Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

"Не бачив нічого світлого і нормального попереду в житті", – зсередини програми реабілітації ветеранів СЕТА

"Не бачив нічого світлого і нормального попереду в житті", – зсередини програми реабілітації ветеранів СЕТА


Реінтеграція учасників бойових дій у цивільне життя ще багато років буде актуальною, навіть якщо війна закінчиться завтра. Саме тому профільні організації приділяють багато уваги психологічній допомозі ветеранам російсько-української неокінченої війни. Головна мета цієї роботи – допомогти українським захисникам віднайти себе після повернення з війни.

"У Запоріжжі специфічна публіка і в політичних, і в громадських поглядах. Це практично прифронтова територія, але думки поділилися досить контрастно. Певна категорія людей досі не визнає, що в країні йде війна. Інша категорія людей визнає факт війни і російської військової агресії. Але коли я повернувся, відчув на собі оце все: «Ми тебе туди не посилали», «Ти це робив за власним бажанням»… Одного разу конфлікт у транспорті ледь не перейшов до рукоприкладства".

Сергій Шаповалов у березні 2014 року вступив до лав 79-ї, тоді ще окремої аеромобільної бригади, у 2015 році звільнився після служби. Майже одразу намагався знайти у рідному Запоріжжі ветеранські організації, але нічого на той час не було. Тож однією найперших ветеранських спільнот в Запоріжжі стала та, що Сергій створив разом із побратимами.

"Питання психічної й психологічної підтримки тоді ніяк не вирішувалося на рівні держави, – говорить він. – Всі проєкти та підтримку надавали психологи-волонтери на громадських засадах".

Сергій Шаповалов

Сам Сергій здобув освіту психолога, але не встиг отримати диплом через початок війни. Коли повернувся, багато знайомих ставили йому запитання про події на фронті, дехто не вірив і не сприймав серйозно те, що чоловік розповідав.

З побратимами у них відбувалися щотижневі зустрічі, які окрім розповідей один одному про особисті проблеми та випивки ні до чого не приводили.

"Одного разу конфлікт у транспорті ледь не перейшов до рукоприкладства. Я в останній момент стримався. Але насправді, це дуже образливо, коли громадяни стають на бік водія маршрутки, який дозволяє собі зневажливе ставлення до ветерана. Тоді я зрозумів, що потрібно щось робити, бо можу підставити сам себе", – говорить ветеран, додаючи, що у той момент зрозумів, що не в змозі вгамовувати свої емоції самостійно.

З побратимами у них відбувалися щотижневі зустрічі, які окрім розповідей один одному про особисті проблеми та випивки, ні до чого не приводили.

"Я помітив, що дехто з хлопців обрав для себе таку негативну стратегію, як втеча від щоденних проблем. На їхню думку, вони пройшли страшні речі, і ті, хто там не був, не мають права їх засуджувати".

90% моїх клієнтів на першій зустрічі СЕТА запитували, чи я воював

Згодом Сергій потрапив до місцевої волонтерської організації психологів, вони й підказали, що у Києві проходитиме навчання для консультантів СЕТА, мовляв, якщо він його пройде, до нього ветерани звертатимуться з більшою довірою, бо він "свій". Сергій пройшов десятиденне навчання в Києво-Могилянській академії.

"Свого часу я був демотивованим, а коли знайшов цю організацію психологів – для мене це стало променем надії. Коли вони мені допомогли, я зрозумів, що мої побратими, які повернулися чи повертатимуться, матимуть подібні проблеми. Мені захотілося допомогти їм", – розповідає Сергій.

Програма СЕТА – це програма психологічної підтримки людей, які зазнали наслідків військового конфлікту в Україні та переживають сильний стрес. Наслідки цього стресу можуть проявлятися в неприємних спогадах про минулі події, що супроводжується тривогою, занепокоєнням, почуттям смутку і самотності. Все це заважає людині в її повсякденному житті, може призводити до зловживання алкоголем, депресії, конфліктів з оточуючими – на роботі, вдома. Дана програма розроблена спеціально для вирішення цих проблем, – сайт СЕТА.

"У процесі навчання ми зазвичай брали як приклад власні проблеми, пропрацьовували різні ситуації. І я зрозумів, що СЕТА – достатньо проста, щоб пояснити людині, яка навіть не має глибоких психологічних знань, і навчити консультанта можна з будь-яким рівнем знань психології. Головне – виконувати всі методичні завдання за програмою", – каже Сергій.

За його словами, СЕТА дуже зручна програма і для консультантів, бо на процес терапії клієнта не впливають їхні емоції та враження, зате є чіткі протоколи, за якими вони працюють. Проте, розуміє, комусь такий варіант психологічної підтримки може не підійти й це нормально.

“Я не знаю жодного психологічного прийому, який може підходити стовідсотково кожному у світі. Також, сприйняття програми залежить від довіри клієнта до консультанта. Військові ж дійсно перевіряють завжди. 90% моїх клієнтів на першій зустрічі СЕТА запитували, чи я воював. Після ствердної відповіді їхня довіра збільшувалася. А ті консультанти, які не є військовими, зауважували, що від ветеранів довіра приходить згодом, а не одразу”.

“Друг пройшов повз і не привітався з тобою…”

Сергій визначає кілька моментів, які впливають на ветеранів під час проходження програми СЕТА. Вона вчить справлятися зі своїми стресовими реакціями.

Один з розділів СЕТА називається “Думати по-іншому”. Навчання починається саме з цього розділу і тут розбираються найпростіші ситуації, які можуть відбуватися у житті.

“Наприклад, друг пройшов повз і не привітався з тобою. Які думки і емоції при цьому відчуваєш, що хочеш зробити, чи що робиш в цей момент?.. Також розбираємо ситуації, які хвилюють людину, за її оцінкою, від 1 до 10. І 10 – це ситуація, яка найбільше хвилює в житті”, – розповідає консультант.

Так, крок за кроком, від розбору найпростіших ситуацій доходить до найскладнішої, яку людина не в змозі вирішити самотужки.

За словами СЕТА-консультанта, програма засвоюється швидко, але важливо дотримуватися графіку зустрічей і робити домашні завдання. І навіть якщо здається, що самотужки нічого не виходить, поруч завжди є консультант, який допоможе і підтримає.

“Не буде таких варіантів, що ти не зможеш вирішити те, що для тебе важливо”, – говорить Сергій. Він додає, що якщо є підозри або запит клієнта про серйознішу допомогу, його скеровують до лікаря-психіатра.

“Розв'язати найскладнішу проблему, щоб знайти сили на дрібні”

Звісно, в кожного клієнта зміни і полегшення відбуваються індивідуально. Але консультанти щотижня проводять опитування, щоб перевірити які зміни відбуваються з клієнтами. До того ж, за словами Сергія, запитання побудовані так, що зачіпають всі сфери життя людини.

“Як людина проводить вільний час, чи має енергію, щоб займатися хатніми справами, чи може спілкуватися з родиною, чи має хобі, як ходить на роботу, чи може нормально функціонувати, чи використовує якісь засоби для заспокоєння, наскільки її турбують травматичні спогади… Потім при обробці відповідей вираховуємо бали і застосовуємо саме той елемент СЕТА, який найкраще підходить для вирішення того блоку проблем, які визначимо”, – зазначає консультант.Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


“Якщо у людини є ситуація, яку вона не може вирішити, ми розглядаємо її як проблему, на яку сьогодні у людини немає ресурсу чи знань. Саме на розв'занні цієї проблеми ми концентруємося... Відтак, в людини з’являється енергія і вона матиме змогу перемкнеться на усунення інших проблем”, – додає Сергій.

“Я гадав – це зі мною на все життя і я з цим не справлюся”

Більшість військових чи ветеранів вважають, що замовчуючи та ігноруючи проблеми, вони можуть зникнути. Але насправді ставатиме гірше. З’являється роздратування, проблеми з родиною посилюються, додаються негаразди на роботі.

За спостереженнями Сергія, з роками змінюються запити від ветеранів. У перші роки війни було багато людей із травматичним досвідом, що пережили складні події на фронті, пов’язані з загибеллю побратимів, руйнуванням житлових кварталів під час обстрілів. Деякі з клієнтів переживають ці травматичні події ще досі.

Наразі найбільше хвилює військових те, що періоди ротації збільшуються, вони довше і частіше відірвані від своїх родин і через це псуються стосунки. Багато звернень пов’язані із порозумінням в сім’ях.

“Раніше травми були пов’язані з бойовими діями, а зараз із тим, що відбувається вдома, поки військовослужбовець проходить службу”, – пояснює Сергій свої спостереження.

“У мене був клієнт, з яким ми завершили програму і він сказав: “Ви знаєте, коли ми починали, я не повірив, що з цієї ситуації можна вийти, я гадав, що це зі мною назавжди і не бачив нічого світлого і нормального попереду в житті…”

Консультант зазначає, що програма СЕТА для ветеранів триває доти, доки не знайдеться розв'язання проблеми, а її показник у балах знизиться, і за об’єктивними критеріями можна визначити, що людина впоралася. Це займає близько 10 сесій. Але він наголошує, що це терапія, і підхід повинен бути системним.

“Після проходження останньої сесії, в людини залишаються інструменти і знання, як це використовувати в житті і допомагати собі. У нас є такі запитання: “Ось, ви вирішили певну свою проблему, а що б порадили другу, якби у нього виникла подібна?”

Кажуть: “Якщо хочеш, щоб людина була ситою цілий день – дай їй рибу, а щоб усе життя – дай їй вудочку”. І програма СЕТА саме з тих, де учасник війни на Донбасі може отримати “вудку”.

Ветерани бойових дій наразі є великою часткою суспільства й найголовнішим її оперативним резервом. Підтримка ветеранів – є пріорітетним напрямом роботи Фонду "Повернись живим", й кожен може долучитися до роботи ветеранського віддділу на нашому Спільнокошті.

Переглядів: 2213

Останні новини