Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

«Таємна» бригада ЗС РФ: де розташована, хто нею керує та в чому загроза для України? (розслідування «Повернись живим»)

«Таємна» бригада ЗС РФ: де розташована, хто нею керує та в чому загроза для України? (розслідування «Повернись живим»)


Це OSINT-дослідження (англ. Open source intelligence — розвідка відкритих джерел) підготував аналітичний відділ фонду «Повернись живим». У ньому йдеться про 152-гу окрему бригаду матеріально-технічного забезпечення 20 Армії Західного військового округу ЗС РФ.

Аналітичний відділ фонду «Повернись живим» вже понад два роки працює над дослідженнями в інтересах вищих органів військового управління. Одним із напрямів його діяльності є пошук інформації, публікація якої може завдати шкоди збройним силам РФ. Ми використовуємо лише дані з відкритих джерел (ЗМІ, соцмережі, урядові портали ворога тощо).

Два роки тому, міжнародна волонтерська спільнота «Informnapalm» досліджувала можливе формування нової бази матеріально-технічного забезпечення впритул до державних кордонів України та Республіки Білорусь.

Приводом для цього стало прибуття у жовтні 2018 року до міста Унеча (Брянська область, РФ) комісії на чолі з заступником командувача військами Західного військового округу з матеріально-технічного забезпечення генерал-лейтенантом Андрієм Булигою. Візит був присвячений вибору місця розгортання бази МТЗ. 

Однак під час того дослідження не вдалося ідентифікувати одного з офіцерів ЗС РФ зі складу комісії та його шеврон. Тому визначити конкретну військову частину або з`єднання матеріально-технічного забезпечення армії РФ, до яких могла належати ймовірна нова база, було неможливо.

Зображення Informnapalm

Аналітикам «Повернись живим» вдалося розкрити інформацію про вищезгаданого офіцера, так само як і про військову частину, командиром якої він є. 

Де саме розташована та коли сформували «таємну» бригаду забезпечення ЗС РФ? Чим особлива інфраструктура пункту постійної дислокації бригади? Яке озброєння та військова техніка притаманні для бригад МТЗ? Як виглядають розпізнавальні знаки бригади? Чи залучене керівництво бригади до планів розгортання бази МТЗ поблизу кордонів Республіки Білорусь та України, а також чи свідчить це про підготовку РФ до збройної агресії на даному напрямку?

Відповіді на всі ці питання – у нашому OSINT-дослідженні. 

Що таке «бригада МТЗ»?

Для початку важливо зрозуміти роль та місце окремих бригад матеріально-технічного забезпечення в межах усіх Збройних сил РФ. 

Глобальне завдання окремих бригад МТЗ (далі – обр МТЗ) полягає у забезпеченні діяльності й просування бойових військових частин та з'єднань, що діють у значному віддаленні від їх пунктів постійної дислокації (далі – ППД).

Фактично, підрозділи обр МТЗ висуваються перед, або разом із військами, забезпечують їхнє переміщення та висування на маршрут, зводять мости та переправи, а також здійснюють постачання боєприпасів, евакуацію та ремонт авто- й бронетехніки бойових частин. За необхідності, підрозділи зі складу обр МТЗ також можуть розгортати польові заправляльні пункти, прокладати трубопроводи (наприклад, для постачання води або палива), організовувати банно-пральні комплекси, місця для харчування особового складу та навіть невеликі польові хлібозаводи. Також обр МТЗ можуть залучати до розгортання баз МТЗ.

Організаційно-штатна структура бригад МТЗ зазвичай доволі шаблонна, але все ж може дещо різнитися в залежності від особливостей регіону дислокації з`єднань.

Основними складовими бригад МТЗ є понтонно-мостові, трубопровідні, ремонтні, дорожньо-комендантські, автомобільні, а також інші частини та підрозділи забезпечення (рівня батальйону і нижче). 

Зазвичай такі бригади налічують орієнтовно 2 000 осіб.

Бригада, про яку йдеться далі, розміщується в прикордонному з Україною Західному військовому окрузі (далі – ЗВО) Збройних сил РФ, тому розглянемо, які бригади МТЗ дислокуються на території цього округу. 

Система підпорядкування наразі побудована таким чином, що кожна Армія ЗВО зі складу сухопутних військ має свою бригаду МТЗ, а саме:

 • в 6 А (САНКТ-ПЕТЕРБУРГ) – 51 обр МТЗ (КРАСНЕ СЕЛО/САНКТ-ПЕТЕРБУРГ);

 • в 1 ТА (ОДІНЦОВО) – 69 обр МТЗ (ДЗЕРЖИНСЬК);

 • у 20 А (ВОРОНІЖ) – 152 обр МТЗ (ЛИСКИ).

Кожна з цих бригад підпорядковується начальнику тилу відповідної Армії.

Схематичне розміщення окремих бригад МТЗ ЗВО на мапі

152 окрема бригада МТЗ і чим вона цікава

Слід зазначити, що в останні роки військово-політичне керівництво РФ значно посилило увагу саме на прихованому формуванні та розгортанні військ, особливо нових частин та з`єднань. Це означає, що такі процеси мінімально висвітлюються ЗМІ та іншими урядовими джерелами. Також значно збільшився контроль за активністю військовослужбовців ЗС РФ у соціальних мережах та розповсюдженням ними фото/відеоматеріалів, які можуть викрити чутливу інформацію про їхні військові частини.

Все це призводить до суттєвого зменшення інформації у вільному доступі, але повністю приховати все – неможливо.

152 обр МТЗ цікава в першу чергу тим, що досі узагальненої інформації про неї в мережі взагалі не було. При цьому, дана бригада має відношення до нарощування військової присутності Росії вздовж Державного кордону України.

Отже, у січні 2017 року начальник пресслужби ЗВО Ігор Мугінов вперше озвучив у ЗМІ інформацію щодо формування нової бригади МТЗ у Воронезькій області. Найменування бригади, дані про керівництво та ППД не розголошувалися. Але вже за рік інформація почала проникати у відкриті джерела.

У лютому 2018 року на урочистостях з нагоди вшанування «воїнів-інтернаціоналістів» у місті Лиски (Воронезька обл.) було озвучено номер бригади МТЗ, розташування ППД та прізвище заступника командира бригади:

“ О доблести воинов-афганцев ... говорят военный комиссар Игорь Афанасьев, заместитель командира 152-й отдельной бригады материально-технического обеспечения Западного военного округа, дислоцированной в Лисках, подполковник Александр Каткин...”

Фото з урочистого заходу

Метою наступного етапу дослідження став пошук та підтвердження інформації про точне місце дислокації 152 обр МТЗ у Лисках.

Місце дислокації 152 обр МТЗ

Місто Лиски — адміністративний центр Лискинського району Воронезької області та великий залізничний вузол на Південно-Східній залізниці РФ, тому розміщення тут бригади МТЗ логістично виправдане. Окрім цього, дислокована тут 152 обр МТЗ є найближчим до Державного кордону України з'єднанням МТЗ РФ на території Західного військового округу.

Зображення Google

Довідково: Також за 40 кілометрів від м. Лиски знаходиться «Навчальний центр з підготовки молодших спеціалістів автобронетанкової служби МО РФ» (ОСТРОГОЗЬК) – найбільший на території ЗВО. При даному центрі розташовується також і навчальний полігон.

У межах самого міста знаходиться доволі велика військова територія, проте на всіх офіційних і неофіційних джерелах, де є перелік частин Воронезької області, вона досі позначена як в/ч 63796. З декількох джерел стало відомо, що раніше тут розташовувалася 1871 база артилерійського озброєння, яка наразі ліквідована.

Територія військової частини та залізнична станція (вокзал) в м. Лиски

За допомогою сервісу Google Street View ми підтвердили дислокацію на цій території саме 152 обр МТЗ.

Вигляд КПП військової частини, з координат 50.980498, 39.502739 – вул. Красних Зорь, м. Лиски

Банер з інформацією біля КПП військової частини

Детальний аналіз супутникових знімків Google за 19.04.2019 року, дає можливість побачити, що на території ППД тільки просто неба перебувало майже 200 одиниць військової техніки (ймовірно, ще більше техніки було у боксах). Будівель на території військової частини понад 40, з яких чітко видно казарми, штабні приміщення та будівлі-бокси для зберігання озброєння та військової техніки.

ППД 152 обр МТЗ

Свіжі дописи чинних військовослужбовців та місцевих мешканців м. Лиски допомогли поглянути на ППД 152 обр МТЗ з квадрокоптера та безпосередньо зсередини території військової частини.

ППД 152 обр МТЗ з квадракоптеру (17.06.2020 року)

ППД 152 обр МТЗ (фото з казарми, викладене в мережу 22.06.2020 року)

Геоприв`язка фото

Використовуючи історії знімків Google, можна побачити, що ця територія орієнтовно з кінця 2014 до кінця 2017 року була занедбаною. Також, у репортажі одного з місцевих ЗМІ за 2015 рік, вона називається «колишньою військовою частиною».

Як особливість слід зазначити, що за часів, коли тут ще базувалася 1871 база артилерійського озброєння, кількість військової техніки на даній території значно скоротилася саме у період початку активних бойових дій на Донбасі (влітку 2014 року). Не виключено, що частина озброєння з даної бази у 2014 році могла бути передана російсько-окупаційним військам на тимчасово окуповану Кремлем територію Східної України.

Порівняння кількості військової техніки у 2013 та 2014 роках

Довідково: з найбільшою базою регулярних військових частин ЗС РФ, які брали участь у прямій збройній агресії на території України, та зразками їхнього озброєння ви можете ознайомитися на сайті міжнародної волонтерської спільноти Informnapalm.

Занедбана територія в 2016 та 2017 роках

Тільки з лютого 2018 року на цій території знову починає з'являтися військова техніка і стартує активний етап формування бригади МТЗ.

Поява військової техніки бригади МТЗ у ППД в м. Лиски (2018 рік)

Також варто наголосити, що деякі окремі частини та підрозділи бригад МТЗ часто розкинуті на декілька населених пунктів, проте наразі відомо лише те, що саме ППД в м. Лиски є основним, де знаходиться більшість військової техніки та безпосередньо штаб бригади. 

Розпізнавальні знаки (шеврони) 152 обр МТЗ

В результаті глибинного пошуку у соціальних мережах, а також завдяки аналізу російського сегмента Youtube, ми виявили нарукавні розпізнавальні знаки 152 обр МТЗ (шеврони).

Зображення з VK: Фото з території військової частини

Зображення з Instagram: Військовослужбовець 152 обр МТЗ на робочому місці (має у профілі фото з території в/ч)

Зображення Youtube – Представники 152 обр МТЗ на урочистих заходах Школи №12, м. Лиски

Довідково: З найбільшою базою шевронів з'єднань, частин та підрозділів МТЗ ЗС РФ ви можете ознайомитися за посиланням. Станом на початок вересня 2020 року даних про 152 обр МТЗ там не було.

Керівництво 152 обр МТЗ

Крім заступника командира військової частини нам вдалося ідентифікувати також і самого командира 152-ї обр МТЗ. Ним виявився полковник Фоміних (рос. - Фоминых А.А.). Інформація про нього була опублікована в спільноті «Лиськинського міського Палацу культури» на сайті «Однокласники» (від 26.02.2019 року).

Зображення з мережі «Одноклассники» – публікація «Лиськинського міського Палацу культури»

Варто зазначити, що ця публікація — чи не єдина, де одночасно міститься згадування відкритого найменування даної бригади (в/ч 80504), а також прізвище і фото командира цієї бригади.

Аби довести, що полковник Фоміних є командиром 152 обр МТЗ, необхідно було довести, що в/ч 80504 та 152 обр МТЗ — це одна й та сама частина. 

По-перше, шеврони військовослужбовців, що стоять позаду командира в/ч 80504, ідентичні шевронам військовослужбовців 152 обр МТЗ.

По-друге, у публікації вказано, що військовослужбовці в/ч 80504 підготували номер для культурно-розважальної програми, і судячи з фото, вони теж мають такі самі шеврони. 

Зображення з “Одноклассники” – шеврони військовослужбовців в/ч 80504

По-третє, при в/ч 80504 є Храм Георгія Побідоносця, який знаходиться за тією ж адресою, що і 152 обр МТЗ — вул. Красних Зорь 7, м. Лиски.

Храм Георгія Побідоносця при в/ч 80504

Здійснивши аналіз будівлі цього храму, можна визначити його точне географічне становище. Він дійсно знаходиться на території в/ч. Точні координати: 50.981287, 39.500430

Храм Георгія Побідоносця при в/ч 80504 – геоприв'язка

Разом із цим, про те, що в/ч 80504 і 152 обр МТЗ – це одна і та сама частина, свідчать публікації матері одного з військовослужбовців строкової служби в Instagram, а також перелік військових частин РФ з сайту «Вконтакте».

Зображення з Instagram: шеврони військовослужбовця в/ч 80504

Зображення з «Вконтакте»: в/ч 80504

Враховуючи все викладене, можемо впевнено стверджувати, що в/ч 80504 – це 152 обр МТЗ, а полковник Фоміних – її командир.

До публікації палацу культури м. Лиски додаються також і детальні фотографії комбрига.

Зображення з мережі «Одноклассники»:  Командир 152-ї окремої бригади МТЗ ЗС РФ полковник Фоміних

Що відомо про полковника Фоміних? Інформації про нього у мережі доволі мало, але цілком достатньо, щоб зробити попередні висновки. Судячи із заяв пресслужби Західного військового округа, юридично 152 обр МТЗ почала формуватися на початку 2017 року. Скоріше за все, з цього моменту полковника Фоміних і призначили на посаду командира бригади. Ми не ставили на меті детально розібрати його кар'єрний шлях, проте знайшли підтвердження його участі в одному з судових процесів Ставропольського гарнізонного військового суду від 2011 року. Там він фігурував як командир військової частини, тоді ще «подполковник Фоминых А.А.». Враховуючи, що судова справа стосувалася незаконного звільнення одного з його підлеглих з-поміж особового складу автомобільного батальйону, можна припустити, що станом на 2011 рік він був командиром якогось з`єднання МТЗ дислокованого у Південному військовому окрузі (далі – ПдВО), оскільки справа розглядалася саме у Ставрополі. Ймовірно це міг бути 32-й полк МТЗ, на базі якого згодом сформували 78 обр МТЗ (БУДЬОНОВСЬК) ПдВО. Але це насправді не так суттєво, як сам факт того, що даний офіцер вже мав досвід командування частиною/з`єднанням МТЗ, і враховуючи, що йому довірили формування нової бригади, можна припустити, що він принаймні має хорошу репутацію серед вищого командування.

Завдяки свіжим новинам стало відомо, що станом на травень 2020 року полковник Фоміних досі був чинним командиром бригади. Крім прізвища, згадано і його ім`я – Олексій. Хоча в старішій публікації за 2019 рік його називали Олександром Андрійовичем.

Також полковник Фоміних має низку нагород. З тих, які одразу впали у вічі:

 • «Знак отличия военнослужащих Северо-Кавказского военного округа “За службу на Кавказе” для офицеров, прапорщиков и мичманов» — чергове підтвердження факту його служби на території південного регіону РФ, ще до формування у 2010 році ПдВО на базі Північно-Кавказького округу;

 • «Знак “За отличие” военнослужащих органов материально-технического обеспечения»;

 • «Медали “За воинскую доблесть” МО РФ І и ІІ — нагородження здійснює особисто Міністр оборони РФ і це може означати відмінні показники з бойової підготовки, особливі досягнення під час несення бойової служби чи участі у маневрах, або ж за відвагу і самовідданість впродовж служби

Деякі нагороди полковника Фоміних

Також є ймовірність, що медалі «За воїнську доблесть» комбриг отримав за участь окремих підрозділів його бригади у військовій компанії на території Сирійської Арабської Республіки. Проте свідчень про це мало і це не було метою нашого дослідження.

Озброєння та військова техніка 152 обр МТЗ

У межах дослідження ми виявили ймовірний тактичний розпізнавальний знак, який наносився на військову техніку 152 обр МТЗ. Принаймні техніку з таким знаком було виставлено на дні відкритих дверей у військовій частині. Цей знак міг бути актуальним принаймні станом на травень 2019 року. Цілком імовірно, що на цю мить знак вже інший.

Довідково: Фото розпізнавального знаку ОВТ 152 бригади було знайдено завдяки священнику, який служить у храмі на території військової частини. Він активно веде соціальні мережі й став джерелом багатьох корисних фотографій. Також значно допомогли його підписники у мережах ВК та Instagram.

Ймовірний розпізнавальний знак військової техніки 152 обр МТЗ станом на травень 2019 року

Пошук розпізнавального знаку військової техніки 152 обр МТЗ

Загалом, зразки авто- та бронетехніки бригад МТЗ доволі типові. Проте варто звернути увагу, що частина озброєння та військової техніки 152 обр МТЗ могла бути модернізована, зокрема певні транспортні засоби бригади могли перевести на базу «КамАЗ», а саме транспорт підвищеної прохідності та великої вантажності.

Детальніше ознайомитися з деякими типовими зразками техніки бригад МТЗ Росії ви можете на даному відеозаписі, або за цим посиланням.

Роль 152 обр МТЗ у процесі нарощування військової присутності РФ поблизу Державного кордону України

Нагадаємо, що на цей час на території Брянської області розгорнуто більшість бойових частин та підрозділів новосформованої мотострілецької дивізії – 144 мсд (ЄЛЬНЯ/СМОЛЕНСЬК) 20 Армії Західного військового округа, а саме:

 • 488 мсп (КЛИНЦІ) 144 мсд – мотострілецький полк;

 • 254 мсп (ЗАЙМИЩЕ) 144 мсд – мотострілецький полк;

 • 856 сап (ПОЧЕП-2) 144 мсд – самохідний артилерійський полк;

 • 1032 обмз (ПОЧЕП) 144 мсд – окремий батальйон матеріального забезпечення; 

 • 150 омедб (ПОЧЕП) 144 мсд – окремий медичний батальйон.

Військові частини ЗС РФ, зосереджені на території Брянської області (а саме у прикордонних з Україною та Республікою Білорусь районах)

«УНЕЧА – районний центр Брянської області і є важливим залізничним вузлом. Населення – 23 971 особа (станом на 2017 рік). До кордону з Республікою Білорусь – 79 км (у напрямку ГОМЕЛЯ). До кордону з Україною – 58 км (в напрямку СЕМЕНІВКИ). Через місто проходить “Гомельська” та “Могилевська” залізничні гілки, а поряд (за 5 км) “Гомельська” траса А-240.  І залізничне полотно в напрямку Гомеля, і траса з’єднують по прямій БРЯНСЬК, ПОЧЕП, УНЕЧУ, КЛИНЦІ ТА ГОМЕЛЬ», – йшлося у дослідженні Informnapalm 2018 року.

Попри те, що вищезазначене дослідження Informnapalm викрило наміри військово-політичного керівництва РФ, на момент його написання у мережі не вистачало даних для ідентифікації окремих осіб та з'єднань, які вони представляють. Станом на сьогодні така можливість є.

Офіцер, який у жовтні 2018 року прибув до м. Унеча у складі делегації заступника командувача військами Західного військового округу по матеріально-технічному забезпеченню генерал-лейтенанта Андрія Булиги, і якого не змогли ідентифікувати раніше – це вже описаний вище полковник ФОМІНИХ (рос. – Фоминых А.А.), командир 152 окремої бригади матеріально-технічного забезпечення (вона ж в/ч 80504), що дислокується у м. Лиски, Брянської області. Це підтверджується візуальною схожістю осіб, нагрудним шевроном (прізвище на якому читалося лише частково) та абсолютно однаковими бригадними нарукавними шевронами.

Командир 152 обр МТЗ, полковник Фоміних, в м.УНЕЧА (2018 рік) та на урочистих заходах в м. ЛИСКИ (2019 рік)

Також, нагадуємо, що згідно з інформаційними стендами, які потрапили у кадр журналістів у 2018 році, у м. Унеча планували сформувати саме базу МТЗ, для: «..зберігання матеріалів …..запасів матеріальних засобів … інших засобів забезпечення…».

Зображення Informnapalm

Чи прийнято на цю мить остаточне рішення про розміщення в м. Унеча бази МТЗ – невідомо. Проте враховуючи наявність великого залізничного вузла, інші особливості інфраструктури та дислокацію вже наявних військових частин, вважаємо розміщення тут бази МТЗ цілком імовірним. З метою завчасного виявлення таких баз для української розвідки критично важливо здійснити пошук потенційних альтернативних місць для їх розгортання в цьому районі. 

Втім, як припущення, варто зазначити про потенційно цікаві події. У 2019 році все ж було оголошено про рішення щодо передачі необхідних земельних ділянок та будівель у власність МО РФ для формування в/ч. Це стосувалося території тієї самої старої вузлової лікарні міста Унеча, яку відвідувала комісія ЗВО 2018 року. Натомість у травні 2020 року, в одному з корпусів лікарні екстрено розгорнули шпиталь на 400 ліжко-місць для приймання інфікованих коронавірусною хворобою COVID-19 з усієї Брянської області. При цьому, з осені 2019 року, у полі за старою вузловою лікарнею почалися певні роботи, що теоретично можуть бути підготовчим етапом для будівництва блочно-модульних конструкцій або посадкової площадки для гелікоптерів (див. анімацію нижче).

Зміни місцевості, де у 2018 році планували розгортати базу МТЗ (м. Унеча) – з серпня 2019 до серпня 2020 року

Важливо звернути увагу, що роботи які велися поблизу церкви (менша пляма праворуч), здійснювалися для будівництва нового паркувального майданчика. Також через поле проклали нову дорогу з асфальтним покриттям.

Нова дорога й паркувальний майданчик біля церкви

Основний майданчик на полі (52.857826, 32.670183) має розміри приблизно 130 на 70 метрів, але наразі точно невідомо, чи дійсно щось будуватимуть на цьому місці. Можливо на нього просто було відвантажено пісок та щебінь для доброустрою території довкола церкви. Проте, про всяк випадок, варто продовжити спостереження за даним районом.

Ймовірне місце будівництва нових будівель, споруд чи майданчиків в інтересах ЗС РФ

Також ми не виключаємо можливість, що після викриття планів ЗС РФ у 2018 році, вся подальша інформація, озвучена офіційними джерелами РФ, та деякі дії влади, могли мати на меті введення військово-політичного керівництва України та Республіки Білорусь в оману.

При чому дані заходи можуть бути націлені як на подальшу імітацію розгортання бази саме тут, так і навпаки – імітацію того, що бази тут вже не буде, хоча її розгортання все ж планується.

Насправді ж, вже немає критичного значення, розмістить Кремль базу МТЗ саме в м. Унеча чи трохи в іншому місці. Головним є сам факт того, що ЗС РФ планують, або вже розгортають базу (чи бази) МТЗ в безпосередній близькості до державних кордонів Республіки Білорусь та України і саме у районі  значного зосередження новосформованих військових частин зі складу 144 мсд (ЄЛЬНЯ/СМОЛЕНСЬК). 

Важливо зазначити, що бази та з`єднання МТЗ забезпечують не тільки військові частини своєї армії чи округу, а й усі бойові підрозділи, що діють, або можуть діяти, в районі дислокації цих частин МТЗ. 

Також варто наголосити, що у складі 144 мсд є свій окремий батальйон матеріального забезпечення – обмз (ПОЧЕП). Тобто військовим частинам зі складу дивізії,  що базуються у Брянській області, має бути достатньо власних ресурсів МТЗ, при умові здійснення ними повсякденної діяльності в ППД та для виконання найближчих завдань. 

Тому можна припустити, що база МТЗ в Брянській області може бути потрібна не лише для вже наявних там військових частин, а й для забезпечення усіх інших бойових підрозділів, які потенційно можуть бути залучені до ведення бойових дій на даному напрямку (проти Республіки Білорусь чи України).

Розміщення ж бази МТЗ в безпосередній близькості до державних кордонів суміжних країн саме по собі говорить про те, що ЗС РФ готуються до активних (зокрема, наступальних) дій на даному напрямку, або принаймні імітують таку готовність.

Окремо слід наголосити, що залучення 152 обр МТЗ до розгортання військ на Брянщині означає і можливість використання нею такої штатної військової техніки, як понтонно-мостовий парк, великий/середній розбірні мости тощо. Ці зразки ОВТ допомагають забезпечувати просування військ через водні перешкоди. На даному напрямку така необхідність може виникнути тільки у разі здійснення наступальних дій, наприклад, для подолання річок Сож та І́путь (Гомельська область, РБ) чи річок Снов та Десна (Чернігівська область, Україна).  

Також майбутні маневри цих зразків військової техніки можуть мати імітаційний характер, зокрема, з метою введення військово-політичного керівництва суміжних країн в оману. Це може створити необхідність утримання певної кількості особового складу та військової техніки біля північних кордонів України, що в умовах протистояння російсько-окупаційним військам на Донбасі, може дещо послабити ЗСУ.


P.S.

Дане дослідження вкотре підтверджує, що Російська Федерація й далі нарощує військову присутність поблизу своїх західних кордонів. Хай які заяви декларує Кремль у публічній площині, він і надалі здійснюватиме збройну агресію проти України та посилюватиме політико-економічний та військовий тиск на Республіку Білорусь. Чим краще ми знаємо ворога, тим простіше прогнозувати його дії та давати відсіч. Тому ми й надалі збиратимемо інформацію про ЗС РФ поблизу кордонів  України.

Автор дослідження: Антон Шевченко, аналітичний відділ ГО «Повернись живим»

Останні матеріали:

 

 


Переглядів: 12185

Останні новини