Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Пережити полон — випуск з Яковом Кривошеєвим

Пережити полон — випуск з Яковом Кривошеєвим


Фізик-ядерник Яків Кривошеєв жив у Донецьку, коли туди прийшов російський окупант та його посіпаки. Він не розумів, чому раптом має припинити бути українцем, й стати росіянином. Тож намагався у будь-який спосіб заважати захопленню рідного міста.

"Коли організовували ці псевдореферендуми у травні 2014 року, я думав, як цьому протидіяти. І своїм районом ходив до сходу сонця та зривав оголошення (про проведення незаконного референдуму – ред), а де це не вдавалось, обливав кислотою".

За ніч Яків Кривошеєв нарахував 874 знищене оголошення. Далі – допомагав українським військовим. Саме це стало причиною його затримання.

"Це було на мій день народження у комп'ютерному клубі, коли я відправляв певний пакет інформації... Здав адміністратор комп'ютерного клубу. Він дуже полюбляв псевдореспубліку... Спершу мене привезли до колишнього Обласного управління СБУ Донецької області. Потім відправила на гауптвахту в одній з військових так званих частин їхньої псевдоармії. Там зі мною спілкувались вже зовсім інші люди. Я неодноразово бачив російський триколор на шевронах, вони почувалися наче господарі", – розповідає Яків Кривошеєв.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Аби вибити зізнання у шпигунстві на користь України, чоловіка били та катували, одного разу навіть імітували розстріл. Він пригадує ін'єкцію хімічної речовини, після чого він нічого не пам'ятає, але каже, що після цього питання до нього зникли, і Якова відвезли в СІЗО.

"Охоронці здебільшого приходили на власну роботу як у зоопарк – подивитися на «укропів». В одному місці зібрано стільки українців, які ще поважають державу та не зраджують власним принципам. Але загалом нас особливо не чіпали, тому що знали: ми – обмінний фонд, і треба зберігати «товарний вигляд»".

Яків Кривошеєв розповідає, що після двох років так званого "суду" йому призначили примусове психіатричне лікування. У психлікарні Донецьку Яків провів півтора року до Великого обміну 2019 року.

"Я за фахом інженер-фізик, тому я викрутився, і з набору старих манікюрних інструментів однієї з медсестер я зробив інший набір інструментів і почав ремонтувати телефони. І з декількох апаратів зібрав один і зв'язався зі своєю родиною, зі своїми друзями на підконтрольній території – і мені повідомили, що я внесений у списки на обмін, і що все буде добре".

Далі був великий обмін грудня 2019-го та тривала реабілітація в Києві, де Яків Кривошеєв знайшов роботу та зустрів своє кохання, пара планує весілля. 

"Чесно кажучи, коли я їхав з донецького СІЗО, один зі співробітників запропонував мені сюди не повертатися. Я йому відповів: «Прийде час, коли український прапор буде на Донецькій облдержадміністрації, і тоді я можливо повернусь, але на броні українського танку... Київ – моя друга батьківщина. Я знайшов тут любов всього свого життя. Я думаю, я залишусь тут".

Повну розмову слухайте тут

Розмовляла Ярослава Вольвач

Коллаж: Анна Колеснікова

«Матеріал підготовлено в рамках реалізації грантового конкурсу від ГО «Інтерньюз-Україна» за фінансової підтримки Швеції та Internews (проект Audience understanding and digital support). Думки, виражені в цій публікації, відображають виключно точку зору автора.»


Переглядів: 2801

Останні новини