IV ветерансько-волонтерський форум «Там, де ми – там Україна»: головні цитати та думки

IV ветерансько-волонтерський форум «Там, де ми – там Україна»: головні цитати та думки


22 серпня у Конгресно-виставковому центрі "Парковий" відбувся IV Міжнародний ветерансько-волонтерський форум "Там де ми – там Україна". Захід проводився в межах Форуму "Україна 30" до 30-ї річниці Незалежності України. 

Образ українського захисника, розвиток його потенціалу та місія ветеранів у суспільстві – теми, про які протягом дня говорили військові, волонтери, учасники російсько-української війни та урядовці. 

"Повернись живим" зібрав основні цитати та думки, озвучені під час Форуму "Там де ми – там Україна". 

Розпочала захід своїм вітальним словом Міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна. У своїй промові очільниця відомства зосередила увагу на двох питаннях: пріоритизації ветеранської політики та побудові образу учасника російсько-української війни. 

"Держава зі свого боку має з шаною ставитися до ветеранів. Сьогодні на рівні президента і прем’єр-міністра України проведено дуже багато заходів і нарад з питань того, щоб наша політика стосовно захисників була в пріоритеті. І ми будемо робити все, щоб бюджет міністерства ветеранів наступного року був набагато більшим і ми змогли з шаною поставитися до тих людей, які потребують соціальних гарантій, психологічної реабілітації, розвитку власної справи", - міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.


Читайте також інтерв'ю "Повернись живим" з Міністеркою у справах ветеранів Юлією Лапутіною про ключові напрямки ветеранської політики в майбутньому та образ захисника України.


 Окремою темою виступу стало також позиціювання учасників російсько-української війни. На думку міністерки, поняття "ветерани" має замінити "захисники України". 

"Ми маємо так і називатися – ветерани? На мій погляд – ні. Бо ветерани – коли війна закінчилася, а наша – ще не закінчилася, ворог ще обстрілює наші позиції, ще тримає окупованими наші території, на окупованих територіях ще катують людей. Ми маємо зробити все, щоб цього не ставалося і ми маємо бути єдиними. Тому для мене питання – саме Україна і захисники. Війна не завершена. І ми розуміємо, що всі наші родини і ми маємо бути завжди захисниками – розвивати територіальну оборону, знати як буде чинитися національний спротив у разі того, коли агресія почнеться з більшим натиском, розвивати власні справи, створювати горизонтальні мережі наших захисників і залучати до цього свої родини», - міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.

Наступним взяв слово головнокомандувач Збройних Сил генерал-майор Валерій Залужний. Форум "Там де ми – там Україна" став першим публічним заходом за участі головкома. В чергове, генерал Залужний наголосив – загроза повномасштабного вторгнення ЗС Російської Федерації залишається. 

“Разом із тим, що відбуваються бойові дії на сході України, ми маємо ще й реальну загрозу повномасштабного вторгнення країни-агресора, і ми маємо до неї готуватися. І це також загроза, в тому числі – національній стійкості. Держава в цьому випадку має зробити все, щоби Збройні сили України могли виконати поставлене завдання. Суспільство має ж вірити в перемогу і вірити Збройним Силам України”, – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-майор Валерій Залужний. 

Він також наголосив, що у випадку, коли є загроза вторгнення, треба готувати суспільство до оборони у випадку кремлівського наступу. В цей час Росія продовжує ведення інформаційних спецоперацій проти України. 

“Хотів би звернути вашу увагу, в яких умовах Збройні сили виконують свої завдання – це умови, коли Російська Федерація ні на секунду не зупиняє проведення інформаційно-психологічної операції, а також операції впливу, в тому числі – і на ключових осіб, які ухвалюють державні рішення. Це дуже важливо”, – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-майор Валерій Залужний. 

Він також висловив бажання, щоби державні органи продовжили вести роботу з виявлення цих джерел, через які ворог розповсюджує дезінформацію.

“Ворог маніпулює фактами в своїх інтересах і в інтересах того, щоби ми не були єдині, щоб у нас не було національної стійкості. Ви маєте про це пам’ятати – таке відбувається щосекунди. Я хотів би, щоби суспільство в умовах цієї загрози, стало до бою. Тут кожен має стати бійцем цього фронту”, – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-майор Валерій Залужний. 

У відповідь на агресивну політику окупанта ЗСУ, на думку Залужного, має готуватися до наступу з метою звільнення захоплених ним територій. 

“Війна на сході триває, це очевидно. Майже щодня – вбиті та поранені, покалічені… Це свідчить про те, що війна триває… На сьогодні мені дуже хотілося б, щоби Збройні сили України отримували від держави те, що їм необхідно: відповідне озброєння, відповідна військова техніка. Збройні сили України мають розвиватися, мають удосконалювати свою тактику, переоцінювати форми і способи застосування навіть в таких умовах, які зараз є, з метою мінімізації втрат. І найголовніше – підготовки до ведення наступальних дій щодо звільнення окупованих територій”, головнокомандувач Збройних Сил України генерал-майор Валерій Залужний. 

Головком подякував ветеранам, волонтерам та Фонду "Повернись живим" за системну підтримку української армії в інформаційному просторі. 

"Користуючись такою чудовою нагодою, я хотів би подякувати Фонду "Повернись живим" і ветеранам, яких я сьогодні тут зустрів, журналістам і окремим блогерам, які "стоять в строю" по тим питанням, про які я казав, які не дають упасти іміджу Збройних Сил, які захищають Збройні Сили України, котрі своєю чергою захищають потім наше суспільство. Я впевнений: разом – ми переможемо. Слава Україні!", – головнокомандувач Збройних Сил України генерал-майор Валерій Залужний. 


Хто очолив українську армію напередодні 30-ї річниці Незалежності? Відповіді та прогнози – у нашому матеріалі


Ідеям ветеранства та офіцерства присвятив свою промову керівник військового відділу Фонду "Повернись живим" Андрій Римарук. Він запевнив, що ветерани та їх потенціал не закінчуються посвідченням учасника бойових дій – війна розкриває у них нові якості. 

"Кожен п’ятий ветеран стикається з проблемою працевлаштування, тому що він є носієм статусу учасника бойових дій, кожен сьомий-восьмий отримує "сіру" заробітну платню, кожен десятий шукає щастя закордоном. Тому бізнесу потрібно активніше показувати чудові сторони і нам потрібно це ініціювати, говорити, що ветеран – це не лише загострене відчуття справедливості, це не тільки емоції, це унікальні люди, носії унікальних цінностей та якостей. Давайте подивимося чого лише вартують ветеранські стартапи, ветеранський бізнес, самотужки створений на колінах, десятки реабілітаційних центрів, реалізовані десятки проєктів, створені торгові марки", - керівник військового відділу "Повернись живим" Андрій Римарук. 

Співробітник Фонду наголосив, що від розкриття потенціалу учасників російсько-української війни – це питання майбутнього не тільки цих людей, а й цілого покоління громадян України – їх дітей. 

"Я особисто на собі це відчув, тому що зрозумів – війна нас не змінює, вона навпаки розкриває наші можливості. Я ніколи не здогадувався про те, що після війни я буду крокувати червоною доріжкою, що я стану актором, членом Української Кіноакадемії, я буду номінантом на Національну премію імені Тараса Шевченка, я буду йти поруч з Бредом Піттом, а після церемонії нагородження з Хоакіном Феніксом говоритиму про війну та її наслідки. Нам потрібно зрозуміти, що вільні і горді діти, вільні і горді люди зростають лише тоді, коли вони пишаються своїми батьками. Коли відчувають повагу суспільства і влади до батьків за те, що вони зробили для країни. Але не всі 400 тисяч дітей ветеранів це відчувають, оскільки можливості їхніх батьків нереалізовані. І це загроза для майбутнього цілого покоління. Тому давайте поважати ветеранів не тільки на свята, а кожен день даючи їм більше можливостей для розвитку. Заради майбутнього, заради наших дітей", - керівник військового відділу "Повернись живим" Андрій Римарук.

Про ветеранів, як невіддільну складову та драйвер формування громадянського суспільства говорив під час І Сесії міжнародного волонтерсько-ветеранського форуму "Там де ми – там Україна" Начальник Київського військового ліцею ім. Івана Богуна, Герой України, генерал-майор ЗСУ Ігор Гордійчук. 

"Ветерани – одні з тих, хто постраждав внаслідок російської агресії. Переважна більшість з них продовжують активне життя і вони можуть бути основою для подальшого виховання, того, чого ми не змогли зробити протягом 30 років незалежності – сформувати потужне громадянське суспільство, громадянську спільноту, яка не дозволить відкотитися назад. Все, що було кров’ю і потом, починаючи з Євромайдану, з Революції гідності – їх найбільша заслуга, вони прорвали московську блокаду", - Герой України, генерал-майор ЗСУ, Начальник Київського військового ліцею ім. Івана Богуна Ігор Гордійчук. 

В межах панелі учасникам Форуму був презентований документальний фільм War Note ("Зошит війни"). Протягом п'яти років знімальна група збирала з особистих телефонів та камер українських воїнів відеозаписи про життя на фронті та бої з ворожою армією. 

"Цей фільм був створений з особистих відеозаписів бійців для того, аби скоротити цю дистанцію між людьми з військовим досвідом і звичайними громадянами. Він створений як для закордонного, так і українського глядача, як для старшої, так і молодшої аудиторії. Ми його зробили таким, щоб він був актуальним і через 15, і через 20 років. Я запрошую всіх глядачів України в кінотеатри з 2 вересня. 24 серпня відбудеться допрем'єрний показ в кінотеатрі "Київська Русь", - режисер фільму War Note Роман Любий.

10 грн з кожного придбаного на фільм квитка будуть передані Фонду "Повернись живим" для закупівлі мобільних комплексів спостереження. 

ІІ Сесія Форуму була присвячена міжнародному досвіду роботи з ветеранами. Про успіхи Хорватії на цьому полі розповів Державний секретар Мінветеранів балканської країни Шпіро Янович. 

"Ми залучаємо ветеранів на національному, локальному рівні до життя громад, до різноманітних ініціатив та програм. Навіть коли ветерани виступають з негативними думками, коли вони висловлюються про те, що щось в країні не працює, ми вважаємо їх досить вагомою частиною суспільства. 400 тис ветеранів у нас, у Хорватії, 5 тис з них вже, на жаль, не з нами. Є величезна кількість людей, які мають фізичні обмеження, ми намагаємося дати їм максимум можливостей, залучаємо їх до абсолютно всіх сфер суспільно-політичного життя, ми хочемо, щоб вони лишалися вагомою і важливою частиною наших політичних процесів", - Державний секретар Міністерства у справах ветеранів Хорватії Шпіро Янович. 

Слово також мали директор Державної служби у справах ветеранів Грузії генерал-майор Коба Кобаладзе, Другий секретар політичного відділу Посольства США в Україні Олена Кравців, а також консул Держави Ізраїль у західному регіоні України Олег Вишняков, данський військовий аташе Фелікс Еббестад та Ігор Рудько – Національний командир організації "Українські американські ветерани". 

Історія успіху та лідерства – тема ІІІ сесії заходу. Під час свого виступу директор Фонду "Повернись живим", ветеран-морпіх Тарас Чмут порівняв свій цивільний та військовий управлінський досвід, виокремивши другий, як унікальний. 

"За визначенням, "лідер" —  це той хто веде вперед. Перший, що йде попереду. У війську таких називають "командир".Весною 2015-го підписуючи контракт на Широкому лані я  не здогадувався про те, скільки військова служба може дати мені лідерських та управлінських вмінь та навичок. До війни я керував колективом з 20-25 осіб. Фактично взвод. У армії я командував взводом розвідки морської піхоти — 23 військовослужбовці. Від 19 до 45 років. З різних куточків країни — від Криму та Києва, від Вінниці до Харкова. З різною освітою, різними політичними чи релігійними поглядами. Об‘єднаних війною.У цивільному житті ви можете звільнити працівника який неналежно працює. Але ви не можете "звільнити" кулеметника в бою. І від того, як ви, як командир, його підготуєте та мотивуєте залежить не просто успішність виконання "роботи", від цього залежать людські життя. У тому числі — ваше. Цей набутий управлінський досвід – унікальний. Його ніде окрім війська неможливо отримати. І це моя перевага. Це моя сильна сторона як лідера та як керівника. І це може бути перевагою кожного ветерана та ветеранки", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут. 

Він певен, що проактивна частина ветеранського середовища формує порядок денний в країні та приведе її до успіху. 

"Сьогодні в Україні понад 400 тисяч учасників війни з Росією. Об‘єктивно, не всі з них будуть лідерами, успішними підприємцями чи спортсменами. Але та невелика проактивна частина яку ми маємо, у тому числі ті, хто сьогодні тут присутні, є тими, хто творить  майбутнє України. Вони є лідерами сьогодення та лідерами майбутнього — у політиці, у мистецтві, у громадській роботі, у бізнесі чи спорті. На державній службі чи продовжуючи службу в армії. Вони "ведуть за собою" в бою. Вони ведуть за собою і після", - директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Завершальна панель стосувалася ветеранського спорту як шляху до реабілітації учасників російсько-української війни. Про важливість цього виду відновлення після повернення з фронту, поранення та бойових травм розповів майор Збройних Сил, ветеран та член Національної збірної України на Warrior Games Віктор Легкодух. Разом з ним учасники форуму вітали майже весь склад Національної збірної з адаптивних видів спорту. 

"Військовий-спортсмен є амбасадором волі до життя. Ми виходимо на сцену, говоримо про це, впливаємо і таким чином робимо краще себе, країну і світ. Військовослужбовець - це людина, яка має непересічну здатність досягати своєї цілі. Ми показуємо це своїм прикладом. Це стосується не тільки військових, але і цивільного населення. Що таке спортивно-психологічна реабілітація та участь у команді? Це підходить не для всіх. Не всі готові вкладати купу часу для досягнення спортивного результату. Найголовніше - це подолати себе. Люди, які надихають результатами один одного, створюють потужне середовище", - майор Збройних Сил України, ветеран російсько-української війни та член Національної збірної України на Warrior Games Віктор Легкодух.

 

Завершився IV Міжнародний ветерансько-волонтерський Форум "Там де ми – там Україна" виступами президента Володимира Зеленського та Вселенського патріарха Варфоломія. Зеленський розповів про закінчення робіт над терапевтичним корпусом обласного шпиталю ветеранів війни у Рівному, а також новим корпусом фізичної та реабілітаційної медицини у Святогірську в Донецькій області.

"У 2014 році агресія Російської Федерації показала слабкі місця нашої армії й прогалини в законодавстві. Через них тисячі громадян України, які стали на захист нашого суверенітету, самі потребують захисту у правовому полі. Для допомоги мною було утворено Консультативну раду забезпечення прав і свобод захисників України. Сьогодні вперше за ці роки ми активно опрацьовуємо помилування десятків засуджених ветеранів", - президент України Володимир Зеленський.

Слова шани українським героям висловив і Вселенський патріарх. У своєму зверненні до ветеранів він говорив про єдність суспільства та внесок наших воїнів у існування незалежної України. 

"Слово "Об'єднання" має звучати в кожному куточку України, яка є вільною і незалежною завдяки тому, що її захисники проявили справжню мужність, справжню стійкість. Благами свободи користуються всі українці, які також тепер символічно помазані нашою церквою. Ви тепер є єдині за таку любов до Батьківщини за те, що ви служите їй тілом і духом. Це дійсно відзнака для кожного справжнього патріота", - Його Всесвятість Варфоломій, архієпископ Константинополя-Нового Риму і Вселенський Патріарх. 

Після завершення виступів та панельних дискусій Форуму, міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна та міністр розвитку громад та територій Олексій Чернишов вручили сертифікати на квартири шістьом родинам ветеранів російсько-української війни з Київщини. Загалом в межах цієї ініціативи помешкання від держави отримали 30 сімей захисників зі всієї України. 

"Міністерство у справах ветеранів України буде працювати над тим, щоб за кілька років черга на житло для тих, хто захищав Україну, зникла взагалі. Це важко, але ми будемо це робити, адже кожен Захисник і його родина має отримувати гідні умови для життя і розвитку", – міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна.  

Фото – Анатолій Гаєвський


Переглядів: 3913

Останні новини