«Стрімкий прорив» режиму тиші може перетворитися на більш стрімке вторгнення, – Андрій Римарук

«Стрімкий прорив» режиму тиші може перетворитися на більш стрімке вторгнення, – Андрій Римарук


Ветеран війни на Донбасі та менеджер по роботі з військовими фонду «Повернись живим» Андрій Римарук про те, чи можливе припинення вогню на Сході та до чого готуються українські військові на передовій.

Чергова заява представників команди чинної влади та самого Офісу Президента України відносно «стрімкого прориву» у переговорах Мінського формату – це нездійсненна мрія. Ми всі чудово розуміємо, що повне припинення вогню неможливе. Чому? Почну з надміцного аргументу, а вже потім розберемо ситуацію на фронті детальніше.

Путін капітулював? Або як навчитись називати речі своїми іменами?

Уявіть! Режим припинення вогню зберігається досить довго. Після чого на черговій зустрічі Тристоронньої контактної групи саме Росія, яка тривалий час намагалась бути у переговорному процесі «спостерігачем», заявляє про вивід своїх військ з окупованої території Луганської та Донецької областей, вводиться міжнародний контингент, а кордон повертається під контроль Держприкордонслужби України. Хіба на це піде Путін? Тоді де його офіційна позиція та стрімке бажання виступити гарантом процесу?

Навіть, якби він так сильно хотів це зробити, Офіс Президента України вводить його в оману, оскільки в офіційному повідомленні зазначено: «виведення іноземних військ». Яких саме? Мені особисто не зрозуміло. Певно, на Банковій забули про рішення Верховної Ради про визнання Росії країною-агресором.

Історія перемир’я

Завжди спираюсь на досвід, історичні факти та цифри, які можна проаналізувати. У нас подібних домовленостей було багато: новорічне, різдвяне, великоднє, травневе, хлібне, шкільне. Жодне з них не тривало й декількох днів, а подекуди і хвилин, що офіційно було підтверджено міжнародною місією ОБСЄ. Були й більш жорсткі порушення домовленостей: Донецький аеропорт, Дебальцеве, Іловайськ.

Подібний «стрімкий прорив» у переговорах був рівно рік тому, а саме 21 липня 2019-го. І все звучало аналогічно, але з ремаркою «НАДО ПРОСТО ПЕРЕСТАТЬ СТРЕЛЯТЬ». І нагадаю вам про всеосяжний режим тиші, який досі діє, – з 00.00 01.01.2020. Так, він діє. Його ніхто не скасовував, але обстріли продовжуються, гинуть військові й цивільне населення. Загалом, всі вище перераховані домовленості нам принесли понад дві тисячі загиблих воїнів. Ось така проста реальність, яку нам вкрай важливо знати та пам’ятати.

Контроль за домовленостями взяло ОБСЄ

Досить цікавий момент щодо дотримання режиму припинення вогню, контроль за яким у черговий раз взяла на себе міжнародна місія ОБСЄ. На Сході є чудовий вираз: «Хочеш поговорити з ОБСЄ – їдь на найближчу заправку чи кафе, якщо пощастить, застанеш їх на місці з цивільними».

Сьогодні скористався можливістю, зустрівши їх на автозаправці в місті Курахове, і поставив питання, як вони 24/7 контролюватимуть, наприклад, російських снайперів? Звісно, відповіді не отримав та й у них самих поки чітких інструкцій немає.

За шість років перебування на Сході всі добре знають графік роботи спостерігачів, які близько 11:00 прибувають на місця, спілкуючись з місцевим населенням та військовими. Після 16:00 їх на місцях уже немає. То як вони збираються контролювати заборону використання: безпілотних апаратів, проведення розвідувальних дій, роботу снайперів? Ніяк. Вони не володіють тими технічними засобами, які би дозволили тримати все під контролем. Буде як торік: суха констатація у черговому звіті про загиблого від кулі снайпера чи скинутої гранати з безпілотника. Ба більше, за весь час війни ми не знайдемо в їхніх звітах жодної інформації про те, що Збройні сили не допустили чи заважали роботі спостерігачів. На відміну від щотижневих заяв їхніх колег по той бік фронту.

Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні.

Мати право на життя

Нові домовленості та правила відкриття вогню у відповідь – топтема на Сході, але при цьому всі чистять зброю та готові дати гідну відсіч. Звісно, нові правила відкриття вогню ще до кінця не зрозумілі, але бійці готові керуватись виключно тими, які чітко прописані в статуті про застосування зброї та розпоряджень командування. Всі чудово розуміють: якщо погодження на відкриття вогню буде йти ще через якісь спільні центри чи столицю, шансів спинити ворога, врятувавши життя, обмаль. Тому військові не вірять у цей явний маразм, готуються до першого жаху – снайперів. Як показує історія, вони першими виходять на полювання під час «режиму тиші».

До речі, команда фонду «Повернись живим» докладає до цього максимум зусиль. Нещодавно ми доставили на Схід чергову партію мобільних комплексів спостереження. Вони дають унікальну можливість спостерігати з закритої позиції, не підставляючись під ворожі кулі. Ще й надто, все буде записуватись на відео та слугуватиме доказом порушення режиму припинення вогню й одночасно «дозволом» на відкриття вогню у відповідь. До 00.00 27.07.2020 ми встигнемо розмістити всі комплекси на найнебезпечніших ділянках фронту, а попередні 10 вже активно працюють! Звісно, на всіх охочих не вистачить, тому не припиняємо виробництво і ви можете долучитись до допомоги. Більш детально читайте тут.

Підсумовуючи, хотілось би зауважити й одночасно попередити. У той час, коли приймаються подібні рішення, наприклад, про заборону на застосування БПЛА, Росія активно концентрує та приводить у бойову готовність величезну кількість військ на східному кордоні. Тому давайте не будемо виключати той факт, що «стрімкий прорив у переговорах», може перетворитись на «СТРІМКИЙ ПРОРИВ ЛІНІЇ ОБОРОНИ». Наші захисники можуть його проґавити, оскільки «надо просто перестать летать и разведывать».

Допомагайте армії – це найкращий депозит у власну безпеку!  

Головне фото: пресслужба ООС / Facebook

Рубрика «Експертна думка» містить матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Останні новини:


Переглядів: 702

Останні новини