Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Право на море: чи можуть ВМС України протистояти флоту РФ

Право на море: чи можуть ВМС України протистояти флоту РФ


Українські Військово-морські Сили, можливо, найбільш вразлива частина ЗСУ. Флот нечисленний, а техніка та озброєння застаріле. Належну увагу переозброєнню почали приділяти лише нещодавно. Натомість Військово-морський флот РФ давно та системно нарощує міць у Чорноморському та суміжних регіонах. У якому стані знаходяться українські Військово-морські Сили у порівнянні з могутнім ворогом та які кроки робляться для їхнього зміцнення – у матеріалі “Повернись живим”.

Російська загроза: не Чорноморським флотом єдиним

Головну, але геть не єдину небезпеку для України з боку моря, становить Чорноморський флот Росії. Окрім іншого, він може працювати по українських цілях, не виходячи з місця постійної дислокації — відстані їм вистачить.

“Чорноморський флот — одна зі структур російського Південного військового округу, куди також входить Каспійська флотилія. Деякі кораблі Каспійської флотилії з акваторії Каспійського моря можуть завдавати ракетних ударів по Україні. За потреби вони можуть внутрішніми водними шляхами зайти в Азовське, а потім і в Чорне море”, — розповідає військовий аналітик, директор Фонду “Повернись живим” Тарас Чмут.


Тарас Чмут

Аналітик переконаний, що до кораблів постійного військового з'єднання ВМФ РФ у Середземному морі, що підпорядковуються Чорноморському флоту, можуть долучитися й кораблі Балтійського флоту чи Північного, Тихоокеанського тощо, та посилити флот РФ проти України

Що саме нам загрожує з боку Росії

У Криму ракетно-артилерійські сили представлені, в тому числі Береговими ракетними комплексами "Бастіон" з протикорабельними ракетами П-800 «Онікс», радіус ураження якого — до 600 км, що робить вразливими цілі біля, наприклад, Одеси та Очакова.

В Криму знаходяться чималі Повітряно-космічні та морська авіація ВМФ. Зокрема, це 27-ма змішана авіаційна дивізія — оперативне з'єднання Повітряно-космічних сил Росії у складі 4-ї армії ВПС. Місце її базування — кримський Бельбек. Складається з трьох полків:

На авіабазі Гвардейское (13 км на північ від Сімферополя) розташований 37-й окремий морський штурмовий авіаційний полк.

У Бельбеку (північний захід від Севастополя) знаходиться 38-й винищувальний авіаційний полк:

В Джанкої знаходиться 39-й вертолітний полк.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Морська авіація Чорноморського флоту РФ знаходиться в Качі: 917-й окремий змішаний авіаційний полк та 25-ий окремий корабельний протичовновий вертолітний полк. Вони представлені вертольотами: до 30 бортів Ка-27 та приблизно 10 постановників перешкод Ми-8; літаками Ан-26, чотири Бе-12. Неподалік від Сак розташований 43-й окремий морський штурмовий полк Чорноморського флоту РФ, в склад якого входять Су-30СМ та Су-24М.

І, звісно, велика кількість підводних та надводних флотських сил.

“Росія з 2014 року отримала три фрегати, три малі ракетні кораблі, три патрульні корвети, малими ракетними кораблями проєкту 21630 «Буян-М», орієнтовно 30-40 різних патрульних, протидиверсійних та катерів спеціального призначення, плюс два морських тральщики, середній розвідувальний корабель і приблизно 30 одиниць допоміжного флоту, а це теж не що-небудь”, — розповідає Тарас Чмут.

Він наголошує, що в Росії є також підводний флот, берегові війська, морська авіація, частини спеціального призначення, радіотехнічні та повітряно-космічні війська, ССО та сухопутна компонента.


Екскурсія в Севастополі з оглядом частини Чорноморського флоту

Нещодавні поповнення російського флоту

Серед сучасних видів кораблів та озброєння, які можуть скласти проблему для українських морських сил, слід відзначити три фрегати проєкту 11356: “Адмирал Григорович”, “Адмирал Эссен”, “Адмирал Макаров”. Вони виконують у районах Сирії бойові завдання – завдають ракетних ударів по наземних цілях з універсального корабельного стрільбового комплексу 3С14У1 (УКСК) на 8 пускових комірок під різні ракети сімейства "Калибр": 3М54, 3М14, 91РТ2; або протикорабельні ракети 3М55 "Онікс" – для наземних та надводних цілей. Достеменних даних щодо тактико-технічних характеристик немає. У 2017 році Володимир Путін згадав, що КР “Калибр” морського базування здатна вражати цілі на відстані 1400 км.

Кораблі мають автономність 30 діб. Це, заразом з дальністю ходу у 4850 миль (8982 км) та морехідними властивостями, дають їм змогу діяти як у Чорному та Середземному морях, так і у водах світового океану.


Прибуття фрегату "Адмирал Григорович" до Севастополю

Серію з шести патрульних корветів проєкту 22160 Росія почала будувати з початку анексії півострову — у лютому 2014 року. За цей час ЧФ РФ поповнився трьома корпусами: “Василий Быков”, “Дмитрий Рогачев” та “Павел Державин”. Ще троє будуються. Кораблі проєкту 22160 — це офшорні корвети, які називають OPV-корветами (Оffshore Patrol Vessel — патрульний корабель). На ньому можна розміщувати палубний вертоліт та встановлювати модульні контейнери з крилатими ракетами комплексу “Калибр”, “Оникс” або ПКР Х-35У “Уран”.


Сюжет севастопольського каналу про входження патрульного корвету “Павел Державин” до ЧФ

Підводна частина Чорноморського флоту РФ представлена шістьма новими дизель-електричними підводними човнами проєкту 636.3 “Новороссийск”, “Ростов-на-Дону”, “Старый Оскол”, “Краснодар”, “Великий Новгород”, “Колпино”. Вони теж мають бойовий досвід у сирійських операціях. Автономність підводних човнів цього проєкту 45 діб, дальність ходу під шноркелем 7500 миль (13890 км), або 400 миль (740 км) економ ходом у 3 вузли (5,5 км/год) у підводному положенні.

Те саме стосується й кораблів інших класів — Росія активно та планомірно оновлює флот, замінюючи застарілі зразки радянського виробництва сучасними.

Переозброєння Чорноморського флоту РФ з 2014-го року:


Таблиця з порталу mil.in.ua

Що мають Військово-морські сили України

За повідомленням ВМС, після анексії Криму українські Морські сили втратили 80% своїх активів і спроможностей. Це були: єдиний український підводний човен “Запоріжжя”, корвети “Луцьк”, “Хмельницький”, “Тернопіль”, “Придніпров'я”, великий десантний корабель “Костянтин Ольшанський”, тральщики “Чернігів” і “Черкаси”. Хоча ці кораблі були застарілі й навряд чи могли протистояти сучасному флоту.

Найкраще озброєння мав корвет “Придніпров'я” — ракетний комплекс П-15М з ракетами “Терміт”, радіус стрільби у яких до 80 км. Але й це озброєння розроблялося в 60-х роках. Після окупації Криму Росія повернула Україні один ракетний катер “Прилуки”, але без ракет.


Навчання ракетного катеру “Прилуки”, сюжет ТРС "Бриз" МО України

“В України: нуль протикорабельних ракет, один неробочий зенітно ракетний комплекс, один гідроакустичний комплекс, два торпедні апарати, один рейдовий тральщик, декілька патрульних катерів, сім МБАКів (Малий броньований артилерійський катер – прим ред), два Island. Ви ж розумієте, що ми не будемо з кулемета стріляти по корвету чи фрегату”, — говорить військовий аналітик Тарас Чмут.

За словами аналітика, у разі протистояння з Росією Військово-морські Сили України не здатні зробити нічого, аби стримати російську агресію. За його словами, не йдеться навіть не про те, скільки днів ми протримаємось — ми вже програли. Нам немає ким і чим воювати. Єдине, що ми можемо — це намагатися зберегти наявні сили від знищення, ховаючи їх або розосереджуючи, і намагатися виконувати функції передового дозору для попередження про, наприклад, ракетний удар чи для наведення авіації.

Авіація і морські міни, морська піхота та ССО — це по суті єдиний формат протидії ворогу на морі на цей час без залучення партнерів. Відомо, що мінна війна — важлива складова кожного невеликого флоту. З цим теж біда — в України є лише один тральщик, який базується на Очаків та потребує серйозного ремонту та оновлення мінно-трального озброєння.

Україна також може проводити диверсії на об'єктах структури противника в окупованому Криму. Для цього у нас є 73-й Морський центр спеціальних операцій в Очакові.

Морська авіація ВМСУ

Українська Морська авіація представлена 10-ю Сакською морською авіаційною бригадою, яка базується в Миколаєві. Складається з двох ескадрилій: літакової та вертолітної. У літаковій: два військово-транспортних АН-26, три АН-2, з яких літає лише один, і два Бе-12 не в льотному стані (протичовновий та пошуково-рятувальний).

“Вертолітна ескадрилья: 2 Мі-8МСБ, отримані відносно недавно у 2019 році, чотири Мі-14 (три протичовнових, один пошуково-рятувальний), є ще близько 12 Ка-27, чотири транспортно-десантних К-29 та отриманий від Львівської ОДА пошуково-рятувальний Ка-226. З цього всього парку літає три Мі-14, два Ка-27, два Мі-8МСБ, один Ка-226. Тобто, теоретично морська авіація може виконувати транспортні функції, патрулювання, використовуватися для протичовнової боротьби”, — розповів Тарас Чмут.


Ка-27 

Морська піхота України

Берегова компонента ВМС наразі найефективніша на флоті. Вона об'єднана в Командування у складі: 35-ї (Одеська обл.) та 36-ї бригади морської піхоти (Миколаївська обл.), 406-ї артилерійської бригади (м. Миколаїв), 32-го реактивного артилерійського полку (Одеська обл.) та 140-го окремого розвідувального батальйону (Херсонська обл.), 7-го окремого зенітного ракетного дивізіону (Миколаївська обл.), полігону та навчального центру.

“Морська піхота є насправді найпотужнішою. Цей “перегин” стався тому, що, з одного боку, Морські сили з 2014 року почали активно залучати в АТО, а це призвело до росту кількості техніки та озброєння, а з другого, на флот поклали завдання протидесантної та протидиверсійної оборони, що вимагало збільшення кількості підрозділів та частин”, — пояснив ветеран морської піхоти Тарас Чмут.


Психологічна смуга перешкод для здобуття штормового берету морпіха, фото 36 ОБМП


Психологічна смуга перешкод для здобуття штормового берету морпіха, сюжет Військового ТБ

Це добре підготовлені частини з хорошим бойовим досвідом, які пройшли обкатку війною, їх вчать іноземні — британські та американські — військові інструктори. Морська піхота є боєздатною і досить потужною.

Вихід з дисбалансу

Такими силами просто неможливо ефективно протидіяти чисельному та сучасному російському флоту. Тому великі сподівання покладаються на збільшення чисельності ВМС коштом імпорту чи матеріально-технічної допомоги від партнерів.

10 лютого 2021 року ВМС України отримали допомогу від США — 84 човни: 10 швидкісних катерів, понад 70 надувних човнів та інше супутнє обладнання.

“84 човни — десяток Metal Shark та декілька десятків Wing. Багато років наші ВМС мали великий запит на подібні катери — для підрозділів спеціального призначення (801 загін ПДСЗ та 29 МРП), пошуково-рятувальної служби, як роз’їзді для дивізіонів надводних кораблів, для підготовки та спусків у Водолазній школі, для Чорного та Азовського морів”, — відреагував на цю подію дописом на своїй Facebook-сторінці Тарас Чмут.

Швидкісні човни Metal Shark, передані Україні

Ці катери та надувні човни обіцяють стати початком суттєвої модернізації військово-морських сил:

Надводні сили

Україна очікує вісім британських ракетних катерів по кредитній лінії на десять років. Які саме наразі невідомо.

США планує лише посилювати військову допомогу. Американські катери класу Mark VI теж поповнять ВМС ЗС України. Будівництво перших двох розпочнеться цього року. Загальна кількість — 16, з них: шість по матеріально-технічній допомозі, 10 Україна купує.

“Mark VI — американська досконалість у ніші морських катерів. Вони модульні та універсальні: можуть використовуватися для патрульно-протидиверсійної, протимінної роботи, транспортування, а також для прикриття та евакуації груп особливого призначення”, — розказує Тарас Чмут.

Катер "Mark VI" ВМФ США


Катер "Mark VI"  зсередини та зовні

Так само до двох катерів класу Island, що вже є у складі ВМС (“Старобільськ” та “Слов'янськ”), Україна цього року повинна отримати ще три патрульні катери USCGC Ocracoke, USCGC Washington та USCGC Kiska, які раніше були в складі Берегової охорони США. Вони зараз проходять відновлення, ремонт, дооснащення та модернізацію у Балтиморі. Мають хороші морехідність, автономність та умови для екіпажу. Використовуватимуться для патрулювання, моніторингу надводної обстановки та пошуково-рятувальних операцій.

Є напрацювання і щодо турецьких корветів класу “ADA” — Україна разом з Туреччиною планує побудувати чотири такі кораблі. “Ада” — турецький національний корвет. Це — повноцінні бойові кораблі, які так хочуть мати у ВМС і щодо яких мають певні застереження військові експерти.

“Варто зважати й на те, що українські суднобудівні заводи повинні мати технології, що відповідають стандартам НАТО. А завдяки корвету типу ADA ми матимемо доступ до таких технологій”, — сказав командувач ВМСУ контрадмірал Олексій Неїжпапа.


“Ада” — турецький національний корвет

Мається на увазі, що будівництво корветів типу “Ада” розпочнеться в Туреччині, після чого їх добудовуватимуть в Україні.

“Історія з турецькими корветами не зовсім зрозуміла. Виглядає так, ніби просто треба витратити гроші кудись. Незрозуміло, для чого нам зараз корвети, якщо у нас не закриті базові речі. Не можна будувати флот з чогось великого, не маючи маленького. Здається, командування ВМС хоче все, а Міноборони потрібно витратити гроші. А для турків це вихід на нові ринки”, — застерігає Тарас Чмут.


Корвет класу “Ада” 

За підрахунками військового оглядача Кирила Данильченка, яке він опублікував на своїй Facebook-сторінці, “разом з власним виробництвом, американською допомогою і закупівлями для української Морської охорони у Франції в України до 2025 року за планом має бути в строю до 80 катерів”.

Ракетні комплекси

Найочікуваніший у ЗСУ — береговий мобільний ракетний комплекс “Нептун”, який прийняли на озброєння у серпні 2020-го. Перший дивізіон у військах очікується у 2022-му році. 15 березня у 65-й окремий береговий ракетний дивізіон передали дослідну батарею з з протикорабельними ракетами РК-360МЦ "Нептун" для навчання та підготовки особового складу дивізіону під новітнє для нашого війська озброєння.

Основні тактико-технічні характеристики комплексу РК-360 МЦ:

Дальність стрільби, км: від 7 до 280
Віддаленість стартової позиції від берегової смуги, км: не більше 25
Максимальний боєкомплект комплексу, одиниць: 72
Максимальна кількість Р-360 в залпі, одиниць: 24
Інтервал пуску в залпі, с: від 3 до 5
Максимальна швидкість руху, км/год: по шосе – 70, ґрунтовими дорогами – 25
Запас руху, км: до 1000
Час розгортання комплексу на новій позиції, хв, до 15
Діапазон висот польоту Р-360 над гребенем хвиль, м: від 3 до 10.

Основні тактико-технічні характеристики ракети Р-360:

Маса спорядженої ракети, кг: 870
Маса бойової частини, кг: 150
Діаметр ракети, мм: 380
Максимальна дальність, км: 280
Мінімальна дальність, км: 7

Підводні можливості

Україна очікує у 2021 році від США у межах матеріально-технічної допомоги отримання підводних дронів, призначених для сканування та огляду дна та підводного простору. Дрони здатні проводити пошук, ідентифікацію та знешкодження морських мін різних видів та часів. Завдяки цим безпілотним апаратам можна здійснювати контроль за дном та гідроспорудами. Окрім засобів протимінної безпеки планують отримання сучасного водолазного спорядження.

"Загалом до комплекту постачання матеріально-технічної допомоги увійдуть безпілотні підводні апарати, локатори бокового огляду, ручні сонари, антимагнітне водолазне спорядження та інші сучасні інструменти й обладнання", — сказав капітан другого рангу ВМС ЗС України Леонід Бурлака.

Крім того, нещодавно до ВМС надійшла партія відновлених морських мін від НВК “Клівер”.

Відремонтовані морські міни (перше фото – малі якірні, друге – контактні протидесантні)

Морська авіація

Цього року на морську авіацію очікує поповнення у вигляді турецьких БПЛА Bayraktar TB-2, згідно з новою угодою, яку підписали наприкінці 2020 року.

“Для застосування у Чорноморській та Азовській операційній зоні Bayraktar матимуть покращені тактико-технічні характеристики, наприклад, збільшену дальність польоту. Залучимо їх для висвітлення надводної обстановки, забезпечення дій сил як на березі, так і на морі”, — сказав контрадмірал Олексій Неїжпапа.

Якась кількість бортів та наземних станцій має перейти в потенційно сформовану третю ескадрилью Сакської бригади. Експерти переконані, що таким чином ми суттєво збільшимо розвідувальні можливості та зможемо завдавати ударів на морі, правда, лише легкими ракетами. Але цього вистачить, аби добряче потріпати російський флот.

Матеріал про ударні дрони та війну майбутнього очікуйте в наступних публікаціях.Ударний БПЛА Bayrakatar TB-2 знищує цілі


Ударний БПЛА Bayrakatar TB-2 використовується як навідник для наземних систем залпового вогню


Переглядів: 18768

Останні новини