"Хлопці мотивовані допомогти таким же як вони" — перші "Спортивні амбасадори" завершили курс

"Хлопці мотивовані допомогти таким же як вони" — перші "Спортивні амбасадори" завершили курс


Десята ранку, Олімпійський навчально-спортивний центр “Конча-Заспа”. Ще не стихли емоції після відбіркових змагань до збірної України на Warrior Games, а в одному з корпусів розпочинається заключний тренінг проєкту "Спортивні амбасадори".

"Спортивні амбасадори" — це програма реінтеграції та відновлення учасників бойових дій через започаткування та розвиток мережі ветеранів-лідерів місцевих спільнот, які залучатимуть побратимів та посестер до активного натхненного життя через особистий приклад.

Програма започаткована фондом допомоги армії "Повернись живим" у партнерстві з Міністерством у справах ветеранів та Центром стратегічних комунікацій "Стратком». Завдяки Програмі реінтеграції ветеранів, яку реалізує ІREX та ГО "Повернись живим" за підтримки Державного департаменту США.

Пів року тренінгів, лекцій і практик аби ветерани-спортсмени стали ефективними у створенні і розвитку своїх спільнот. Мета тут проста — ще зі шпиталю, зацікавити ветерана спортом, надихнути. Написати дорожну карту і супроводжувати його в процесі реабілітації і досягнення результатів.

Новий для нас термін “спортивне амбасадорство” давно функціонує в США. Власне, приїзд амбасадорів з Повітряних сил США і познайомив українців з такою діяльністю.

"Ми запросили амбасадорів зі Сполучених штатів, оскільки тут ніхто не розумівся на адаптивних видах спорту. У нас є тренери паралімпійської збірної, але не було людей, які б ветеранам на їх мові пояснили, чому цим варто займатись і як правильно цим займатись. Як працювати з адаптивним обладнанням, яке, до речі, гості нам і привезли", — керівниця проєкту "Спортивні амбасадори" Ольга Семенова. 

За словами заступник керівника проєкту та фахівця з адаптивних видів спорту Тараса Шпука, організаторам дуже сподобалась сама концепція.

"Хлопці, учасники команди Invictus Games багато працювали і після змагань їм хотілось продовження, адаптивні види спорту нові для України і вони хотіли розвивати цей напрямок. Мінвет в той час ще не сформувався. Але були люди готові це розвивати, потрібні були інструменти — знання, навички. Ми подивились на досвід Штатів і розробили такий проєкт для України", заступник керівника проєкту "Спортивні амбасадори" Тарас Шпук. 

Ольга Семенова додає, що "випускники" програми мають мотивувати ветеранів, які отримали травми в результаті виконання службового обов’язку, вести активний спосіб життя.

"У нас в групі навчаються люди з усіх регіонів України. На Warrior Games більшість учасників були з регіонів і для частини з них це була перша спроба використання адаптивного обладнання. Як цим займатись, як поєднати спорт з повсякденним життям — цьому їх мають вчити амбасадори", — керівниця проєкту "Спортивні амбасадори" Ольга Семенова.

Поза камерою, у кожного амбасадора є своя, часом болюча, історія ресоціалізації. Інвалідність — це новий спосіб життя, жити в якому треба вчитись.

Криворіжанин Василь Стуженко отримав поранення в 2014-му, коли країна ще не уявляла скільки триватиме війна і скільки українців з неї повернуться.

"В 2014 році ще нічого не було і до 2018 року мене підтримувала родина і побратими. В 2018-му я долучився Invictus Games. Не потрапив до збірної, але спробував себе у спорті, поспілкувався з побратимами і загорівся цим. Життя змінилось кардинально, я почав подорожувати світом, побачив Сідней і Сполучені Штати, Європу. Брав участь у змаганнях вже для паралімпійців, по стрільбі з лука. Це важлива віха мого життя і я хочу щоб більше хлопців мали такий досвід, — говорить ветеран. У липні Василь у своєму місті проведе змагання з адаптивних видів спорту", — ветеран, учасник проєкту "Спортивні амбасадори" Василь Стуженко.

Кожний учасник програми прийшов зі своїм проєктом, майбутнім чи вже існуючим, який прагнуть розвинути. Хтось хоче стати тренером, заснувати свій проєкт, хтось планує стати публічним спікером, хтось має вже свій проєкт і хоче дати йому новий поштовх. 39-річний Володимир Мусяк з Полтавщини, працює над відкриттям спортзалу.

"Це буде не комерційний, а соціальний проєкт. В першу чергу для учасників бойових дій, ветеранів, родин загиблих у російсько-українській війні та для соціально незахищених верств наслення: дітей сиріт, людей з інвалідністю, тощо. Тут я для того, аби здобути нові навички й інструменти щоб стати кориснішим для ветеранської спільноти, вміти допомагати побратимам і посестрам", — ветеран, учасник проєкту "Спортивні амбасадори" Володимир Мусяк.

Тренінги для тренерів блоки з психології, блоки з лідерства, ораторське мистецтво, сторітейлінг — і це не повний перелік того, чому пів року навчали амбасадорів.

"Взяв багато нового, в чомусь став кращим. Отримав набір інструментів для продуктивнішого руху в заданому напрямку, — ветеран, учасник проєкту "Спортивні амбасадори" Володимир Мусяк.

Готує амбасадорів пул тренерів, з якими розроблялась та тестується програма: тренери з публічних виступів, менторства і лідерства, тренери для тренерів. Люди з досвідом, професіонали у своїй сфері, які мають досвід роботи з ветеранами і готові адаптувати свої програми під ветеранів.

Останній блок програми проводять режисерка, тренерка і журналістка Марія Яремчук та вчителька і сценаристка Алла Мегель. Тренінг захоплює і тренерів, амбасадорів."Ми маємо багато фронтових друзів, знаємо багато трагедій. Більше половини загиблих моїх фронтових друзів, загинули в тилу, після повренення. І будь-яка ідея з адаптації працює нам в плюс. Ідей має бути багато хороших і різних. Амбасадори — це класна ідея, крута. Якщо ми зможемо хлопцям допомогти — це буде дуже круто", — вчителька і сценаристка Алла Мегель.

Її колега відзначає неабияке бажання ветеранів-учасників програми нести соціальну функцію та принести користь побратимам. 

 "Хлопці мотивовані допомогти таким же, як вони, а наше завдання — дати їм інструменти, методику. Аби вони були не лише мотивовані, а й ефективні", — журналістка, режисерка та тренерка Марія Яремчук.

Участь у проєкті безкоштовна і кожний бажаючий може зареєструватись на наступні курси на сайті Invictus Games. Програма спрямована на допомогу у розробці та реалізації ветеранами їх власних проєктів. Включає також проєктний менеджмент, аби вони вчились шукати ресурси під свої ініціативи, де можна брати гроші. Але, в першу чергу, з акцентом на спорт.

"Вони мають творити спортивну тусовку, не всі ветерани розуміють нащо це їм. Не всі можуть просто піти в зал, не розуміють нащо це, це дискомфортно. Плюс є ризик травмування, тут не можна просто записатись у найближчий спортзал і щось там робити. Він має розуміти, що як робити і до кого звертатись. І амбасадор — це та людина, яка підкаже і розкаже. Адаптивні види спорту — і це не просто про інклюзію, це спорт для людей з будь-якими пораненнями, якщо людина може хоч якось пересуватись. Це про відкритий і прозорий вхід в програму, доступність для усіх. Зареєструвався — отримав шанс", — керівниця проєкту "Спортивні амбасадори" Ольга Семенова.

25-річний Ігор Галушка, зі Львова, наймолодший в команді амбасадорів. Воював з 2014 року в полку “Азов”, в 2017-му в Мар’їнці отримав поранення. Спортом займається постійно, мріє про тренерську кар’єру.

"Перед Invictus 2.0 я дізнався, що не всі учасники мають доступ до спортзалів і тренувань, — розповідає Ігор. — Не кожний зал обладнаний необхідними тренажерами, для греблі і тому подібне. Я тренувався у залі “Бастіон”, у Львові і власник дозволив мені там проводити тренування. Намагався зібрати хлопців, зацікавити тренуваннями. Зараз навчаюсь і хочу стати тренером. Потроху треную побратимів. Через Invictus мене запросили в команду Амбасадорів. Для мене це інструмент, як правильно залучати людей у спорт і не лише в спорт", — ветеран, учасник проєкту "Спортивні амбасадори" Ігор Галушка. 

Перший випуск амбасадорів — це пілот, на якому вдосконалюється програма, яка в майбутньому стане великим проєктом. З 200 охочих планують відібрати десять мотивованих амбасадорів.

"В Збройних силах є спортивний клуб армії, який сьогодні займається так званим спортом великих досягнень, це не про адаптивні види спорту, але там є велика база для програм, якими займаємось ми, пан Фінагєнов, очільник СКА, виступав на відкритті Warrior Games і ми ведемо переговори, аби залучити Міноборони в цей процес", — заступник керівника проєкту "Спортивні амбасадори" Тарас Шпук.

І поки нові амбасадори роз’їжджаються по домівках і вживаються в нову роль, за результатами першого курсу готується аналіз аби покращити програму для нового відбору.


Переглядів: 745

Останні новини