Сприяння ветеранському бізнесу в Україні: сучасний стан та актуальні потреби

Сприяння ветеранському бізнесу в Україні: сучасний стан та актуальні потреби


Іноземний досвід показує, що розвиток ветеранського підприємництва розглядається не лише одним із способів працевлаштувати учасників бойових дій, а й ефективним методом їхньої реінтеграції у суспільство. Проте в Україні відсутня цілеспрямована підтримка ветеранського бізнесу.

Аналітичний відділ ГО «Повернись живим», в межах спільного проєкту з IREX, дослідив потреби українських ветеранів у підтримці їхнього підприємництва та вивчив український досвід сприяння ветеранському бізнесу.

Як зараз підтримують ветеранський бізнес в Україні

Учасники бойових дій в пріоритетному порядку можуть скористатися лише однією програмою фінансової підтримки підприємництва та деякими можливостями в освітній сфері. Йдеться про "Програму залучення безробітних до організації підприємницької діяльності" від Державної служби зайнятості. Її суть полягає в одноразовій виплаті певної суми на відкриття власної справи.

Наразі не має нормативно закріплених умов, за яких такі виплати першочергово надають саме ветеранам, але на практиці пріоритетність зберігається. Комплекс додаткових гарантій для ветеранів частково обумовлено Договором про співпрацю та взаємодію між Міністерством у справах ветеранів України та ДСЗ (Державна служба зайнятості — ПЖ).

Як показує практика, програма ДСЗ — працює, але не досягає своєї основної мети. Тобто бюджетні кошти освоюються, виплати є, але вони не сприяють розвитку підприємництва. Більшість учасників програми розглядає одноразову грошову допомогу від ДСЗ лише як спосіб швидкого отримання грошей, які надалі витрачають на власні побутові потреби, а не на бізнес.Така ситуація склалася через відсутність контролю за тим, як використовують ці кошти. Інші причини — немає якісного відбору кандидатів на отримання допомоги, їм не вистачає знань та досвіду, або розміру виплати. Протягом 2020 року, через зростання кількості безробітних, фінансування цієї Програми було обмеженим, внаслідок чого виплати отримало в 3,5 раза менше осіб, ніж у 2019 році. Якщо два роки тому виплату для започаткування власної справи отримали 2383 осіб, то у 2020 таких людей було вже 678.

Спеціальні умови для ветеранів є і в державній цільовій підтримці здобуття освіти. Одна з можливостей – отримати ваучери на навчання від Державної служби зайнятості. Завдяки цим ваучерам навчатися можна безпосередньо на підприємствах, а така освіта може розглядатися як стажування. Скористатися іншими державними програмами підтримки малого та середнього підприємництва ветерани можуть тільки на загальних умовах. Водночас, і це одна з великих проблем: ветеранська спільнота вкрай мало обізнана про наявні програми. Додатково діють точкові місцеві програми зі сприяння ветеранському бізнесу.

Окрім малорозвинених державних проєктів розвитку ветеранського підприємництва в Україні, зусилля у цьому напрямку певним чином спрямовували міжнародні організації. Міжнародна організація з міграції в Україні (МОМ — ПЖ), Агентство США з міжнародного розвитку (USAID — ПЖ), Міжнародний фонд «Відродження» та інші за сприяння країн-партнерів реалізують грантові програми фінансування та профільного навчання ветеранів.

Ветеранський бізнес, якого «не існує»‎

Попри те, що певна кількість ветеранів, так чи інакше, є підприємцями, в юридичній площині відсутнє саме поняття «ветеранське підприємництво»‎. З цього виникає логічне запитання: «А як унормувати надання допомоги ветеранському бізнесу, якщо ніде не вказано, що це таке?»‎. 

На III Міжнародному ветеранському та волонтерському форумі «Там, де ми – там Україна» у серпні 2020 року президент України Володимир Зеленський говорив про важливість підтримки ветеранського бізнесу та врахуванні його окремою категорією підприємництва. Пройшло більше ніж пів року, а жодних змін в цьому напрямі не відбулося. Якщо держава зацікавлена в розвитку ветеранського підприємництва, то необхідно не лише унормувати поняття, а й зафіксувати всі можливі вимоги та обмеження до нього. Бізнес має проходити сертифікацію, щоб отримати статус ветеранського.

Якої підтримки потребують ветерани?

Інтерв’ю з ветеранами, проведені командою «Повернись живим» у проєкті бізнес-менторства для учасників бойових дій V-Corp, показали, чого найбільше потребують ветерани, коли започатковують свою справу.

  • Податкові пільги на початковому етапі.

Йдеться про податкові канікули та лояльне ставлення до незначних порушень, коли бізнес лише вікривається. Важливо, що період дії податкових канікул має визначатися індивідуально, в залежності від сфери господарювання, адже різний бізнес має різні терміни виходу в точку беззбитковості.

  • Фінансова підтримка для старту та розвитку бізнесу.

Основними видами такої підтримки може стати доступне кредитування та грантове фінансування. Доступне кредитування не означає безвідсоткове. Доступне кредитування — це про спрощений доступ до вже наявних кредитних програм. Наприклад, до програми «Доступні кредити 5-7-9%». Більшість новостворених бізнесів не може нею скористатися хоча б тому, що кожен банк-учасник програми встановлює свої вимоги до терміну існування бізнесу. Тобто йдеться про загальні правила гри та чіткі вимоги.

Грантове фінансування вважається «легкими грошима»‎ у порівнянні з кредитними програмами. Грант не потрібно повертати. Але постає питання ефективності використання грантових коштів. 

І тут хотілося б відзначити грантові програми Міжнародної організація з міграції в Україні. Характерними рисами грантів від МОМ є скрупульозний відбір кандидатів та надання допомоги лише за конкретним цільовим призначенням. Такий підхід є набагато ефективнішим ніж той, за яким надаються кошти в межах програми Державної служби зайнятості.

  • Навчання та стажування

Побудова ефективного бізнесу неможлива без розуміння бізнес-процесів. Отже ветерани зацікавлені у спеціалізованій бізнес-освіті та проходженні стажування у компаніях, які вже тривалий час працюють на тому чи іншому ринку. Якість освіти безпосередньо залежить від того, хто надає знання. Це означає, що питаннями бізнес-освіти загалом, не тільки для ветеранів мають займатися бізнес-тренери та спеціалізовані бізнес-школи. Наразі освітня складова тієї ж програми Держслужби зайнятості — лише формальність і не дає реальних знань.

  • Консультативна підтримка та менторство.

Найбільша потреба у консультуванні виникає на двох етапах: до моменту реєстрації бізнесу (базове консультування) та перший час після старту власної справи (фахове консультування). Базове консультування найчастіше зводиться до юридичних та податкових питань. Таку потребу може задовольнити мережа консультаційних центрів. Що стосується фахового консультування, то тут у пригоді стане механізм менторської підтримки.

У листопаді 2020 року Фонд «Повернись живим»‎ спільно з IREX  в Україні започаткував нову програму, яка має допомогти воїнам розпочати або розвинути власний бізнес — проєкт отримав назву V-Corp. В межах цієї ініціативи вже розпочав Консультаційний центр. За єдиним номером 0-800-21-31-90 можна отримати безоплатну допомогу юридичного, податкового, фінансового чи SMM-консультанта. Центр також ділиться інформацією про наявні можливості фінансування бізнесу та допомагає підготувати документи для отримання коштів на його розвиток. Також було відібрано 5 бізнесменів, в тому числі й представників ветеранської спільноти, які є менторами для учасників програми, передають їм свої знання та досвід, діляться контактами.
  • Єдиний інформаційний портал.

Інформаційний портал потрібен в контексті пошуку інформації про програми підтримки. Основою такого майданчика саме для ветеранського бізнесу можуть стати національні портали, наприклад «Дія.Бізнес»‎. Але саме наявність такої потреби лише вкотре свідчить про погану поінформованість ветеранів. Що вказує на низький рівень комунікацій між державними установами та їхніми цільовими аудиторіями.

  • Асоціації ветеранського бізнесу.

Ветерани розуміють потенційні вигоди від утворення асоціацій ветеранського бізнесу. Асоціації – це нові можливості шляхом об’єднання зусиль. Асоціації це, наприклад, про лобіювання інтересів ветеранів-підприємців, про ком’юніті та багато чого іншого.

В Україні вже є механізми, досвід дії яких можна використати для задоволення більшості з перерахованих потреб. Тим не менш, почати варто саме з глобальної кампанії по інформуванню ветеранської спільноти про ті програми з розвитку малих та середніх підприємств, які вже діють.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 
Аналітичний відділ ГО «Повернись живим!»‎


Переглядів: 1132

Останні новини