"Неймовірна сила духу" - у Києві провели відбір до збірної України на Warrior Games

"Неймовірна сила духу" - у Києві провели відбір до збірної України на Warrior Games


15-16 травня у Києві в межах молодіжного фестивалю "Звитяга нескорених" відбувся відбір у Національну збірну України для участі у спортивних змаганнях Warrior Games ("Ігри Воїнів"). Понад 250 ветеранів російсько-української війни, а також миротворчих місій, які отримали поранення, травми чи захворіли під час служби, змагалися у 10 дисциплінах за право представити нашу державу на міжнародному турнірі, який відбудеться у вересні 2021 року у Сполучених Штатах в місті Орландо (Флорида). 

За результатом відбору 40 українських захисників вперше в історії змагатимуться з представниками 7 інших країн, зокрема США, Австралії, Канади, Великобританії, Данії, Нідерландів та Грузії у адаптивних видах спорту.

Історія неймовірної сили духу, сотень годин виснажливих тренувань та перемоги над власним тілом у репортажі "Повернись живим". 

Warrior Games ("Ігри Воїнів")  це міжнародний мультиспортивний захід для військовослужбовців та ветеранів, які отримали поранення, травми чи захворювання під час виконання службових обов’язків. Змагання проводяться з 2010 року у США, а з 2013 року його організатором стало Міністерство оборони Сполучених штатів. У перші роки свого існування участь у турнірі брали команди родів військ американської армії: Сил спеціальних операцій, Сухопутних військ, Корпусу морської піхоти, Повітряних Сил, Військово-морського флоту спільно з Береговою охороною США. З 2013 року до змагань долучилися й представники Збройних Сил Великої Британії, а 2021 року у Орландо, штат Флорида вперше участь у "Іграх Воїнів" візьме й збірна команди України та ще 6 держав-партнерів. 

Залучення України до Warrior Games стало результатом успішних перемовин за участі Організаційного комітету Ігор Нескорених в Україні та збірної України на Іграх Нескорених у Гаазі, які велись з 2019 року.

Для обрання учасників збірної була створена відбіркова комісія за участі представників Міністерства у справах ветеранів України, відомств сектору безпеки і оборони, добровольчих формувань та громадських організацій. Відбір здійснюватиметься за комплексною системою оцінки, яка була розроблена Фондом допомоги армії "Повернись живим", та включає такі фактори, як спортивний результат, реабілітаційний ефект від участі у змаганнях, мотивація та інші.

22 березня 2021 року розпочався перший етап національного відбору для участі збірної України на міжнародних змаганнях Warrior Games ("Ігри Воїнів"), зокрема реєстрація на відбіркові змагання, яка триватиме до 30 квітня. Другий етап відбору — це безпосередньо відбіркові національні змагання, що відбулися 15-16 травня 2021 року у м. Києві в рамках фестивалю "Звитяга Нескорених", участь у яких взяли понад 250 ветеранів зі всієї країни. Вони змагалися на 5 локаціях у 10 адаптивних видах спорту: 

  • Стрільба з лука
  • Гольф
  • Кульова стрільба
  • Легка атлетика
  • Велоспорт
  • Плавання 
  • Веслування на тренажерах,
  • Баскетбол на візках
  • Паверліфтинг
  • Волейбол сидячи

Національні змагання стартували зранку 15 травня на центральному стадіоні Деснянського району міста Києва. Відкрив змагання міський голова столиці Віталій Кличко та міністр молоді та спорту Вадим Гутцайт, головні судді та тренери змагання, а вітальну промову учасникам записали президент Володими Зеленський та міністерка у справах ветеранів Юлія Лапутіна. На стадіоні зібралися сотні учасників бойових дій, члени їх родин, представники ЗМІ, чиновники КМДА та урядовці. Через обмежувальні заходи, введені у Києві у зв'язку з пандемією COVID-19, присутність глядачів та журналістів була можлива лише за попередньою реєстрацією. Мешканці навколишніх будинків спостерігали за перебігом змагань з власних балконів.

Після виступу представників міністерств та відомств, а також організаторів фестивалю "Звитяга нескорених", присутні вшанували хвилиною мовчання пам'ять полеглих у війні з Російською Федерацією героїв. 

Днем раніше медична колегія з 12 осіб на чолі з першим заступником начальника Київського військового шпиталю, згідно з стандартами Warrior Games, розподілила всіх ветеранів-учасників за категоріями відповідно до їх функціональних обмежень.Також 14 травня був проведений відбірковий етап з гольфу у селищі Козині під Києвом. 31 учасник змагався за можливість представити Україну восени на чемпіонаті в Орландо, штат Флорида. 

Даний вид спорту став новим для українських спортсменів, багато з яких брали участь у Invictus Games з 2017 року. Цьогоріч, 14 квітня, між Всеукраїнською федерацією гольфу та організаційним комітетом Ігор Воїнів в Україні – Міністерством у справах ветеранів України, Центром стратегічних комунікацій "StratCom Ukraine" та Фондом "Повернись живим" був підписаний меморандум про взаємодію. Участь у відборі взяли як досвідчені гольфісти, так і новачки, які пройшли попередню базову підготовку. 

"Настрій надзвичайно позитивний, натхненний. Ми з побратимами з Волині вже спробували позмагатися з гольфу, сьогодні також братимемо участь у стрільбі з лука та веслуванні. Завтра буде насичений спортивний день — змагання зі стрільби з гвинтівки, також у командній грі — волейбол та баскетбол. Стосовно гольфу, то це досить новий вид спорту для мене. Його принцип — точність, врівноваженість, тобто тобі дано ним займатися або ні. За той час, який ми ним займаємося, вже маємо гарні результати, тож великі сподівання на успіхи під час міжнародних змагань", — учасник відбору на Warrior Games, ветеран російсько-української війни Павло Ковальський.

Наступного дня, після завершення урочистої церемонії, паралельно розпочали змагання легкоатлети та стрільці з лука. Перші здобували медалі у 4 дисциплінах: біг на 100, 400 та 1500 метрів, а також у метанні ядра відповідно до встановлених раніше категорій.

Примітно, що значна кількість легкоатлетів боролася за призові місця одразу на трьох типах дистанції. Серед метальників ядра були представлені й спортсмени, що виконували вправу сидячи, за допомогою спеціального крісла. 

Важливим також є процес оцінювання результатів Нескорених й цьогорічний відбір на Warrior Games став першим з такою кількістю іменитих спортсменів, які взяли участь у змагання у якості суддів. 

"Цього року в нас насправді зірковий склад: Олена Яновська — багаторазова чемпіонка України, Європи, учасниця Олімпійських ігор у Ріо-де-Жанейро; Олександр Клименко — суддя з велоспорту, багаторазовий чемпіон світу з велогонок; Олексій Соловйов — багаторазовий чемпіон з паверліфтингу; Василь Вірастюк і Сергій Конюшок — легендарні українські стронгмени — силові види спорту, ядро… Всі тренери справжні професіонали у тих дисциплінах, які вони представляють, вони дуже вболівають за кожного учасника й насправді надихають їх на досягнення ще кращих результатів, — координатор "Ігор нескорених" та "Ігор воїнів в Україні" Оксана Горбач.

Стрільба з лука стала найбільш популярним видом спорту серед ветеранів-спортсменів. На цю дисципліну зареєструвалися майже 80 учасників бойових дій, які змагалися у 2 типах стрільби: зі спортивного лука, яка є Олімпійським видом спорту, а також з блочного лука. Протягом першого дня турніру обиралися найкращі представники своїх категорій, які й змагалися у неділю, в заключний день національного відбору. 

"Ось мій лук, ось мої стріли. Вважаю, це надважливо для реабілітації бійців. Хочу надихнути своїх поранених хлопців і дівчат, щоб вони займалися спортом", –  учасниця відбору на Warrior Games, ветеранка російсько-української війни Юлія Паєвська на позивний Тайра. 

Ветерани-важкоатлети мали змогу перевірити власну силу у відборі з паверліфтингу. Десятки учасників бойових дій з абсолютно різними травмами й пораненнями продемонстрували неймовірні результати у жимі штанги лежачи. Дехто з нескорених вперше спробував себе у якості важкоатлета, були й такі, для кого паверліфтинг є улюбленим видом спорту. 

Несамовита боротьба точилася між ветеранами, які обрали своєю дисципліною спортивну греблю на тренажері. Щонайменше півсотні атлетів боролися у двох категоріях: заплив на 4 та на 1 хвилину. Перший тип змагання перевірив учасників на витривалість, другий — вимагав від них неймовірної сили та швидкості.

За допомогою інтерактивної системи, глядачі мали змогу бачити результати нескорених в режимі реального часу, що тільки додавало запалу як спортсменам, так й тим, хто прийшов їх підтримати. 

Нагородження переможців, відповідно до їх категорії та виду спорту відбувалися у декілька етапів: спершу це були медалісти у змаганнях з бігу на 100 та 400 метрів, а також метання ядра. Заключним етапом стало вручення нагород учасникам змагань з греблі, паверліфтингу та бігу на 1500 метрів. 

Вручити медалі запросили почесних гостей фестивалю "Звитяга нескорених": заступника міністра у справах ветеранів Олексія Ілляшенка, заступник голови Національної поліції Вадим Троян, директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут, телеведуча Соломія Вітвіцька, керівник федерації стронгмену України Сергій Кнюшок, поочесниий президент федерації Василь Вірастюк й Директорка департаменту молоді та спорту КМДА Юлія Хан. Окрім них нагороджували ветеранів також судді Олексій Соловйов та Олена Яновська. 

Наступного дня Нескорених чекали нові випробування та спортивні досягнення. Більшість з них, окрім стрільців з лука, змінили головне місце проведення змагань на київський парк "Муромець", де відбулися відбіркові етапи з кульової стрільби та велоспорту. Заїзд на 3 кілометри визначеним маршрутом проводився на шосейних та паралімпійських велосипедах.

Після церемонії нагородження, автобусами ветеранів було доставлено до Національного університету фізичного виховання і спорту для трьох заключних дисциплін відбору: волейболу сидячи, баскетболу на візках та плавання. 

Учасниками змагань з волейболу сидячи було сформовано 7 команд, які брали участь у матчах за першість. У сусідньому приміщенні напруженими виявилися змагання з бакскетболу. Нескорені постійно пересуваються між залами для того аби встигнути проявити себе у максимальні кількості дисциплін. 

Ветеран Дмитро Бараніцький цьогоріч вперше брав участь у змаганнях з баскетболу, однак завдяки підтримці дружини та злагодженим діям побратимів таки здобуває перемогу над іншою командою. До війни він активно займався боксом, а тепер опановує греблю, велоспорт та командні види спорту, поруч із ним завжди його кохана Марина. 

"Дружина мене також підтримує й займається разом зі мною", - учасник відбору на Warrior Games, ветеран російсько-української війни Дмитро Бараніцький. 

Завершує останній день Національного відбору змагання з плавання у басейні. Вільний стиль, кроль та брас на різних дистанціях, десятки учасників, а найголовніше — підтримка побратимів, рідних та гостей змагань. Під час запливу ветеранів, що втратили кінцівки або зазнали серйозних ушкоджень хребта весь басейн зривається оплесками аби підтримати їх волю до боротьби та перемоги. Так було й під час запливу Андрія Бадарака, розвідника, ветерана, члена української збірної на "Ігри Нескорених" у 2020 році.

До війни він майже 10 років професійно займався плаванням, а на війні отримав поранення хребта та ноги, через які залишається прикутим до інвалідного візка. Однак біль та важка травма не тільки не зламала Андрія, тепер він щоденно тренується й досягає неймовірних успіхів. Оплесками присутні висловили підтримку мужності та волі Бадарака та його побратимам. 

Завершився етап з плавання церемонією нагородження переможців. Тепер організаційний комітет, на базі розробленої Фондом "Повернись живим" методології оберуть найкращих з переможців для участі в змаганнях Warrior Games. За словами тренера української збірної на Invictus Games та судді "Ігор Воїнів" Василя Вірастюка, основою команди є сформована два роки тому збірна Нескорених, наразі триває відбір ще 20 учасників. На відміну від "Ігор нескорених", де до збірної входять 20 учасників, на Warrior Games залучається вдвічі більше ветеранів.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Директор "Повернись живим" Тарас Чмут, як голова однієї зі сторін-співорганізаторів Ігор зазначив, що Фонд і надалі підтримуватиме ініціативи зі спортивної реінтеграції та реабілітації ветеранів, в тому числі й українські збірні на Invictus Games та Warrior Games. Він високо оцінив як цьогорічний Національний відбір, так і подібний підхід адаптації учасників бойових дій до цивільного життя. 

"Це одна з форм, які дозволяють повертати людей і це та форма, яка зрозуміла для військових, яка популярна серед військових й яка ефективна значною мірою, у порівнянні з іншими формами. Спортивна адаптація не завжди потребує сильної залученості або ресурсно витратна, але при цьому вона може давати дуже потужні результати. Власне, на відборі, який відбувся минулими вихідними ми побачили, коли люди з сильними і важкими травмами змагалися, показували дуже високі результати і це було надзвичайно круто", - директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут. 

Протягом трьох днів змагань на стадіоні, у басейні чи на полі нескорені довели, що дух значно сильніший за тіло. Приклад українських захисників, яким вже вдалося досягти успіху в спорті може стати поштовхом до змін у ветеранському середовищі та суспільстві загалом. Популяризація реінтеграції через спорт — один з пріоритетів Фонду "Повернись живим", спільно з партнерами наша команда просуває цей напрямок як на рівні державно-приватного партнерства, так і в бізнес-середовищі та безпосередньо серед учасників війни. 

"Мені дуже сподобався цей захід, атмосфера, в якій він пройшов. Адже окрім спорту, що завжди приваблював своїм духом змагань, тут зібралося чимало знайомих, побратимів, хлопців, з якими колись служив. Я брав участь у трьох видах: стрільби з лука, пневматичної зброї та веслуванні на тренажерах. Проте мій основний вид, яким займаюся й постійно тренуюся — біг на великі дистанції, марафонський біг", - учасник відбору на Warrior Games, ветеран російсько-української війни Руслан Попов. 

Попереду на нескорених чекає чотири місяці підготовки: виснажливі тренування, робота з фахівцями та досягнення нових результатів. Весь цей шлях — не тільки для того аби представити Україну на міжнародних змаганнях Warrior Games, найголовніше — остаточно повернутися з війни та почати нове, успішне життя. 


Переглядів: 2045

Останні новини