Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Пережити полон – випуск з Олексієм Кириченком

Пережити полон – випуск з Олексієм Кириченком


Підприємець Олексій Кириченко у 2014 році входив у самооборону Харківського Майдану, а після окупації Криму та початку війни вирішив йти на війну, навіть не маючи військового досвіду. Потрапив у полон після виходу з Савур-Могили, його ув'язнення тривало понад три роки.

У серпні 2014-го після короткого навчання і декількох днів у Горлівці добровольці поїхали на Савур-Могилу, де одразу почали відбивати атаки та були під постійним вогнем росіян. Тримались, поки була вода, в глухому оточенні.

23 серпня Олексій з декількома товаришами вирішили відходити, сподіваючись на обіцяну допомогу. 5 днів вони йшли без їжі та теплого одягу.

Група потрапила в засідку, проте Олексій зміг втекти й декілька днів передавав командуванню дані про розташування супротивника.

Олексію порадили сховати зброю, добиратись самостійно, скориставшись, за можливістю, авто "швидкої допомоги".


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


7 днів Олексій Кириченко йшов без їжі, а коли залишився без сил, вийшов на трасу та попросив цивільного підвезти. Проте водій завіз його на блокпост, де Олексія затримали й відвезли у Старобешеве.

Майже одразу Олексій потрапив на "очі" російських телекамер: полонений відверто казав про наступ росіян, ламаючи тези пропагандистів про "громадянську війну".

"Дивлячись в очі смерті, неможливо брехати", – згадує Олексій свою небезпечну відвертість.

Загалом за часи полону Олексій змінив 10 місць перебування. Пробув два місяці у підвалі окупантів у Комсомольську, а потім його перевезли у будівлю СБУ у Донецьку, де Олексій пробув понад рік. І хоча деяких товаришів Кириченка звільнили, він у списки на обмін не потрапляв. Далі була Макіївська виправна колонія. Загалом у полоні Олексій Кириченко пробув більш як три роки.

"Дикий холод був у камерах. Половину теплих речей я віддав хлопцям, які були в літньому одязі. Ми присідали й відтискалися, тому що просто так лягти в холодну постіль було неможливо, натягували на себе все, що можна, зшивали мішки поліпропіленові й спали в них. А найважче було те, що не давали спілкуватись з рідними. Ми якось оголосили голодування, щоб дали таку змогу, проте нас сильно побили", – згадує Олексій.

Якось у полоні у руки Олексія потрапила книга адмірала Джеймса Стокдейла, який під час війни у В’єтнамі провів у полоні 8 років.

"Уявіть моє ставлення, коли я у полоні читаю таку книгу...Стокдейл говорить, що полоненому треба вміти поєднувати протилежні речі: не втрачати надії на звільнення і не призначати собі дату звільнення. Це допомогло мені не здаватись. Крім того, мені допомагала медитація, молитва, а пізніше, коли з’явилась можливість, вивчення духовної літератури. Бо в умовах вимушеної сенсорної депривації виникає гіперчутливість до своїх внутрішніх станів, є можливість зазирнути в себе, повивчати себе. Для мене це дуже цінний досвід", – говорить Олексій Кириченко.

Щоб підтримати друзів, які почали втрачати надію на обмін, Олексій робив і саморобну жартівливу "газету" під назвою "Тюремний укроп". Один з випусків зберігся досі.

Понад 11 разів Олексію говорили, що можуть обміняти, але він залишався у полоні. Отже, до останнього вирішив не сподіватись на добрі новини. Вийти з неволі Олексій зміг лише у грудні 2017 року, під час "обміну".

"Моя адаптація триває досі. Я не вважаю, що вже соціалізувався. Думаю, що це буде відбуватись поступово. У мене досі є певні проблеми зі здоров’ям. Хоча, коли я вийшов з колонії, я думав, що зі мною все гаразд. Зараз я працюю з психологами. І навіть сам вчусь на психотерапевта. Перебуваючи в полоні, я зрозумів, що це моє. В психології є термін «посттравматичне зростання»: якщо людина не тікає від свого болю, приймає, чесно проживає, цей травматичний досвід робить людину сильнішою", – впевнений Олексій Кириченко.

Повну версію розмови слухайте тут.

Розмовляла Тетяна Курманова

Коллаж: Анна Колеснікова

«Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.»

Останні матеріали:

Переглядів: 2104

Останні новини