Уроки карабаської війни – які висновки має зробити Україна

Уроки карабаської війни – які висновки має зробити Україна


40 день війни в Карабасі, Другої Карабаської війни. Азербайджан військовим шляхом поновлює контроль над територіями, що свого часу входили у склад Азербайджанської РСР та Нагірно-Карабаської АО у складі Азербайджанської РСР. Територіями, які з початку 90-х років є невизнаною республікою Арцах. Ну, як не визнаною? Визнаною, але такими ж невизнаними Абхазією, Південною Осетією та Придністров’ям. Що має винести з цього Україна – у колонці співробітника аналітичного відділу «Повернись живим» Івана Науменка.

Карабаський конфлікт густо замішаний на етнічній складовій. І вірмени, й азербайджанці вважають Карабах своєю землею. Нічого не нагадує? Наприклад, війну в Придністров’ї, у Південній Осетії, в Україні? І ще велику кількість конфліктів поза пострадянським простором, які призвели до утворення квазідержав, або ж реальних, але невизнаних держав.

Водночас у більшості сучасних військових конфліктів є зацікавлена зовнішня сила, часто-густо не одна. І йдеться зараз не лише про РФ. Можна, наприклад, згадати конфлікт на Кіпрі, де зіткнулися інтереси Туреччини з Грецією.

Є два типи розв’язання військових конфліктів. Дипломатія і, власне, війна. При цьому вони в багатьох випадках чергуються одна з одною. Це класика. Карл Клаузевіц, німецький військовий філософ, сформулював її в максиму: «Війна — це просто продовження політики із залученням інших засобів».

Отже, коли дипломатія заходить у глухий кут, починається гостра фаза. Підтвердженням цієї тези є безліч прикладів. Наведу один — Війна Судного дня, яку Анвар Садат, президент Єгипту, використав для того, щоб зіштовхнути з мертвої точки арабо-ізраїльські відносини, точніше, взагалі започаткувати хоч якісь відносини, окрім війни, арабських держав з Ізраїлем.

Але, разом із тим, такий дипломатичний глухий кут може тривати роками й, навіть, десятиліттями.

І використовуватися сторонами конфлікту може по-різному. Хтось може наполягати на політичному шляху припинення конфлікту, а хтось зберігає спокій та чистить кулемет, очікуючи сприятливих внутрішньополітичних та міжнародних умов.

Що ми й бачимо на прикладі Другої війни в Карабасі. Азербайджан цілеспрямовано накопичував сили, реформував і модернізував власні збройні сили, закуповував новітнє озброєння та чекав слушної нагоди.

Першою пробою пера була чотириденна війна у квітні 2016 року. У підсумку під контроль Азербайджану перейшли певні населені пункти та стратегічні висоти. Квітневому загостренню сприяло зіткнення інтересів Туреччини та РФ у Сирії. Тож Баку скористався нагодою. Друга Карабаська війна почалася 27 вересня 2020 року. І почалася вона тому, що Азербайджан може собі це дозволити, бо він накопичив сили й засоби. Тому, що за Азербайджаном стоїть Туреччина, яка наразі збирає Османську імперію 2.0, а Закавказзя стало ще одним фронтом у боротьбі Анкари з Москвою чужими руками. Тому, що весь світ зайнятий тим, що веде боротьбу з COVID-19. Тому, що в Сполучених Штатах вибори й власні проблеми зав’язані на громадянських зіткненнях. Коротко кажучи, всьому світу зараз не до якоїсь невеличкої війни десь на периферії.

То які висновки може винести для себе Україна з війни в Карабасі? Вони прості. Накопичуй сили, нарощуй спроможності та чекай слушної нагоди, рано чи пізно вона настане. Азербайджан чекав з 1994 року й далеко не факт, що за час цієї війни Баку досягне всіх своїх цілей. Тому Україні не варто за будь-яку ціну закінчувати війну. Потрібно зрозуміти, що історія з ОРДЛО це надовго, на десятиліття. І діяти відповідно, не інкорпорувати ці чужорідні Україні організми, а чекати свого часу й повертати території на своїх умовах. І завойовувати «hearts and minds».

В іншому разі до України можна буде застосовувати вислів Вінстона Черчилля: «Якщо країна між війною й ганьбою вибирає ганьбу, вона отримає й війну, і ганьбу».

Головне фото: покинута вірменами військова техніка, захоплена силами Азербайджану. Minval.az.

Рубрика «Експертна думка» містить матеріали, які відображають винятково точку зору автора. Вона не претендує на об’єктивність та всебічність висвітлення теми, про яку йдеться.

Останні матеріали:

Переглядів: 6683

Останні новини