військовими формуваннями, а отже, можуть перебувати у демілітаризованій зоні. Наразі доступ до сірої зони мають тільки представники України у Спільному центрі координації та контролю припинення вогню. Точної інформації про те, як юридично буде організоване життя цивільних у сірій зоні, українська влада поки що не озвучила.

Чи є гарантії, що бойовики так званих «ЛДНР» не порушать домовленостей і не займуть ділянки, з яких відійдуть українські військові? 

Ні, таких гарантій немає. Офіційно за розведенням наразі спостерігають представники ОБСЄ, проте й вони не можуть гарантувати відсутності провокацій з боку бойовиків зараз або у майбутньому. Зокрема, розведення на ділянці Золоте-4 та (окуповане) Петрівське вже кілька разів зривалося через те, що бойовики порушують «режим тиші». 


Переглядів: 313

Останні новини