Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Бізнес-менторство як ефективний інструмент реінтеграції ветеранів в Україні – іноземний досвід

Бізнес-менторство як ефективний інструмент реінтеграції ветеранів в Україні – іноземний досвід


Російська агресія проти України створила у вітчизняному суспільстві нову соціальну групу – ветерани. З 2014-го року статус учасника бойових дій отримали близько 400 тисяч осіб. Це люди, які мають унікальні навички та життєвий досвід й часто не можуть застосувати їх після повернення до повсякденного життя. За даним соціологічних досліджень, 33% ветеранів після повернення з війни не змогли знайти собі оплачувану роботу, а багато з працевлаштованих були вимушені змінити рід чи місце діяльності.

Водночас у ветеранському середовищі є популярними ідеї створення власного бізнесу – близько 35% опитаних українських ветеранів хочуть стати підприємцями, й лише кожен двадцятий з них – через відсутність постійного заробітку.

У 2020 році Фонд «Повернись живим» провів репрезентативне опитування серед учасників бойових дій щодо перспектив ветеранського бізнесу. В ході дослідження було виявлено ключові тренди, на підставі яких можна говорити про програму розвитку підприємництва серед українських воїнів, що повертаються з фронту. Так, вдалося з’ясувати, що 27% опитаних потребують допомоги держави у розвитку власної справи.

Якщо ж говорити про характер цієї допомоги, то найбільшою є потреба у стартових інвестиціях (62,5%), консультативній допомозі (13,7%), сприянні в реалізації продукції (10,8%) та менторстві (5%). Остання цифра може свідчити або про те, що ветерани не вірять у перспективу шефської допомоги зовнішніх кураторів, або – система бізнес-планування і бізнес-кураторства в Україні перебуває у зародковій стадії.

Водночас у розвинених країнах на кшталт США, Великої Британії, Канади чи Хорватії, які також мають виклик у вигляді потреби в реінтеграції учасників бойових дій та колишніх військових, саме менторство є одним з найпоширеніших видів допомоги. У вищезгаданих державах подібні проєкти є здебільшого громадськими ініціативами соціально-відповідального бізнесу, які спрямовані на допомогу у підготовці до цивільної роботи (від консультацій зі створення резюме ветерана до надання йому доступу до особистих мереж, де представлені 80% від усіх потенційних вакансій). Якщо говорити про консультування підприємця-початківця з-поміж учасників бойових дій чи відставних військовослужбовців, то такі програми є складовою або окремим курсом більшості організацій, що надають менторську підтримку закордоном.

Менторські програми для ветеранів-підприємців у США

Сполучені Штати мають треті за чисельністю збройні сили у світі, які беруть участь у миротворчих місіях, операціях з протидії тероризму, надають інструкторську допомогу країнам-партнерам. На цей час у країні проживає понад 18 мільйонів ветеранів, 6,3 мільйона з яких були учасниками конфліктів останніх 30 років.

Згідно з даними проєкту шефської допомоги зовнішніх кураторів Veterati, 1,5 мільйона ветеранів та 5,5 мільйонів відставних військовослужбовців Армії США мають проблеми з працевлаштуванням чи є безробітними. Відповідно проблема розвитку потенціалу такої великої кількості людей є пріоритетним напрямом роботи як державних інституцій, так і громадського сектору, що за підтримки приватного капіталу й пожертв небайдужих реалізує ряд успішних ініціатив, зокрема й з допомоги зі створення й просування мікро та малого підприємництва. Втілюється ця мета шляхом рекрутингу менторів з представників бізнесу: від приватних підприємців, до CEO великих американських компаній, які на добровільних засадах погоджуються стати патронами учасників програми та присвячувати свій час консультуванню підопічних.

Наприклад, наставники програми American Corporate Partners зобов’язані проводити щонайменше 1 сесію спілкування кожного місяця, курс менторства у даній організації триває рік. Протягом 10 років випускниками курсу загалом стали 19 тисяч ветеранів, 98% з яких відзначили користь отриманих навичок. Півтори тисячі ветеранів розповіли, що навчилися як започаткувати власну справу. Спонсорами та партнерами ACP стали десятки великих та транснаціональних компаній, серед яких Amazon, Microsoft, Bank of America, Disney, Nike та багато інших.

Ще одним успішним кейсом залучення шефської підтримки є проєкт eMentors, учасниками якого стали майже 14 тисяч ветеранів, а внаслідок співпраці з патронами було успішно створено понад півтисячі бізнесів на всій території США. Партнерами ініціативи виступили більш як 70 відомих підприємств.

Варто зазначити, що специфіка господарської діяльності та ринку праці у Сполучених Штатах накладає певний відбиток на характер менторства у цій країні. Абсолютна більшість ветеранів зацікавлені саме у пошуку нової роботи, підвищенні кваліфікації чи здобутті нових навичок, які допоможуть їм успішно працевлаштуватися. Саме тому, на перший погляд, незначні показники випускників подібних програм у галузі підприємництва обумовлені локальними особливостями.

Якщо говорити про формат комунікації між ментором та його підопічним, то тут немає єдиного способу взаємодії: спілкування може відбуватися як тет-а-тет під час особистої зустрічі у спеціалізованих центрах, так і у формі відеоконференцій та телефонних дзвінків у визначений час. Паралельно з роботою з особистим наставником учасники програм отримують курс теоретичної підготовки, їх консультують співробітники проєкту.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Менторські програми для ветеранів-підприємців у країнах Британської Співдружності

Найбільш активними серед країн Британської співдружності у питаннях реінтеграції учасників бойових дій через використання ресурсу шефської підтримки представників приватного бізнесу є Велика Британія та Канада.

Питанням менторства над ветеранами, як елементом у соціалізації їх у суспільство займається королівська родина через проєкт Operation Entrepreneur організації принца Чарльза Prince's Trust. Дана ініціатива реалізується у Сполученому Королівстві, Канаді та США.

У її основі, як і в американських програмах – рекрутинг досвідчених бізнесменів, котрі готові стати наставниками для ветеранів-підприємців на піврічний термін з обов’язком приділяти своєму учню 2-4 години на місяць. Після курсу підготовки ментори та учасники програми, відповідно до їхніх професійних навичок та спеціалізації зіставлятися один з одним, що допомагає направити ветерана-підприємця до найбільш корисного для нього ментора і як наслідок – підвищити ефективність навчання.

На відміну від наведених вище проєктів у США, до Operation Entrepreneur можуть долучитися лише учасники бойових дій чи члени їхніх сімей, які пройшли навчання у спеціалізованому таборі з підготовки підприємців. Таким чином у Канаді протягом роботи менторського блоку вдалося підібрати 80 наставників для 80 ветеранів-підприємців. Цивільні особи, які бажають підтримати бізнесменів-військових мають можливість знайти їх за допомогою платформи www.buyveteran.ca, де представлені сотні ветеранських підприємств Канади у багатьох галузях.

Одним з найбільш відомих й престижних проєктів, зосереджених саме на бізнес-менторстві для учасників війни є британська ініціатива Heropreneurs. Вона пропонує своїм учасникам 12-місячну програму взаємодії з успішними стартаперами, підприємцями та управлінцями. Ті, хто бере участь у курсі, отримують від своїх наставників можливість відвідувати ексклюзивні заходи, семінари з провідними діловими партнерами та іншими наставниками. Такі події називаються "Драконів день" й дають початківцям досвід комунікації та відгуки про власну справу на новому рівні та готують компанію ветерана до наступного етапу зростання.

Після завершення менторського етапу, учасникам програми пропонується стати членом мережі Heropreneurs – ком’юніті активних підприємців, не тільки з ветеранського середовища. У організації вважають це не тільки соціалізуючим фактором, а й можливістю для подальшого зростання вже створених компаній. Окрім цього, з 2018 року щорічно найкращим ветеранам-бізнесменам вручають премію Heropreneurs Awards у 9 номінаціях, які визначаються партнерами проєкту – Goldman Sachs, BCA, Amazon Web Services, Atkins Global, The Veterans’ Foundation та The Warwick Business School.

Менторський напрям започаткований й в організації X-Force Enterprise – одному з найбільших у Сполученому Королівстві об’єднань у військовій спільноті, яке за підтримки уряду, Федерації малого бізнесу Британії, та благодійників провадить освітню й фінансову діяльність, в тому числі й кредитну допомогу для малих ветеранських стартапів. Для реалізації проєкту шефської допомоги зовнішніх кураторів було створено Knowledge Exchange Hub (Простір обміну знаннями — ПЖ). Це безпечний онлайн-простір для мілітарної спільноти, де учасники можуть зібратися для обміну знаннями й отримати підтримку через інформаційну мережу X-Force Enterprise, бізнес-менторів і профільних експертів у бізнесі. Хаб покликаний усунути бар'єри часу та відстані шляхом надання безпрецедентного доступу до ділової інформації, наставництва і порад у максимально зручний спосіб – за допомогою смартфона чи комп’ютера.

Результатом багаторічної роботи програм з бізнес-менторства для ветеранів у Великій Британії є показник кількості їх підприємств серед загальної чисельності – 6% усіх малих бізнесів в країні створені учасниками бойових дій.

Український досвід

В Україні досвід США, Канади та Великої Британії намагалися впроваджувати поодинокі ініціативи. Навесні 2019 року Українська соціальна академія започаткувала програму розвитку соціального підприємництва для стартапів. Тоді експертна комісія обрала 15 найяскравіших для побудови й розвитку бізнесу в рамках акселераційного етапу. Переможців очікувало навчання, менторський супровід та можливість отримати фінансову підтримку для своїх проєктів.

Розуміючи важливість реінтеграції учасників бойових дій в українське суспільство та формування спільноти успішних і активних ветеранів та дослідивши успішний закордонний досвід, у листопаді 2020 року Фонд "Повернись живим" спільно з IREX  в Україні започаткував нову програму, яка має допомогти воїнам розпочати або розвинути власний бізнес — проєкт отримав назву V-Corp.

Наразі свою роботу в межах цієї ініціативи вже розпочав Консультаційний центр. За єдиним номером 0-800-21-31-90 можна отримати безоплатну допомогу юридичного, податкового, фінансового чи SMM-консультанта. Центр також ділиться інформацією про наявні можливості фінансування бізнесу та допомагає підготувати документи для отримання коштів на його розвиток.

Також було відібрано 5 бізнесменів, в тому числі й представників ветеранської спільноти, які є менторами для учасників програми, передають їм свої знання та досвід, діляться контактами.

«Сутність проєкту V-Corp полягає у тому, що справді успішні бізнесмени та управлінці стануть радниками підприємців-початківців. Ментори допоможуть ветеранам, які зацікавлені у створенні чи розвитку власної справи, подолати той шлях, який вони вже проходили, відповідно це дасть можливість убезпечити від прорахунків й проблем ветеранські стартапи. Наставники власним прикладом надихатимуть своїх підопічних, мотивуватимуть їх вірити в себе, робити все можливе задля досягнення успіху», – керівниця проєкту V-Corp Ірина Лоюк.

Результатом реалізації даної ініціативи має стати формування спільноти ветеранів-підприємців, створення відповідної бізнес-асоціації, яка просуватиме їх інтереси в органах державної влади, підтримуватиме соціальні та комерційні ветеранські проєкти.

Адаптація ветеранів через підприємницьку діяльність – це не тільки про матеріальний добробут людей, які захищали країну у найтяжчі часи. Власна справа може стати важливим соціалізуючим чинником, який допоможе інтегрувати учасників бойових дій у мирне життя, надати їм важелі впливу для впровадження позитивних змін у країні, а також можливість піклуватися про побратимів, пропонуючи їм аналогічні можливості професійного й особистісного зростання після завершення служби.

Допомога у формуванні спільноти ветеранів-підприємців в нашій країні за прикладом розвинених держав на кшталт США, Великої Британії чи Канади – це інвестиція не лише у розвиток їхнього людського потенціалу, а й важливий внесок в економічне зростання всієї України.
 


Цей проєкт став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує IREX та ГО «Повернись живим» за підтримки Державного департаменту США.


 


Переглядів: 1504

Останні новини