Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Напад з моря? — як і навіщо РФ підсилює свій Чорноморський флот

Напад з моря? — як і навіщо РФ підсилює свій Чорноморський флот


Останні тижні Російська Федерація нібито під приводом навчань стягує до кордонів України та перекидає на окуповані території батальйонно-тактичні групи, техніку та озброєння. Ці підрозділи розквартирувалися у прилеглих з територією нашої держави областях. Російські дослідники відзначають, що на цей час концентрація військ країни-окупанта біля українського кордону максимальна з 2014 року. Кремлівські чиновники погрожують Києву загостренням на Донбасі, розпадом країни та тонко натякають на можливість вторгнення.

Водночас морські кордони України — це понад 1 тисяча кілометрів, які можуть стати театром бойових дій. Як агресор поводить себе в Чорному та на Азовському морі й чи готується флот РФ до нападу, вірогідність якого на суходолі активно обговорюється останні тижні?

Станом на 14 квітня, на кордоні з Україною зосереджено 47 батальйонно-тактичних груп ЗС РФ, продовжується розгортання польових таборів, шпиталів, підвіз паливно-мастильних матеріалів, боєприпасів і тд. Морське угруповування російської армії також було підсилено. 8 квітня стало відомо, що понад десяток суден Каспійської флотилії перекидається у Чорне море, міжфлотський перехід почали десантні та артилерійські катери. Екіпажі та кораблі нібито будуть здавати підсумкові морські навчання у взаємодії з Чорноморським флотом.

Інформація про перекидання суден, в тому числі й десантних, з Каспійського на Чорне море збіглася у часі з повідомленням Командування Об'єднаних Сил про відпрацювання підрозділами ЗСУ відбиття десанту на українське узбережжя. 

Враховуючи підсилення окупаційних військ на українському кордоні, в тому числі й військово-морського флоту РФ, США направило у Туреччину відомості про намір пройти Боспорську протоку та зайти двома кораблями у Чорне море. Американські журналісти з посиланням на власне Міноборони повідомляли, що такий крок військового керівництва країни є сигналом підтримки Україні з боку Капітолію на тлі нарощення сил з боку Кремля.

У МЗС РФ відреагували на інформацію про залучення кораблів американського флоту для моніторингу обстановки у Чорному морі. Заступник міністра закордонних справ країни-агресора назвав дії Вашингтона провокацією та заявив, що кораблям ВМФ США і варто "триматися подалі" від Криму.

Проте 10 квітня, до патрулювання над Чорним морем та біля окупованих Росією територій України, залучалися літаки Військово-морського флоту США. Було залучено морський патрульний P-8A Poseidon та розвідувальний Lockheed EP-3E Orion зі складу ВМФ США. Обидва борти почергово моніторили ситуацію в Чорному морі та поблизу окупованого Кримського півострова.

Територію південного узбережжя окупованого Криму, досліджував, за допомогою свого радіоелектронного обладнання літак Lockheed EP-3E Orion. Своєю чергою, до моніторингу ситуації над Чорним морем долучився протичовновий літак Boeing P-8A Poseidon Військово-морського флоту США 

Середа-четвер мали стати днями, коли два американські двох есмінців Roosevelt і Donald Cook увійдуть у акваторію Чорного моря. Командування російського флоту віддало наказ на вихід з пунктів базування фрегату "Адмірал Макаров", малих ракетних кораблів "Грайворон" та "Вишній Волочек", ракетного корабля на повітряній подушці "Самум", тральщика "Іван Голубець", а також великих десантних кораблів. Загін ЧФ РФ відпрацювали подолання умовної мінної загорожі в забезпеченні тральних сил флоту. Далі в морі екіпажі кораблів мали провести одиночні і спільні залікові артилерійські стрільби по надводних і повітряних цілях. За повідомленням російських ЗМІ, до навчань підключаться також літаки і вертольоти морської авіації та протиповітряної оборони флоту.

Однак, попри російську "готовність зустрічати" есмінці ВМФ США  й  вказані у зверненні американської сторони дати проходження через Боспор, анонсованого виходу у Чорне море не сталося

Зростання активності країни-агресора відбулося і на Азовському морі. Як заявив керівник Моніторингової групи BlaskSeaNews Андрій Клименко, в ніч на 15 квітня берегова охорона ФСБ Росії провокувала екіпажі малих броньованих артилерійських катерів ВМС ЗС України на Азові. Мова йде про провокаційні маневри російських суден проти наших катерів. Інцидент стався у 25 милях від Керченської протоки коли наші катери здійснювали ескорт комерційних суден, що йшли з українських портів.

"Ніч була гарячою. Як мінімум 5 катерів ФСБ здійснювали узгоджені провокаційні маневри щодо наших 3-х МБАКів. Команди подавав корабель берегової охорони РФ N 734. Вранці наші всі повернулися. За словами джерел, вночі у відповідь на погрози корабля РФ нашим морякам довелося попереджати про готовність застосувати зброю. Побалакали…", керівник Моніторингової групи BlaskSeaNews Андрій Клименко.

У пресслужбі ВМС України і Операції обʼєднаних сил цю інформацію не підтвердили і не спростували. Випадки коли російські військові кораблі супроводжують наші катери в Азовському морі є постійними, але до провокацій здебільшого не доходить.

ГУР МОУ прогнозує, що у разі наступу, забезпечуватимуть дії російського сухопутного угруповання з моря кораблі та підводні човни зі складу Чорноморського, Балтійського, Північного флотів та Каспійської флотилії. Зазначене корабельне угруповання нараховуватиме понад 40 бойових кораблів і катерів і два підводних човни.

У Кремлі активну мілітаризацію російсько-українського кордону називають реакцією на навчання НАТО Defender Europe – 2021. Відповідну заяву зробив міністр оборони Росії Сергій Шойгу. Таким чином він підтвердив, що всі дії Росії по переміщенню військ є порушенням Віденського документу ОБСЄ 2011 року, за яким на будь-які маневри з використанням понад 12 тисяч осіб мають бути присутні міжнародні спостерігачі. До кордону з Україною за три тижні було перекинуто дві російські армії та три з’єднання повітряно-десантних військ.

"Упродовж трьох тижнів дві армії та три з’єднання ВДВ були успішно перекинуті на західні рубежі Російської Федерації у райони виконання навчально-бойових завдань", – міністр оборони РФ Сергій Шойгу.

Він уточнив, що це військові частини та з’єднання західного та південного військових округів.

Якщо ж говорити про морську компоненту, то дії Чорноморського флоту РФ та берегової охорони ФСБ, спрямовані на ескалацію ситуації в регіоні директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут оцінює наступним чином: 

"Дії російської армії поблизу українського кордону та адміністративною межею з окупованою АР Крим на суходолі та на морі це комплексна історія, яка доповнює й посилює одна одну. До неї входить й перекидання десантних та артилерійських катерів з Каспійської флотилії, Навчання ЧФ РФ, перекидання додаткових сил в Крим й тд.". 

За його словами, справжні наміри дій російського військово-політичного керівництва невідомі, а тому прогнозувати чи говорити напевно про подальший розвиток ситуації на українському кордоні на суші чи на морі складно.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Аналізуючи ситуацію, начальник Головного управління розвідки Міноборони полковник Кирило Буданов відзначив, що зростання загрози застосування військ з боку РФ пов’язане з її бажанням зберегти Україну у сфері свого геополітичного впливу, змусити її відмовитися від євроатлантичних прагнень, вирішити питання окупованих територій на умовах Москви.

Буданов не виключив трьох сценаріїв розгортання подій. Зокрема, йдеться про можливу демонстрацію сили біля держкордону України шляхом проведення заходів військового характеру. Друге – це військова операція ЗС РФ з метою розв'язання проблеми водопостачання Криму із захопленням частини території південних областей України, третій варіант – це провокація Об'єднаних сил до військових дій на тимчасово окупованій території з подальшим звинуваченням України в порушенні мирних домовленостей.

Читайте наш матеріал: Чи можуть ВМС України протистояти флоту РФ?

Відзначимо, що сьогодні, 15 квітня, президент США Джо Байден повідомив Конгрес про свій наказ щодо оголошення надзвичайної ситуації в країні через шкідливі дії уряду РФ. Крім того, сьогодні ж оголосили, що Сполучені Штати висилають 10 російських дипломатів, серед яких співробітники розвідувальних служб Російської Федерації, а також запроваджують санкції проти 32 фізичних та юридичних осіб РФ за втручання в американські вибори 2020 року під керівництвом уряду РФ.

 


Переглядів: 4850

Останні новини