Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Пережити полон — випуск з Іллєю Єфремовим

Пережити полон — випуск з Іллєю Єфремовим


Ілля Єфремов потрапив у полон через участь у луганському Євромайдані та "Правому секторі", а звільнився завдяки посередництву сепаратистів. Його схопили вночі 23 травня 2014-го на очах у дружини, у сусідній кімнаті спав його син. Він провів 40 днів у кайданках та спідній білизні в катівнях будівлі луганського СБУ, де його та інших заручників годували раз на три дні в кращому разі. Про полон у рідному місті, жагу до свободи понад усе та як "руський мир" відвертає від себе власних прибічників – у восьмому випуску подкасту "Пережити полон".

"Десята година вечора. Прийшли з автоматами. Наставили зброю на дружину. Другий став біля дитини. Якби я був один, може б їх і розкидав, але ризикувати, коли на твою сім’ю наставлена зброя – сильно не поризикуєш", – згадує Ілля.

Він знає людей, які того вечора прийшли до нього додому. Вони луганчани. І не всі вони пережили "роботу" в бойовиків того року.

"Рівно місяць я пробув у кайданках, спідній білизні. Був підвальчик. Там сидів циган, сєпар і мене ж туди. Там я просидів місяць".

До слова "сєпар", про якого під час інтерв’ю згадує Ілля, один із тих, хто зрештою, здався і нині живе на підконтрольній Україні території. Щодо нього досі триває суд через участь у захопленні луганського СБУ. Тоді чимось не догодив своїм же, йому прострелили ногу, тож в камері з Іллею він переважно сидів.

За час полону Ілля Єфремов схуд на понад 10 кілограмів. Коли йому вдалося вмовити взяти його на роботи (щоб подихати свіжим повітрям), він мало не знепритомнів:

"Для мене це було взагалі дико. Вийшов на свіже повітря. Пам'ятаю, я тоді взагалі ходити не міг – від свіжого повітря крутилося в голові. Коли ми щось робили – перетягували з одного місця на інше – у мене не було сил навіть швабру тримати у руках, тому що у мене руки були як нитки худі".

Дуже болісно згадує Ілля стосунки свого сина з однокласниками у тому місті, куди переїхала його родина. Каже, доводилося звертатися до психолога. Синові вже 15 – він нібито і дорослий, і набагато більше розуміє, ніж у 2014-му, але вони з дружиною уникають при ньому розмов про полон:

"Діти є діти. Бувало, що у школі називали «сєпаром» і «москальом». Коли його дражнили, я йому сказав: «Скажи дітям, що твій татко за Україну у полоні був». Тоді почали вже менше дражнити".

Реабілітація не була легкою, до того ж доводилося заробляти на життя. З 2014 року Ілля змінив кілька робіт, їздив і на заробітки за кордон, але повернувся – бо зрозумів, що лише поряд із родиною йому добре та спокійно.

Повну розмову слухайте тут

Розмовляла Валентина Троян

Коллаж: Анна Колеснікова

«Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.»

 


Переглядів: 3100

Останні новини