Допомогти побратимам пройти реінтеграцію через спорт — учасники програми "Спортивні амбасадори" презентували власні проєкти

Допомогти побратимам пройти реінтеграцію через спорт — учасники програми "Спортивні амбасадори" презентували власні проєкти


Учасники програми "Спортивні амбасадори" презентували власні регіональні проєкти розвитку реінтеграції ветеранів російсько-української війни через залучення їх до адаптивних видів спорту. 

Ініціатива реалізується Фондом допомоги армії "Повернись живим" у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів та Центром стратегічних комунікацій "Стратком". Даний проєкт став можливим завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує ІREX та ГО "Повернись живим" за підтримки Державного департаменту США.

Метою програми є започаткування та розвиток мережі ветеранів-лідерів місцевих спільнот, які залучатимуть побратимів та посестер до активного натхненного життя через особистий приклад.

У презентації взяли участь 6 ветеранів-амбасадорів проєкту. Кожен з них презентував власну ідею розвитку адаптивних видів спорту в своєму регіоні. З боку організаторів на заході були присутні: Ігор Безкаравайний — заступник міністра у справах ветеранів України, Оксана Горбач — Національний координатор "Ігор нескорених" та "Ігор воїнів" в Україні, Тарас Шпук — представник Фонду "Повернись живим", автор ідеї створення "Спортивних амбасадорів", Скотт Вітмор — помічник офіцера з питань культури Посольства США в Україні. 

"Проєкт не новий, проєкт ми взяли з досвіду Сполучених штатів. Всі ми знаємо, що до нас приїздила збірна з США Air Force Wounded Warriors, серед яких було кілька спортивних амбасадорів. Ми з Оксаною Горбач побачили, що це дуже хороша історія й спробували реалізувати її в Україні. В нашій країні не було подібних ініціатив, на які ми могли б спертися, тому вирішили розробити її самостійно. Вивчивши програму в США, як вона розвивалася, її кількісні показники: скільки людей пройшло реабілітацію таким методом у США, ми зрозуміли, що це одна з найбільш дієвих програм й було б дуже круто реалізувати її в Україні. Так власне і з'явився проєкт "Спортивні амбасадори",  автор ідеї "Спортивні амбасадори", заступник головного тренера Збірної України на "Іграх Нескорених-2020" Тарас Шпук.

Програма "Спортивні амбасадори" тривала шість місяців, охоплювала ряд тренінгів і навчань, серед яких робота з психологами, курси менторства, лідерства та андрагогіки, спорту та адаптивних видів спорту, окрему увагу приділили навичкам ораторського мистецтва та наданню першої психологічної допомоги, а також було проведено інструкторський курс для майбутніх тренерів.

Цьогорічний етап "Спортивних амбасадорів" базувався на учасниках української збірної на "Ігри Нескорених" (Invisctus Games), які вже мають досвід успішної реінтеграції через адаптивні види спорту. В рамках практичної складової навчання, вони стали одними з організаторів проведення у своїх громадах та регіонах онлайн-змагань серед учасників бойових дій "Ігри Нескорених 2.0", в результаті чого вдалося залучити 60 ветеранів з 15 областей до цієї ініціативи. 

"Крім того, під час цих процесів відбувалися навчально-тренувальні збори, на які наші спортивні амбасадори запрошували ветеранів зі шпиталів, працювали з учасниками бойових дій, які ще були у лікарняних закладах, але були здатні приїхати і надихнутися прикладом членів збірної Invisctus Games", директор Центру стратегічних комунікацій "Стратком", Національний координатор "Ігор нескорених" та "Ігор воїнів" в Україні Оксана Горбач. 

За результатами відбору та навчання пілотний курс програми пройшли 14 ветеранів Збройних Сил, Національної гвардії та добровольчих підрозділів. Тепер перед ними стоїть завдання реалізувати ініційовані проєкти у своїх регіонах.

Спортивний амбасадор Назва проєкту Регіон
Сергій Прядка Регата для ветеранів та членів їх родин м.Черкаси
Артем Лукашук Підтримка ветеранської футбольної команди  м.Черкаси
Павло Ковальський Турнір з футзалу для поранених ветеранів, осіб з інвалідністю та ВПО м. Луцьк
Майя Москвич Ігри Хоробрих: змагання зі стрільби з лука для учасників бойових дій м. Луцьк
Василь Стуженко Всеукраїнський півмарафон для поранених воїнів, осіб з інвалідністю та ВПО м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область)
Василь Стуженко Турнір з плавання для поранених воїнів, осіб з інвалідністю та ВПО м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область)
Василь Стуженко Турнір з футзалу для поранених ветеранів м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область)
Микола Колесник "Небо без меж" — скайдайвінг для учасників бойових дій з інвалідністю м.Дніпро
Микола Колесник Серія бізнес-заходів для ветеранів м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область)
Володимир Мусяк Тренажерний зал для поранених ветеранів, членів сімей загилих воїнів та осіб з інвалідністю м.Карлівка (Полтавська область)
Сергій Гордєєв Регіональний турнір з настільного тенісу для учасників бойових дій м. Кривий Ріг (Дніпропетровська область)
Максим Єрмохін Фотовиставка "Емоції Інвіктус" м. Київ
Тарас Шпук Хайкінг по горах на інвалідному візку м. Івано-Франківськ
Сергій Калитюк Демонстрація адаптивних видів спорту для учасників бойових дій  м. Львів
Родіон Сітдіков Серія турнірів з баскетболу на візках  по всій Україні

Ветеран-доброволець Володимир Мусяк є одним з тих, хто вже має певні успіхи у реалізації власного проєкту у якості спортивного амбасадора. Як голова об'єднання учасників бойових дій "Бойове братерство Карлівщини", він гуртує побратимів та заохочує їх до занять адаптивними видами спорту. 

"Свій проєкт я не побоюся назвати амбіційним. Спочатку я бачив його як спортивний зал, простір для поранених бійців, потім я подумав, що насправді не тільки поранені воїни потреьують реадаптації та соціалізації в суспільстві - розширив список побажань до ветеранів загалом та членів їх сімей. Відносно нещадавно я зрозумів, що робота ветерана не закінчується бойовим минулим і вона має продовжуватся на благо нашого суспільства постійно. Саме тому я захотів в цей соціальний ветеранський спортивний центр залучити дітей-сиріт, які проживають у нас в районі та людей з інвалідністю",  ветеран, член збірної України на "Іграх Нескорених", спортивний амбасадор Володимир Мусяк. 

Завдяки фонду Ігор Нескорених, для проєкту Володимира вже вдалося закупити необхідне обладнання, а його зусиллями за сприяння місцевої влади знайдено необхідне для спортзалу приміщення. 

"Моя мета змінювати навколо себе суспільство на краще через приклад ветерана, успішного ветерана, завдяки спорту і не тільки",  ветеран, член збірної України на "Іграх Нескорених", спортивний амбасадор Володимир Мусяк. 

І це тільки перший етап. Надалі — авдиторія програми розширюватиметься. Результатом має стати створення першого в Україні клубу "Спортивних амбасадорів", які будуть популяризувати спортивну реінтеграцію та відновлення серед учасників бойових дій.


Переглядів: 2284

Останні новини