Вбивча допомога: російська гібридна агресія у сфері охорони здоров`я

Вбивча допомога: російська гібридна агресія у сфері охорони здоров`я


Через недостатню прозорість даних та неповний цикл проведених випробувань, авторитетні науковці світу ставлять під сумнів ефективність російської вакцини проти COVID-19, але в публічному просторі України вже другий тиждень точаться дискусії щодо доцільності її закупівлі у майбутньому. 

Чи має українська влада розглядати варіант закупівлі російської вакцини та чи загрожує така вакцина життю українців — досліджував «Повернись живим».

Питання про застосування російської вакцини «Sputnik V» в Україні в медіа підняли після зустрічі Віктора Медведчука з Володимиром Путіним, під час якої голова політичної ради партії «ОПЗЖ» просив розглянути можливість постачання такої вакцини в Україну. 

Насправді російська вакцина проти COVID-19 не визнана світовою науковою спільнотою як дієва. 

«По-перше, у багатьох науковців виникли питання щодо прозорості даних, які аналізували під час перших фаз випробувань. По-друге, російські розробники заявили про вакцину, ще навіть не розпочавши третю фазу клінічних досліджень, лише адекватні результати яких дають право стверджувати, що вона дійсно безпечна та ефективна»

– пише на своїй сторінці в facebook Уляна Супрун.

Тобто виходячи з наявних даних, масове застосування такої вакцини має бути заборонене.

Навіть якщо російська вакцина пройде усі стадії випробування, а міжнародній науковій спільноті будуть надані прозорі дані (що малоймовірно), Україні варто утриматися від її закупівлі. На це є кілька причин.

Рівень фінансування Росією наукових розробок

Лише з огляду на об'єм витрат на науково-дослідні та дослідно-конструкторські роботи (далі — НДДКР), створення Росією першої у світі вакцини проти COVID-19 виглядає як жарт.

Згідно з даними Інституту статистики ЮНЕСКО, наразі РФ витрачає на НДДКР близько $40 млрд, що складає лише 1.1% її ВВП.

Загальні відомості щодо витрат країн світу на НДДКР

Загальні відомості щодо витрат країн світу на НДДКР

Вочевидь, Росія, за рівнем витрат відносно до ВВП, не входить навіть у ТОП-15 країн світу — п'ятнадцяте місце займає Чехія, яка витрачає на НДДКР 2% ВВП.

Водночас витрати США — 2,7 %, Швеції — 3,1 %, Японії — 3,4 %, а Республіки Корея — 4,2% ВВП. 

Рейтинг країн за показником рівня їх витрат на НДДКР по відношенню до ВВП, %

У кількісному вираженні рейтинг трохи змінюється — РФ з рівнем витрат близько $40 млрд посідає 10-те місце. Але розмір кіл на інфографіці наочно свідчить, яка колосальна різниця між Росією та країнами-лідерами: США — $476 млрд, що майже у 12(!) разів більше за витрати РФ; Китай — $372 млрд, Японія — $170 млрд.

Рейтинг країн за показником рівня їх витрат на НДДКР у кількісному вимірі, млрд доларів

Для детальнішого ознайомлення з даними Інституту статистики ЮНЕСКО перейдіть за посиланням.

Також згідно з даними російського Інституту статистичних досліджень, РФ посідає 47 місце у світі за перерахунком витрат НДДКР на 1 дослідника. Згідно з даними доступними станом на 2018 рік, для Росії цей показник становив $93 тис., тоді як для Швейцарії — близько $406 тис., а для США — близько $360 тис.

Тому аналізуючи рівень витрат на НДДКР у РФ важко повірити, що саме там винайшли першу у світі успішну вакцину проти коронавірусної хвороби COVID-19. 

Для того, аби галузь науки функціонувала та розвивалася, вона повинна впродовж десятиліть безперервно фінансуватися на відповідному рівні.

Отже, Росія могла зареєструвати «вакцину» раніше за набагато розвинутіші країни виключно внаслідок нехтування процедурами її випробування та правилами безпеки.

Це означає, що така «вакцина» є небезпечною для людей, або принаймні — неефективною.

Прояви гібридної агресії РФ у сфері охорони здоров`я України

Для того, щоб побачити, наскільки шкідливою може виявитися недієва вакцина та як російська дезінформація може впливати на здоров'я українців, подивимось на іншу хворобу.

У лютому 2019 року в журналі «Science» (одному з найавторитетніших наукових журналів світу) опублікували статтю, в якій йшлося про спалах кору в Європі.

Відповідно до тексту та даних Всесвітньої організації охорони здоров`я (далі — ВООЗ) — протягом 2018 року в Європейському регіоні було зафіксовано 83 000 випадків захворюваності на кір, що більш ніж втричі перевищило показник 2017 року (25 500 випадків). 65% випадків у 2018 році сталися в Україні – це 54 000 випадків (для прикладу, у США — 372 випадки за рік).

Кір — небезпечне та дуже заразне вірусне захворювання, що передається повітряно-крапельним шляхом. Спеціального лікування від кору не існує. Найкращий захист – вакцинація.

За даними ВООЗ, щоб зупинити розповсюдження хвороби необхідно вакцинувати 95% дітей. В останнє десятиріччя відмова від вакцинації зіграла важливу роль у поширенні хвороби.

У 2008 році, в Україні після вакцинації від кору, через непов`язані з цим причини, помер 17-річний юнак, що викликало великий сплеск недовіри у батьків по всій країні. Внаслідок чуток, що смерть юнака спричинила саме щеплення, рівень вакцинації дітей до 1 року впав з 97% у 2007 році до 56% у 2010 році.

Варто зазначити, що під новинами у той період вже можна було побачити маніпулятивні коментарі невідомих осіб, які або цілеспрямовано вкидали дезінформацію, або самі були дезінформовані раніше.

Коментар під новиною про смерть юнака. Джерело.

Коментар під новиною про смерть юнака. Джерело.

Через початок збройної агресії РФ у 2014 році, уряд України не зміг до кінця 2015 закупити вакцину проти кору. Тож у 2016 році в Україні вакцинували лише 42% немовлят. В тому ж році лише 31% 6-річних дітей отримали повторне щеплення — це один з найнижчих показників у світі.

Таким чином збройна агресія сама по собі вплинула на рівень захворюваності населення.

Особливо важливо звернути увагу на той факт, що протягом 2018 року в Україні було інфіковано понад 20 тисяч дорослих осіб, яким в дитинстві робили щеплення вакциною російського виробництва, і яку пізніше ВООЗ оголосила неефективною (від цієї вакцини Україна відмовилася у 2001 році).

На рівень вакцинації населення також дуже сильно впливає дезінформація. Основний потік дези йде з Росії й націлений він не лише на Україну.

16 жовтня 2020 британське видання The Times опублікувало статтю, в якій підтверджується кампанія з дезінформації проти вакцини від коронавірусу, яку розробляють Оксфордський університет і фармацевтична компанія AstraZeneca. У межах антикампанії розробили картинки, меми та відеокліпи. Фейкові матеріали поширюють перш за все в країнах, в які РФ планує поставляти вакцину власного виробництва.

Кадр з програми «Вести недели» на російському телебаченні, де розробку Оксфордського  університету і фармацевтичної компанії AstraZeneca називають «мавпячою вакциною». Джерело.

У 2018 році авторитетне медичне видавництво «American Journal of Public Health» опублікувало результати дослідження впливу ботів та російських тролів на активність антивакцинаторських дискусій та настроїв.

Дослідження охоплювало період 2014 — 2017 років та було спрямовано на аналіз 1,7 млн повідомлень у соцмережі Twitter. Крім викриття участі російських ботів та тролів у дезінформації у сфері охорони здоров`я, було також доведено їхній зв`язок з російськими акаунтами, які брали участь в інформаційній операції по впливу на результати президентських виборів у США.

Дослідники наголосили, що акаунти, які розповсюджували дезінформацію та провокували дискусії щодо питання вакцинації однозначно ототожнені з «Агентством інтернет-досліджень», яке фінансується урядом РФ та спеціалізується на операціях з інформаційно-психологічного впливу. В Україні більше відоме як «Фабрика тролів Пригожина» або «Ольгіно». 

В цьому контексті також варто зазначити, що переважна більшість так званих «антивакцинаторських груп» в українському сегменті соціальних мереж і месенджерах є російськомовними, а в них розповсюджується суто російський контент, приклад якого ви можете побачити на зображеннях нижче.

УВАГА! НИЖЧЕ НАВЕДЕНО ПРИКЛАДИ ДЕЗІНФОРМАЦІЇ!

Приклади дезінформації

Приклади дезінформації

Приклади дезінформації

Приклади дезінформації

Підсумки

Можна стверджувати, що реєстрація Росією так званої «вакцини» від COVID-19 відбулося в порушення визначеного порядку випробувань, що не дозволяє робити висновки щодо її ефективності, а сама вакцина може бути небезпечною для здоров'я людей.

Нещодавня епідемія кору в Україні є, зокрема, наслідком збройної агресії РФ та її інформаційно-психологічного впливу в соцмережах та ЗМІ, що своєю чергою спричинило недостатній рівень щеплення та високий рівень недовіри населення до вакцинації відповідно.

До захворювань на кір у 2018 році понад 20 тисяч дорослих ймовірно призвела саме недієва вакцина російського виробництва. Неможливо визначити, чи РФ свідомо продавала Україні таку вакцину, але це можна розцінювати як один зі способів гібридної агресії Кремля.

З огляду на зазначене вище та збройну агресію проти України, що триває, купувати у РФ вакцини не варто. У разі закупівлі нами російської вакцини від COVID-19, український уряд крім можливого заподіяння шкоди людям, ризикує потрапити у чергову залежність від Кремля.

Ймовірно, задля демонстрації світовій спільноті свого ставлення до українців як до «братського народу» і для покращення репутації на міжнародній арені РФ намагатиметься надіслати в Україну вакцину як гуманітарну допомогу. Своєю чергою, на фоні загострення епідеміологічної ситуації в Україні та Європі, відмова від безкоштовної російської вакцини може бути використана Кремлем для дестабілізації суспільно-політичної обстановки. В середньостроковій перспективі це може призвести до зростання рівня недовіри до чинної влади та закріплення позицій проросійських партій та центрів впливу в Україні. 

В будь-якому разі РФ намагатиметься перетворити свою «вакцину» на засіб для досягнення власних геополітичних цілей.

Загалом, реєстрацією своєї «вакцини» проти COVID-19 першою у світі, РФ хотіла заявити про свою так звану «велич», але насправді лише вкотре розписалася у власній неспроможності до розробки високотехнологічних медичних препаратів.

Останні матеріали:

Переглядів: 2601

Останні новини