"Від мобільних телефонів до сучасних військових засобів зв`язку" — як американські Harris можуть стати основними радіостанціями ЗСУ

"Від мобільних телефонів до сучасних військових засобів зв`язку" — як американські Harris можуть стати основними радіостанціями ЗСУ


Комітет з міжнародних справ Сенату Сполучених штатів Америки одностайно підтримав законопроєкт "Про партнерство з Україною у сфері безпеки", який передбачає збільшення військової допомоги нашій країні до $300 млн та включає надання летальної зброї. Тепер документ має ухвалити Палата представників та Сенат американського парламенту, після чого його повинен підписати президент США.

"Цей законопроєкт не міг бути більш своєчасним, щоб послати світу повідомлення, що ми підтримуємо Україну", – голова комітету міжнародниих справ Сенату Сполучених штатів Америки, сенатор від Демократичної партії Боб Менендес. 

Раніше повідомлялось, що допомога США у 2021 році передбачає передачу станцій контрбатарейної боротьби, доступ до систем космічної розвідки та розвідувальних засобів спостереження. Відомо про передачу медичного обладнання та захищених цифрових засобів зв’язку L3Harris, а також патрульних катерів Mark VI.

З наведеного переліку варто розглянути радіостанції УКХ та КХ зв'язку Harris. Саме вони були визначені головним засобом зв'язку бойових підрозділів на тактичному рівні указом №108 Головнокомандувача Збройних Сил генерал-полковника Руслана Хомчака у 2020 році. За планом, турецькими радіостанціями Aselsan, які теж претендували на те, аби бути головним засобом військового зв'язку ЗСУ, оснастять війська Територіальної оборони. 

Початок війни: мобільні телефони замість радянського радіозв'язку та перші Motorola

Однією з численних проблем, які проявилися в ході активних бойових дій з російсько-терористичними військами на Донбасі протягом 2014-2015 років, була застарілість засобів радіозв'язку української армії, до того ж на всіх рівнях. Як стверджує військовий експерт Михайло Жорохов, у перші роки війни радіомережі, побудовані на радянській техніці 1970-х, фактично не працювали, а основним засобом зв'язку стали мобільні телефони. З того часу одним з основних завдань модернізації ЗСУ стало впровадження зв'язку цифрового формату.

Першим кроком на цьому шляху стало постачання в армію не військових, а комерційних засобів УКХ-зв'язку виробництва компанії Motorola. З весни 2014-го по осінь 2015 Міноборони, МВС, Нацгвардія, прикордонники та СБУ закупили радіостанції DMR стандарту виробництва цієї компанії на суму в понад 400 млн грн. Найбільшим замовником виступило Міністерство оборони.

Радіостанція Motorola DP4800/DP4801

"Тут все просто – у 2014 році виявилося, що 99,9% зв’язку у Збройних Силах – це радянське обладнання або того періоду, й воно жодним чином не відповідає ні реаліям сьогодення, ні армії. Почали шукати відносно дешеві, швидкі й прості рішення: хто б міг продати багато обладнання, йшлося про тисячі радіостанцій, за короткі проміжки часу країні, яка знаходиться у стані війни з Росією. Motorola була однією з тих компаній, яка погодилася і ми почали закуповувати моделі DP-4400, DP-4800 та DM-4600 – засоби DMR-зв’язку. Оскільки вони почали надходити до Збройних Сил, в Україні їх певною мірою локалізувала компанія "Доля і Ко" під назвою "Либідь", "Либідь К2", "Либідь К2 РБ" й інші версії – фактично ж це та сама Motorola в українському корпусі з адаптованими в результаті застосування на війні антенами, перехідниками, посиленими акумуляторами й т.д. Таким чином вони стали основним засобом зв’язку в армії на сьогодні, але вони залишаються невійськовими засобами зв’язку – його можна назвати мілітарним, він підходить, наприклад, поліціянтам, охоронним структурам", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут. 

За словами колишнього зв'язківця Збройних Сил Віталія Кукси, оскільки ці засоби зв'язку і далі залишаються аж ніяк не військовими, це накладає певні обмеження на їхнє застосування. Зокрема цивільна Motorola не здатна повноцінно забезпечувати комунікацію особового складу в умовах використання противником засобів РЕБ (радіоелектронної боротьби – ред). Це накладало певний відбиток на роботу зв'язківців. 

"У військово-зв’язківських колах є жарт, що про ворожий наступ першими дізнаються саме зв’язківці, які нікому вже не зможуть про це повідомити", – ветеран-зв'язківець, журналіст Віталій Кукса.

Невійськові радіостанції потужно вкорінилися в українській армії протягом перших років війни й наразі залишаються основним засобом УКХ-радіозв’язку в Збройних Силах України. Як повідомив у квітні 2021 року начальник відділу радіозв’язку Командування військ зв’язку та кіберзахисту полковник Юрій Гай, наразі майже повністю закрита необхідність армії в забезпеченні більш простими радіостанціями транкінгового зв’язку, основним представником яких в ЗСУ є Motorola. Насиченість у підрозділах складає близько 80-100% від потреби.

Harris vs Aselsan протистояння тривалістю у 5 років

З початком війни з РФ, технічну підтримку українській армії, в тому числі й засобами зв'язку почали надавати Сполучені Штати. Протягом 2014-2020 років в межах програми міжнародної технічної допомоги (МТД — ПЖ) ЗСУ отримали від США продукцію Harris на 300 млн доларів. Варто додати, що Міністерство оборони у 2015 році закупило УКХ-радіостанцій за кошти державного бюджету на суму 10,5 млн доларів. Однак, після цього невеликого контракту Міноборони більше не здійснювало покупку, а лише користувалось програмою МТД.

Радіостанція Harris Falcon III RF-7850M-HH

Дотепер всі УКХ-радіостанції Harris, які постачалися для ЗСУ, перебували у підрозділах Десантно-штурмових військ, Військово-морських Сил та Сил спеціальних операцій. Ці частини укомплектовані американським зв'язком УКХ та КХ-зв'язком на рівні від 30 % до 70 %. Першими з ними почали працювати в середині 2000-х воїни 95 окремої десантно-штурмової бригади, яка залучалася до миротворчих операцій і тому потребувала обладнання за стандартами НАТО. Крім того, на американські гроші за програмою FMF (Foreign Military Funding — ПЖ) був реалізований проєкт оснащення кораблів і наземних об'єктів ВМС України цифровими радіостанціями КХ і УКХ діапазонів. До 2014 року американське обладнання було встановлене на фрегат "Гетьман Сагайдачний", великий десантний корабель "Костянтин Ольшанський", корвети "Тернопіль" та "Луцьк", а також у полк зв'язку ВМС у Севастополі. В ході окупації Криму один комплект з полку зв'язку через зраду офіцерів потрапив у руки росіян.

"На рівні КХ-зв’язку, який створений для великих відстаней, у ЗСУ представлений Harris, їхні радіостанції перебувають на рівні батальйонів, бригад і вище й призначені для оперативного управління військами на відстані. Harris єдиний у всіх Збройних Силах. Частину КХ-зв’язку ми отримали по МТД, частину Україна купила в 2015 році модель Harris Falcon-II. Вони не найновіші, але перевірені й хороші радіостанції. Таким чином Harris в КХ-діапазоні – єдиний у ЗСУ. В УКХ-діапазоні у нас були Motorola. Потім ухвалили рішення, що треба в перспективі переходити на військовий зв’язок й США передавали нам Harris. Оскільки їх було небагато, вирішили застосовувати в найбільш компетентних, підготованих та кваліфікованих військах – в ССО, ДШВ та на флоті, оскільки ВМС та морська піхота до війни, ще з 90-х років, мали досвід експлуатації радіостанцій Harris, відповідно вони знали, як це працює й могли освоїти. До того ж флот має спілкуватися з іншими флотами", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут. 

Полковник Юрій Гай зазначає, що загалом по Збройним Силам забезпеченість американським короткохвильовим зв'язком становить орієнтовно 60%. Якщо ж говорити про ультракоротку хвилю (станції УКХ-зв'язку — ПЖ), тут ситуація дещо інша. У Сухопутних військах (СВ — ПЖ) основною платформою УКХ-зв'язку залишилася невійськова Motorola. З 2016 року на українському ринку в цьому сегменті з'являються радіостанції турецької компанії Aselsan. У 2017 році були проведені порівняльні випробування між зразками Aselsan та ізраїльського підприємства Elbit Systems. Aselsan переміг у випробуваннях, але Elbit Systems оскаржила дане рішення. Однак, все ж контракт був підписаний із турецькою компанією. 

"У 2015 році у історії з закупівлею засобів УКХ-зв'язку з'явилася ізраїльська компанія Elbit Systems, яка теж претендувала на український ринок. Був придбаний бригадний комплект УКХ-радіостанцій, який передали у 19 окрему ракетну бригаду «Свята Варвара». Радіостанції Elbit встановили на «Точки-У», але фактично ними ніхто не користується", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Загалом Україна закупила в ізраїльської Elbit Systems обладнання на суму близько 6 млн доларів. У листопаді 2017 року тодішній начальник Головного управління зв'язку та інформаційних систем Генштабу ЗСУ генерал-майор Володимир Рапко оголосив рішення Генерального штаб ЗСУ про те, що турецькі УКХ-радіостанції стануть основним засобом зв'язку української армії. 

Радіостанція Elbit Systems PRC-710 

"У період 2018-2020 років всі бойові військові частини ЗСУ поступово перейдуть на оснащення УКХ-радіостанціями турецької компанії Aselsan. Окремі військові частини продовжать використання радіостанцій L3Harris, отриманих у рамках програм військової допомоги від США. Радіостанції Motorola будуть використовуватися в підрозділах оперативного забезпечення", – колишній начальник Головного управління зв'язку та інформаційних систем Генерального штабу ЗС України генерал-майор Володимир Рапко Володимир Рапко.

9 жовтня 2017 року стало відомо про укладення угоди про купівлю систем УКХ-зв'язку Aselsan на суму 43,635 млн доларів. Постачання були здійснені у 2018 році. Договір на постачання турецького обладнання під держгарантії уряду України був підписаний між ДП "Спецтехноекспорт" та Aselsan в рамках візиту в Україну президента Туреччини Реджепа Тайїпа Ердогана.  

Радіостанції Aselsan PRC-9651

У межах міжнародної виставки "Зброя та безпека-2019", яка відбулась у жовтні 2019 року державна компанія та Aselsan підписали новий контракт на постачання УКХ-радіостанцій на суму 6 млн доларів. Наступного дня після підписання контакту українська ТОВ "Еверест Лімітед" спільно з Aselsan запустили невелике модульне виробництво УКХ-радіостанцій у Києві. Також, 1 вересня 2020 року Aselsan відкрила представництво в Україні під назвою Aselsan Ukraine LLC з метою посилення співпраці з українською оборонною промисловістю, у тому числі у сфері науково-дослідних робіт, виробництва систем та експорту продукції в інші країни. 

Таким чином виникла ситуація, за якої Десантно-штурмові війська, Військово-морські Сили, включно з морською піхотою та Силами спеціальних операцій використовували військовий УКХ-зв'язок американського виробника та невійськові радіостанції Motorola, Сухопутні війська розпочали переобладнання на турецьку систему та мали у розпорядженні радіостанції Motorola, а 19 окрема ракетна бригада "Свята Варвара" оснащена ізраїльськими радіостанціями та вже згаданими мілітарними, а не спеціалізованими засобами. 

"Радіостанції Harris та Aselsan можуть зв’язуватися одна з одною тільки на фіксованих та відкритих частотах, що само по собі нонсенс, оскільки сучасний військовий зв’язок має бути захищений й мати купу різних допоміжних систем, а алгоритми шифрування у цих платформ різні й не взаємосумісні", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Він пояснив, що на комунікацію між підрозділами на рівні батальйону чи бригади, де застосовують КХ-зв'язок це не вплине, бо там система одна – Harris, а на нижчих ланках доведеться координувати дії через засоби DMR-зв’язку, тобто через радіостанції Motorolа. Проблему  з несумісністю визнають й у Командуванні військ зв'язку.

"Така проблема існує, її треба вирішувати. Ми її вирішуємо на основі внутрішнього зв’язку та комутації", – начальник відділу радіозв’язку командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ полковник Юрій Гай.

Від якісної та професійної системи комунікації в українській армії напряму залежить її боєздатність, саме тому цей напрям переозброєння потребував детального вивчення та перевірки на ефективність. Аналітичний відділ Фонду "Повернись живим" в період з травня 2018 по січень 2019 року підготував дослідження "Військовий зв'язок ЗСУ: актуальний стан та проблеми". В роботі ґрунтовно проаналізованіо формування системи військового зв'язку в українській армії та розглянуто її функціонування у Десантно-штурмових  та Сухопутних військах, а також Силах спеціальних операцій з точки зору організації, технічного оснащення та ефективності. В результаті звіт Фонду містив перелік рекомендацій для Міністерства оборони та Генерального штабу щодо удосконалення системи тактичного зв'язку в українській армії. Зокрема, у ньому відзначалася потреба в її побудові на базі єдиної платформи, найкращим варіантом для якої визначено американські УКХ-радіостанції Harris. 

"Окремо варто звернути увагу на рішення щодо забезпечення УКХ-ланки зв‘язку ЗСУ військовими радіостанціями двох виробників – Aselsan та Harris. Створення такої системи шкодить уніфікації, зменшує взаємосумісність підрозділів на випадок необхідності спільного виконання задач та збільшує видатки на її утримання. Це дослідження та інформація від зв‘язківців тактичної ланки свідчать про те, що уніфікація радіозасобів дасть змогу уникнути створення додаткових недоліків у системі зв’язку та збільшити її ефективність. З огляду на це необхідно провести консультації з компанією Harris Corporation щодо можливих цін на УКХ-радіозасоби Harris та у випадку їх прийнятності переглянути рішення щодо закупівлі станцій Aselsan", – висновок дослідження Фонду "Повернись живим" "Військовий зв'язок ЗСУ: актуальний стан та проблеми". 

Презентація звіту відбулася у всіх ключових оборонних відомствах: у Головному управлінні зв’язку та інформаційних систем ГШ ЗСУ, Генеральному штабі, Міністерстві оборони, Апараті РНБО та безпосеррердньо секретаю Радбезу, а за її результатом була створена робоча група при Раді національної безпеки та оборони, завданням якої було оцінити представлені у дослідженні зауваження щодо зниження взаємосумісності підрозділів, що забезпечені УКХ-радіостанціями різних виробників. 

Відповідно до указу Головнокомандувача Збройних Сил Руслана Хомчака, наявні та отримані в майбутньому УКХ-засоби Aselsan будуть передані до Територіальної оборони, а основною системою тактичного зв'язку стане Harris. Також вже після інформації про підписання указу генерал-полковником Хомчаком, стало відомо й про укладання контракту на закупівлю тактичних радіостанцій, однак наразі не відомо, якого саме виробника. 

"В цьому році ми фактично вперше уклали контракт на постачання саме тактичних радіостанцій, не короткохвильових, як в нас було раніше, а саме тактичних (УКХ ПЖ). На сьогодні є необхідність у поступовій заміні транкінгового зв’язку, в першу чергу у військових частинах бойового складу на радіостанції тактичного зв'язку", – начальник відділу радіозв’язку командування Військ зв’язку та кібербезпеки ЗСУ полковник Юрій Гай.

Чому військовий зв'язок – це так важливо і так дорого?

Як стверджує військовий журналіст та колишній зв'язківець Віталій Кукса, ціна однієї радіостанції Harris сягає майже мільйона гривень, однак і її головні конкуренти не є значно дешевшими. Причиною тому є завдання, які має виконувати подібна техніка: стійкість до польових умов, надання технічної можливості для безперебійної передачі інформації між підрозділами по захищеним каналам й мова не тільки про спілкування голосом, а вже про повноцінний обмін, в тому числі й мультимедійними данними. До того ж варто враховувати значний часовий ресурс їх роботи — за правильного використання він може сягати 15-20 років. 

"Сучасний засіб зв’язку – це такий собі термінал, фактично комп’ютер, де ти можеш в один блок вставити й кабель від радянського "тапіка", і кабель від IP-телефонії й під'єднати телефони для штабу, вставити супутниковий інтернет, антену УКХ та КХ зв’язку й це все працює від однієї нібито радіостанції. Цей пристрій так називається, але фактично це вже не історія про радіозв’язок, вона про обмін інформацією. За його допомогою можна відправляти СМС-повідомлення, зображення, транслювати потокове відео в режимі реального часу й це все захищене різними типами шифрувань – саме так виглядає сучасна військова радіостанція. Коли наші МБАК’и та "Яни Капу" атакували росіяни у Керченській протоці, то їм "поклали" зв’язок, але вони передавали СМС-повідомлення командуванню про те, що відбувається з ними", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Засоби Harris в ЗСУ зарекомендували себе, як надійні радіостанції, які використовуються постійно без серйозних виходів з ладу. Так, за словами генерального директора компанії "Радіо Сатком Груп" Сергія Чепеля, з початку постачання й до кінця 2019 року зафіксували лише 41 гарантійний випадок (0,78 % від загальної кількості радіостанцій).

Як стверджують у Командуванні військ зв'язку та кіберзахисту, станом на 2021 рік Збройні Сили забезпечені військовими радіостанціями ультракоротких хвиль на приблизно 20% від потреби. Якщо говорити про виробників, то маємо в ЗСУ приблизно однакове співвідношення станцій компаній Harris та Aselsan, значно менше радіостанцій компанії Elbit Systems. Тобто зусиллями американських партнерів (передача УКХ та КХ радіостанцій Harris на 300 млн доларів) та завдяки закупівлям Міноборони у 2015 році на 10,5 млн доларів за сім років вдалося забезпечити лише близько 10% від потреби ЗСУ у військовому зв'язку. За попереднім планом, до 2025 року, в рамках військової допомоги США, ЗСУ мають отримати продукції L3Harris ще на 300 млн доларів.

"Закупити в достатній кількості продукцію, наприклад, компанії Harris, в умовах нестачі коштів дуже складно – на переоснащення однієї бригади потрібно понад 1 млрд гривень (приблизно 36 млн доларів ПЖ)", –  колишній начальник Головного управління зв'язку та інформаційних систем Генерального штабу ЗС України генерал-майор Володимир Рапко Володимир Рапко.

Тарас Чмут певен, що покривати всю потребу в засобах УКХ-зв'язку американською технікою не вийде й немає особливого сенсу, оскільки є задачі з якими вже наразі може впоратися невійськова радіостанція Motorola. 

"Motorola залишиться в армії, тому що потреба ЗСУ в УКХ-засобах зв’язку десь 100-120 тисяч одиниць. Такої кількості обладнання Harris у нас ніколи не буде й нам власне й не треба. Для несення служби в ППД: умовного наряду на КПП, служби по частинах, тилових підрозділів радіостанцій Motorola цілко достатньо. Відповідно, для виконання бойових завдань треба мати військовий зв’язок – Harris, для повсякденної й тилової служби не треба витрачати їх потужності, бо радіостанція має певний ресурс роботи: зношуються акумулятори, вони пошкоджуються, іноді через неправильне використання можуть зламатися. Для цих завдань підходить відносно дешева Motorola", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Однак навіть попри такий підхід, питання повного переоснащення української армії УКХ-радіостанціями L3Harris потребує тривалого проміжку часу та великої кількості бюджетних та партнерських коштів. 

"Забезпечення армії якісним військовим зв’язком це дуже тривалий процес, бо на нього, по-перше, потрібна значна кількість грошей, по-друге, є КХ та УКХ-зв’язок, а є ще тропосферний, радіорелейний, супутниковий та інші види зв’язку. Це все окрема техніка й інші супутні витрати, які потребують значного фінансового ресурсу. Відносно 2014 року у нас ситуація по цьому напрямку значно краща, бо буде хоч якийсь зв’язок, на відміну від періоду початку війни, коли мобільний телефон був найкращим варіантом, але відносно того, що хотілося б бачити у Збройних Силах – ще дуже багато зусиль, часу й коштів треба вкласти аби отримати бажаний результат", – директор Фонду "Повернись живим" Тарас Чмут.

Якісні засоби зв’язку це керована та боєздатна армія. Загалом, з 2014 року вдалося зусиллями самих військових, волонтерів та держав-партнерів впровадити у Збройних Силах на рівні батальйону, бригади, а часом і роти сучасну, а головне захищену від противника систему обміну даними. Тепер перед командуванням більш гостро стоїть інше завдання – забезпечити українського воїна на полі бою сумісними УКХ-радіостанціями, аби кожен елемент армійської машини працював ефективно. 


Наше незалежне медіа існує завдяки вашій підтримці. Допоможіть нам робити більше, підтримавши нас будь-якою сумою на Патреоні. 


 


Переглядів: 2989

Останні новини