Система управління ЗСУ за 580 млн має безліч проблем – розслідування Bihus.Info

Система управління ЗСУ за 580 млн має безліч проблем – розслідування Bihus.Info


Система управління Збройними Силами, за розробку якої Міністерство оборони України заплатило 580 млн гривень, має безліч проблем та може бути не придатна для використання, йдеться в розслідуванні Bihus.Info.

Нещодавно проведений аудит показав у розробці ТОВ "Еверест Лімітед" безліч проблем, через що її можуть взагалі не використовувати в армії. Зазначається, що до підписання цього контракту основним видом діяльності компанії була не розробка програмного забезпечення, а торгівля комп’ютерами, технікою і готовим софтом та не розробляла програмне забезпечення.

Міністерство оборони підписало контракт з Еверестом за умови, що компанія залучить до роботи над проєктом співвиконавців. Відповідно до підписаної у 2016 році угоди зазначена компанія повинна була створити систему управління військами "ДЗВІН-АС". В розробку входило створення спеціалізованого військового програмного забезпечення та облаштувати кілька пунктів управління технікою, на якій працює софт.

Робота тривала чотири роки, і техзавдання за цей час виправляли 12 разів, а кошторис зростав – в результаті за "ДЗВІН" заплатили 580 млн грн. Влітку 2020 року СБУ ініціювала аудит проєкту, за підсумками якого прийшла до висновку, що програмне завдання не відповідає поставленому завданню, а використання системи може бути недоцільним.

У висновку аудиту йдеться, що "ДЗВІН" повинен був стати головним елементом Єдиної автоматизованої системи Збройними Силами України, але в ході роботи над проєктом частину з поставлених завдань не реалізували, а частина не дозволяє ефективно і оперативно управляти армією.

Зокрема, виявлено такі проблеми:

  • "ДЗВІН" несумісний з аналогічними системами країн-членів НАТО;
  • він не містить відкритих програмних інтерфейсів за міжнародними стандартами, що ускладнює інтеграцію системи з іншим програмним забезпеченням в Єдиній системі управління ЗСУ;
  • система не зможе забезпечити ефективної роботи під час бойових дій через те, як реалізована робота з цифровими картами;
  • через те, що гриф секретності в системі привласнюють не окремим документам, а цілим пунктам управління, оперативний і автоматичний документообіг буде неможливий;
  • частина софту в складі системи – ліцензійне програмне забезпечення, яке компанія Еверест купила у сторонніх виробників. При цьому одна з закуплених програм, пакет ліцензій якої ліг в кошторис 15 млн грн, в результаті не використовується, а інша не проходила перевірку на предмет захисту інформації.

За даними журналістів, аудитом встановлено конкретний перелік осіб, які приймали рішення по проєкту і підписували відповідні документи. Офіційно замовником виступало Міноборони, воно ж платило гроші по контракту. Однак від початку керували проєктом чиновники Генштабу.

Підписав контракт з компанією без досвіду розробки таких систем – генерал Володимир Рапко, тодішній начальник військ зв’язку ГШ ЗСУ. Ідея потроїти кількість комплектів і збільшити кошторис на зайві 255 млн грн походить із доповіді, яку підготували в Управлінні розвитку автоматизації (тоді під командуванням полковника Віктора Артиховича), доповів її в Генштабі замначальника ГШ ЗСУ генерал Радіон Тимошенко, а погодив – тодішній начальник ГШ ЗСУ Віктор Муженко.

Також підписи Рапка й Артиховича стоять під Актами прийому робіт по всіх етапах розробки "Дзвону" (проект виконували, здавали й приймали поетапно). На всіх окрім останнього, оскільки останній – зірвався.

Паралельно до аудиту в жовтні 2020 року підійшли строки здачі проєкту в цілому. До комісії з прийому етапу вперше увійшли кілька програмістів зі спеціалізованої частини ЗСУ - Центру впровадження та супроводження автоматизованих систем оперативного (бойового) управління Збройних Сил (створений на основі волонтерського проекту "Аеророзвідка" - ред.). Виявивши цілу низку проблем і недоліків, вони відмовилися підписувати загальний протокол і склали окремі думки. Через це процес прийому зірвався і питання стало на гальма на цілих півроку. "Еверест" уже подав до суду з вимогою прийняти роботу.


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


Зазначається, що у Генштабі запит журналістів про коментар проігнорували. У Міноборони зазначили, що передали матеріали аудиту в ДБР і не можуть прийняти рішення по "Дзвону", доки не завершиться слідство (за даними Bihus.Info наразі в Бюро щонайменше два кримінальні провадження по "Дзвону" - ред.).

Що ж до "Евересту", то директор фірми Володимир Пастухов то призначав журналістам зустріч, то скасовував, зрештою компанія прислала письмову відповідь, загальний зміст якої зводиться до того, що інформація про недоліки системи не відповідає дійсності. Поговорити про "Дзвін" детальніше Пастухов відмовився.

 


Переглядів: 1532

Останні новини