Бюджет-2021: між безпекою та обороною

Бюджет-2021: між безпекою та обороною


15 грудня Верховна Рада ухвалила, а президент Зеленський 25 грудня підписав Бюджет-2021. “За” проголосували 289 народних депутатів. Передбачається, що сума доходів становитиме 1 трлн 84 млрд грн, видатків — 1 трлн 320 млрд грн. Із цієї суми загальний ресурс на національну безпеку та оборону складає трохи понад 267 млрд грн, або майже 6% від ВВП. Як розподілили кошти на одну з найважливіших сфер України – в матеріалі "Повернись живим".

Логічно, коли видатки на безпеку та оборону держави у стані війни зростають. Безпековий Бюджет України 2021 і справді  зросте на 21 млрд грн. Та водночас бюджет Міністерства оборони зменшили — у 2021 році армія отримає 117,5 млрд грн проти 118,01 млрд грн у 2020.

Фінансовий баланс між безпекою та обороною

Порівнюючи суми, що виділили з Бюджету на різні структури сектору безпеки та оборони, можна побачити, що скорочення видатків торкнулося лише Міністерства оборони. Втім армія все ще посідає перше місце за об'ємом фінансування — 117,5 млрд грн з 267 млрд грн.

А на другому місці видатки на Міністерство Внутрішніх Справ — 98,3 млрд грн, що на 5,3% більше, ніж у 2020 році. СБУ отримає 14,9 млрд грн (+22,8%), Служба зовнішньої розвідки зможе оперувати сумою в 4 млрд грн (+69,5%), РНБО — 0,25 млрд грн (+18,5%), УДО — 1,7 млрд грн (+4,5%). Адміністрації Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації дадуть 3,9 млрд грн (+35,5%).
Видатки на різні структури сектору безпеки та оборони, у млрд грн

На що підуть гроші Міноборони

Своєю чергою, в Уряді чомусь порівнюють видатки на Міноборони в 2021 році з сумою, виділеною у 2019 році:

«Буде збільшено виплати військовослужбовцям, продовжено програму модернізації озброєнь. Видатки безпосередньо на Міноборони, порівняно з 2019 роком, зростуть на 16 млрд грн. Тобто армія залишається у пріоритеті, як і забезпечення наших військових», — сказав прем'єр-міністр Денис Шмигаль.

Тож скільки бюджетних коштів і на що зможе витратити армія у 2021? Структура розподілу 117,5 млрд грн за потребами Міністерства оборони дещо змінилася у порівнянні з бюджетом-2020. Найбільше зміни торкнулася стаття “Керівництво та військове управління ЗСУ”, на яке виділили 356,1 млн грн (минулоріч — 720,1 млн грн). А от найбільшу суму планується виділити на “Забезпечення діяльності ЗСУ, підготовку кадрів і військ, медичне забезпечення особового складу, ветеранів військової служби та членів їхніх сімей, ветеранів війни” — 89,33 млрд грн, це трохи менше, ніж минулого року, коли сума складала 89,45 млрд грн.

Проте ці суми, швидше за все, не є остаточними, та будуть переглядатися, як це було з Бюджетом на 2020 рік.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


На життєво необхідні нашій армії придбання, модернізацію та ремонт військової техніки заплановано витратити 22,7 млрд грн (за поточним курсом — $780,2 млн). Варто врахувати, що, за умови реалізації кредитного договору на постачання Великобританією Україні восьми ракетних катерів, з цієї суми доведеться відняти $160 млн щорічного внеску.

На будівництво чи придбання житла для військовослужбовців ЗСУ в бюджеті передбачено 1,201 млрд грн – на 1 млн грн більше, ніж в Бюджеті минулого року.

Якщо рахувати видатки на українську армію у доларовому еквіваленті, вони зменшаться ще більше, адже у Бюджет-2020 було закладено курс долару на рівні 27,5 грн, у теперішньому — 29,1 грн.

Ракетний комплекс “Нептун”. Фото: UAtv

Інші бюджети

Загальні витрати на українську безпеку та оборону складають у доларовому еквіваленті $9,1 млрд. Скільки ж на “оборону” витрачає наш ворог?

Точно проаналізувати структуру військового бюджету Росії складно, адже з квітня 2020 року Дума повністю засекретила інформацію про суми, що тратяться на закупівлю за державним оборонним замовленням. Відповідно до офіційної інформації, у 2021 році Москва планує витратити на “національну оборону” 3,1 трлн рублів ($42 млрд). Але існує думка, що ця цифра занижена. Так, SIPRI (Стокгольмський інститут дослідження проблем миру) наводить докази, що реальні військові витрати РФ значно більші і, наприклад, у 2019 році, становили до $65 млрд.

Воєнні бюджети інших країн виглядають таким чином: Індія — $71,1 млрд, Франція — $50 млрд, Німеччина — $49,3 млрд, Великобританія — $48,7 млрд, Японія — $47,6 млрд.

Армійський бюджет Сполучених Штатів на 2021 рік складає $695 млрд. З них $140 млрд (20%) планується витратити на закупівлю новітньої техніки. До слова, міністр закордонних справ Дмитро Кулеба запевнив, що військовий бюджет Сполучених Штатів передбачає підтримку України в розмірі $250 млн.

На що треба спрямувати оборонні кошти

Модернізація озброєння — один з найголовніших напрямів розвитку ЗСУ.

На думку військового аналітика та директора Фонду “Повернись живим” Тараса Чмута, Україна потребує один тип нового літака, який став би основою повітряних сил у найближчі 20-30 років. Цей проєкт має бути вкладений у бюджет Міноборони окремою програмою, яка передбачатиме переозброєння Повітряних сил із заміною не тільки літаків, але й тактики застосування, нормативної бази та підходів наземної інфраструктури.

“Це питання розтягнуто у часі на роки, але щороку ми його підтягуємо, адже в той час, поки наша боєздатність знижується, ворог — Росія — активно посилює свої повітряно-космічні війська”.

Оперативно-тактичний ракетний комплекс “Сапсан” Фото: Юрій Бірюков/ mil.in.ua

На думку аналітика, так само слід приділити увагу морю, а саме корабельним комплексам та ракетним катерам. Необхідно провести технологічне переозброєння сухопутних військ, а також вкладати гроші у розвідувально-ударні комплекси та оперативно-тактичні ракетні комплекси, наприклад, Сапсан, а також крилаті ракети наземного та авіаційного базування.


Переглядів: 3770

Останні новини