Необхідний вибір: які засоби радіозв’язку потрібні армії?

Необхідний вибір: які засоби радіозв’язку потрібні армії?


З початком збройної агресії Російської Федерації проти України настала гостра потреба в заміні радянської системи військового зв'язку на нову, яка відповідатиме сучасним вимогам. Тому, за шість років бойових дій Збройні Сили України значною мірою перейшли на сучасні радіостанції таких виробників: L3Harris Technologies (США), Aselsan A.Ş. (Туреччина), Motorola (США) та інші. Зважаючи на це, постає питання: "Чи доцільно Україні використовувати радіостанції різних виробників для одних і тих самих задач, водночас маючи невеликий бюджет та відсутність уніфікації?". Відповідь – в аналітиці "Повернись живим".

Що потрібно Україні?

На цей час основним засобом радіозв’язку в Збройних Силах України залишаються радіостанції невійськового призначення Motorola. Певні свої задачі вони виконують, але армія, яка знаходиться в умовах війни, потребує безперервного якісного зв’язку та безпеки для військовослужбовців, адже невійськові станції слабо захищені від засобів радіоелектронної боротьби (РЕБ) та радіоелектронної розвідки (РЕР) противника. Саме тому, для України є важливим повністю забезпечити армію радіостанціями військового призначення, які вже значною мірою використовуються в Десантно-штурмових військах, Військово-морських силах та Силах спеціальних операцій, а також впроваджуються в Сухопутних військах та Повітряних силах.

Радіостанція Motorola DP4800/DP4801. Фото: БФ “Повернись живим”

В України є два варіанти розвитку подій. Перший — це нічого не змінювати й далі постачати в ЗСУ три різні радіостанції. Другий — уніфікувати систему військового зв’язку, де обрати базову й допоміжну системи. Такий підхід полегшить навчання особового складу, зменшить фінансове навантаження на бюджет України й спростить взаємодію між різними родами військ в межах ЗСУ та між різними суб’єктами оборони та безпеки. Так, наприклад, Національна гвардія України вже повністю перейшла на систему радіозв’язку Harris-Motorola.

Якщо ж Україна наважиться на другий варіант, то потрібно буде зробити вибір базової системи між військовими радіостанціями Harris або Aselsan. Своєю чергою, станції Motorola можуть доповнювати одну з цих систем, і слугувати як допоміжні, для використання на ППД (пунктах постійної дислокації), військових складах тощо.

Що ми вже маємо?

Радіостанції Harris

Короткохвильові (КХ — для великих відстаней) та ультракороткохвильові (УКХ — для коротких відстаней) радіостанції Harris постачаються в Україну в межах програми міжнародної технічної допомоги (МТД) Сполученими Штатами Америки. До кінця 2020 року буде надано радіостанцій на загальну суму 300 млн доларів за всі роки існування програми. Варто додати, що Міністерство оборони у 2015 році закупило УКХ-радіостанцій за кошти бюджету на суму 10,5 млн доларів. Однак, після цього невеликого контракту Міноборони більше не здійснювало покупку, а лише користувалось програмою МТД.

Радіостанція Harris Falcon III RF-7850M-HH. Фото: БФПовернись живим

Наразі всі радіостанції Harris, які постачаються для ЗСУ, перебувають у підрозділах ДШВ, ВМС і ССО. Ці підрозділи укомплектовані від 30 % до 70 % радіостанціями Harris. Варто зауважити, що Україна неформально висувала вимогу до компаній щодо розгортання виробництва радіостанцій. Ця вимога була одним з критеріїв для вибору постачальника засобів зв’язку в Збройні сили. Менеджер з продажів корпорації L3Harris у Східній Європі Вольдемар Курм заявляв, що американська сторона висловила готовність співпрацювати з Міністерством оборони та Урядом в напрямку розгортання виробництва. Але, українському керівництву потрібно розуміти, що нові високі технології L3Harris не передасть, тільки старі. Тоді як, основним недоліком розгортання виробництва може бути фінансова сторона, адже Україна має зобов’язатись купувати достатню кількість радіозасобів, аби виробництво функціонувало.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Радіостанції Aselsan

УКХ-радіостанції компанії Aselsan з 2016 року закуповуються для Сухопутних військ і до 2019 року було поставлено кілька тисяч засобів для кількох частин. Але, варто зауважити, що в цих підрозділах основним засобом зв’язку залишаються радіостанції Motorola.

Радіостанції Aselsan. Фото: Військовий інститут телекомунікацій та інформатизації

У 2017 році для забезпечення потреб Збройних сил України були проведені порівняльні випробування між радіостанціями турецької Aselsan та ізраїльської Elbit Systems. Aselsan переміг у випробуваннях, але Elbit Systems оскаржила дане рішення. Однак, контракт був підписаний із турецькою компанією. Далі, у рамках міжнародної виставки «Зброя та безпека-2019», яка відбулась у жовтні 2019 року державна компанія «Спецтехноекспорт» та Aselsan підписали новий контракт на постачання УКХ-радіостанцій на суму 6 млн доларів. Наступного дня після підписання контакту українська ТОВ «Еверест Лімітед» спільно з Aselsan запустили невелике модульне виробництво УКХ-радіостанцій у Києві. Також, 1 вересня 2020 року Aselsan відкрила представництво в Україні під назвою Aselsan Ukraine LLC з метою посилення співпраці з українською оборонною промисловістю, у тому числі у сфері науково-дослідних робіт, виробництва систем та експорту продукції в інші країни.

Що ж усе таки обрати і які дипломатичні ризики вибору?

В українських реаліях усі рішення приймаються в основному на базі принципу "менша ціна — краще рішення". Такий підхід є невірним, адже заощадження коштів на системі зв’язку в умовах війни є неприпустимим. Враховуючи це, Україні потрібно сфокусувати увагу на якості продукції та можливості військової співпраці з НАТО. Засоби Harris в ЗСУ зарекомендували себе, як надійні радіостанції, які використовуються постійно без серйозних виходів з ладу. Так, за словами генерального директора компанії «Радіо Сатком Груп» Сергія Чечеля, з початку постачання й до кінця 2019 року зафіксували лише 41 гарантійний випадок (0,78 % від загальної кількості радіостанцій). Своєю чергою, про засоби Aselsan військовослужбовці не можуть дати однозначної відповіді щодо їхньої надійності через брак досвіду експлуатації. Це спричинено тим, що радіостанцій мало, а основним засобом зв’язку залишились Motorola. Слід зазначити, що в ЗСУ наявна кількість засобів американської компанії значно перевищує турецьку, адже підрозділи ДШВ, ВМС та ССО загалом більш ніж на половину укомплектовані американським продуктом. При цьому ціна засобів Harris у разі покупки, за даними Сергія Чепеля, не буде значно вищою за Aselsan.

Радіостанція Motorola DM4000. Фото: Інформаційне агентство Міністерства оборони України "АрміяInform"

Засоби обох компаній відповідають стандартам зв’язку НАТО, тож проблем зі співпрацею між військами не виникне. У тому випадку, якщо вибір впаде на систему Harris-Motorola, де базовими станціями стануть Harris, а Motorola будуть використовуватись як допоміжні, то потрібно закрити контракт з Aselsan і не підписувати нові. Але варто продовжити співпрацю з турецькою компанією в інших напрямках. Ризик закінчення контракту по радіостанціях Aselsan можливо не призведе до вагомого удару в дипломатичних відносинах з Туреччиною через співпрацю України в інших напрямках оборонної сфери.

Якщо ж Україна обере систему Aselsan-Motorola, де базовими радіостанціями будуть Aselsan, а Motorola — допоміжними, то потрібно завершити постачання засобів Harris за програмою міжнародної технічної допомоги. За запитом української сторони кошти цієї програми можливо можна буде скерувати в інші напрямки оборонної сфери України. Але, такий вибір вимагатиме перенавчання військовослужбовців та більшого фінансового ресурсу для придбання турецьких станцій до повного забезпечення, адже ЗСУ наразі більш насичені радіостанціями американського виробника.

Останні матеріали:

Переглядів: 3157

Останні новини