"Усіх жінок призвуть до ЗСУ?" – пояснюємо ключові положення наказу Міноборони №313

"Усіх жінок призвуть до ЗСУ?" – пояснюємо ключові положення наказу Міноборони №313


17 грудня 2021 року набув чинності наказ Міністерства оборони України №313 "Про затвердження Переліку спеціальностей та/або професій, споріднених з відповідними військово-обліковими спеціальностями, після одержання яких жінки беруться на військовий облік військовозобов'язаних". Згідно з ним на військовий облік мають стати жінки у віці 18-60 років, які належать до однієї з 35 груп цивільних спеціальностей. 

Враховуючи увагу суспільства до цього документу та з метою уникнути поширення неправдивої інформації – "Повернись живим" підготував для вас коротенький експлейнер з відповідями на найважливіші питання, що турбують українок. 

Наказ – реакція на імовірне вторгнення Росії у 2022 році?

Можливо російське вторгнення і причетне до цього, але навряд чи саме цьогорічна інформація про імовірний повномасштабний напад РФ вплинула на ухвалення закону та інших документів. Наказ МОУ №313 є підзаконним актом Закону України №1357, який був ухвалений 30 березня 2021-го та набрав чинності 24 квітня того ж року. Робота ж над ним, за словами військових, почалася ще 2020-го. У тексті документу зокрема зустрічаємо таке формулювання: 

 "Частину 11 статті 1 викласти в такій редакції: "Жінки, які мають спеціальність та/або професію, споріднену з відповідною військово-обліковою спеціальністю, визначеною в переліку, затвердженому Міністерством оборони України, та придатні до проходження військової служби за станом здоров’я та віком, беруться на військовий облік військовозобов’язаних". 

Після ухваленя закону, Міноборони мало підготувати нормативно-правову базу, яка уточнюватиме пункти закону протягом 6 місяців. Наказ №313 був виданий 10 жовтня 2021 року та набрав законну силу 17 грудня.  

Головнокомандувач Збройних Сил Валерій Залужний 23 грудня заявив, що закон і відповідний йому наказ – це необхідність, яка виникла для того, аби військові бачили загальний людський ресурс в країні, котрий можна використати для її захисту. 

"Назріла необхідність створення такого документа, який дозволяв би нам, військовим, бачити жінок, яких можливо використовувати під час захисту нашої держави. Тому народився цей указ, трохи більше 100 спеціальностей туди "внесли", – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний. 

За його словами цей процес буде організований спокійно та поступово, а тому зайвий поспіх чи паніка у даній ситуації зайві. 

"Я хочу заспокоїти жінок, що я за гендерну рівність і повністю це підтримую: вже завтра не треба бігти у військкомат, не треба займати чергу, не треба шукати когось, хто допоможе це все зробити, ми це робитимемо планово, поступово, і все буде добре", – Головнокомандувач Збройних Сил України генерал-лейтенант Валерій Залужний. 

Жінок призвуть до війська?

Постановка на військовий облік і призов на службу в Збройні Сили – це два різні процеси, які хоч і тісно пов'язані, але між ними бюрократична та процедурна прірва й головне у даному випадку – вибір самої людини. Більше того, кожен військовозобов'язаний має пройти військово-лікарську комісію та бути визнаним придатним для служби аби державна могла його призвати. 

Начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗС України полковник Роман Горбач під час брифінгу в четвер, 23 грудня, зазначив, що навіть придатних до проходження військової служби жінок призиватимуть в останню чергу. 

"Прийнято закон, яким врегульовується питання постановки на військовий облік, в тому числі жінок. Дійсно, в мирний час відбувається так зване накопичення людського ресурсу, проводиться якісна та кількісна характеристика військово-облікових спеціальностей для того, щоб ми могли зрозуміти. І тільки в крайній потребі такі військові спеціалісти, жінки, будуть використані на військову службу. Дійсно, у разі введення воєнного стану, або в особливий період під час мобілізації", – начальник управління персоналу штабу Командування Сухопутних військ ЗС України полковник Роман Горбач

Він зазначив, що за 6 хвиль мобілізації в Україні протягом 2014-2015 років призвали майже 200 тисяч осіб, і жодна жінка без її згоди на цю службу не потрапила.

 


Допомогти команді Фонду "Повернись живим" реалізовувати більше нових проєктів ви можете за посиланням


Що мені потрібно, щоб стати на військовий облік?

Для того аби стати на облік у Територіальному центрі комплектування та соціальної підтримки (раніше військкомат - ПЖ) жінкам у віці 18-60 років потрібно перевірити, чи є їх спеціальність у списку вказаних у наказі №313. Повний перелік професій розміщений за посиланням — тут.

Якщо так – ви маєте протягом 2022 року з'явитися у свій ТЦКіСП за місцем реєстрації з наступним переліком документів та їх копій: 

 • заява про взяття на військовий облік;
 • паспорт громадянина України;
 • ідентифікаційний код;
 • свідоцтво про народження дітей (якщо є);
 • свідоцтво про одруження (якщо є);
 • свідоцтво про закінчення навчального закладу (здобуття спеціальності та/або професії);
 • фото 3х4
 • довідку з роботи, де вказано, за якою спеціальністю наразі працює особа.

ВАЖЛИВО: Перелік документів може змінитися, для отримання актуальної на момент постановки на облік інформації зверніться за телефоном свого ТЦКіСП або на гарячу лінію Міністерства оборони 0 800 50 04 42


Після перевірки даних, начальник ТЦКіСП робить виснок про те, чи підпадаєте ви під категорію військовозобов'язаних. Якщо так – вас вас направляють на військово-лікарську комісію, де лікарі визначать стан вашого здоров'я та придатність/непридатність до служби.

Є також інші обставини, які можуть стати перепоною призову до Збройних Сил у випадку початку мобілізації. Відповідно ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" не підлягають призову військовозобов'язані:

 • громадяни, "заброньовані" на період мобілізації та на воєнний час органами державлади, місцевого самоврядування, підприємствами та організаціями.

 • особи, визнані військово-лікарською комісією тимчасово непридатними до служби

 • чоловіки, на утриманні яких перебувають троє і більше дітей віком до 18 років (їх можуть призвати тільки за особистої згоди і тільки за місцем проживання);

 • жінки та чоловіки, які самостійно виховують дітей віком до 18 років (їх можуть призвати тільки за особистої згоди і тільки за місцем проживання);

 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває дитина-інвалід підгрупи А віком до 18 років;

 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебуває повнолітня дитина з інвалідністю до 23 років (I чи II група);

 • жінки та чоловіки, на утриманні яких перебувають діти-сироти або діти, позбавлені батьківського піклування, віком до 18 років їх можуть призвати тільки за особистої згоди і тільки за місцем проживання);

 • жінки та чоловіки, зайняті постійним доглядом за особами, які цього потребують, якщо немає іншого, хто може здійснювати догляд;

 • народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим;

 • інші військовозобов'язані або окремі  категорії  громадян у передбачених законами випадках.

Що робити, якщо я змінюю роботу чи спеціалізацію? 

Законодавством передбачена така можливість. У пункті 11, ст.38 ЗУ №1357-Х йдеться, що "військовозобов’язані в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров’я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи, посади зобов’язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни ТЦКіСП, де вони перебувають на військовому обліку".

Це можна зробити особисто з'явившись до вашого терцентру комплектування, через ЦНАП або надавши копії підтверджуючих документів дистанційно. Зі свого боку роботодавець має моніторити оновлення цих даних у працівників й повідомляти про них військкомати. Зміна цивільної професії чи спеціалізації може також тягнути за собою зміну військово-облікової спеціальності, до якої вона прив'язана. 

Що буде, якщо я не стану на облік вчасно? 

Для тих українок, які не встигнуть/не захочуть стати на військовий облік у ТЦКіСП законом передбачена адміністративна відповідальність. Їм загрожує адмінштраф від 850 до 1700 гривень.

Серйозніше покарання чекає на роботодавців, які не контролюватимуть наявність документів про перебування на військовому обліку у своїх співробітників – від 5100 до 8500 гривень.

Скільки в мене є часу? 

Стати на військовий облік жінки можуть з 17 грудня 2021 року до 31 грудня 2022 року. В цей проміжок часу застосування санкцій проти військовозобов'язаних та підприємств, у яких вони працюють, не передбачається. 

Навіщо це все?

З 2014 року триває російсько-українська війна на Донбасі. У цій ситуації наша держава постійно перебуває під загрозою ескалації/повномасштабного вторгнення з боку РФ. У випадку потреби забезпечити обороноздатність країни та після оголошення мобілізації частина посад у підрозділах Збройних Сил можуть лишитися вакантними. Саме їх, відповідно до цивільних компетенцій, і зможуть посісти військовозобов'язані. 

Це не означає, що після оголошення мобілізації кожна жінка в Україні отримає до рук зброю і наказ відбивати ворожий наступ. Армія, як великий організм, має значну кількість небойових посад і сфер відповідальності, які є так само важливими. І знову ж таки, це не означає, що всі їх обіймуть призвані жінки. 

Водночас у Збройних Силах наразі проходять службу 32 569 жінок, в тому числі і на бойових посадах. Серед старших офіцерів 1054 жінки. Крім того, більш ніж 800 військовослужбовиць служать командирами відділень та взводів. 

Рішення про постановку на військовий облік українок є радше "аудитом" наявних в суспільстві людських ресурсів та компетенцій, що може полегшити процедуру планування оборони країни та комплектування підрозділів української армії у випадку переходу протистояння з Росією у ще більш "гарячу фазу".  


Переглядів: 62724

Останні новини