Follow our new website →

www.comebackalive.in.ua

Make NLAW, not war. Як західна зброя може зламати плани Кремля

Make NLAW, not war. Як західна зброя може зламати плани Кремля


Тисячі протитанкових ракетних комплексів та ракет до них, сотні переносних зенітно-ракетних комплексів та гранатометів для знищення ворожих укріплень — це лише відома частина оборонних озброєнь, які США, Велика Британія та країни Балтії надали Україні з середини січня цього року. Така швидка та синхронна військова допомога від головних союзників України викликає обурення та нові погрози з боку Кремля. Втім у Києві та у західних владних кабінетах вважають, що саме сучасна оборонна зброя у руках українських воїнів — це вагомий аргумент, який стримує Росію та позбавляє сенсу пробувати велике військове вторгнення.

«Повернись живим» розпитав експертів про те, як «Джевеліни», NLAW, GROM-M та «Байрактари» на озброєнні ЗСУ впливають на поведінку Кремля.

«Глибока стурбованість» країн Заходу через нарощування військ РФ на кордонах України та на її окупованій частині — в якийсь момент змінилася на цілковито протилежну реакцію. Швидкі та регулярні поставки найсучасніших оборонних озброєнь: протитанкових та протиповітряних переносних комплексів, гранатометів, стрілецької зброї, артилерійських снарядів та інших речей, необхідних ЗСУ.
Лідерство у військовій допомозі для України перехопила Велика Британія: за дві доби 17-19 січня в Києві приземлилися перші шість британських транспортних літаків, основний вантаж яких — протитанкові ракетні комплекси. Відтоді поставки не припиняються.
Наразі ключові озброєння Україні постачають:

 • США;
 • Велика Британія;
 • Литва;
 • Латвія;
 • Естонія;
 • Польща.

Більшість партій військової допомоги Україні зустрічає очільник українського Міноборони Олексій Резніков, який першим публічно повідомляє про них.

«Вже другу партію військової допомоги від наших партнерів ЗСУ отримали в аеропорту «Бориспіль» сьогодні», — говорить Резніков, згадуючи про два літаки: від Британії та США.

Яку зброю отримала Україна від Заходу з середини січня?

На це питання відповісти однозначно не можна: частину військових вантажів український уряд та союзники розголошують одразу, частина – прибуває щільно упакована, і йдеться лише про вагу партій зброї та військового обладнання.

За різними підрахунками, на основі заяв української влади, світлин та кількості вантажу, експерти і частина медіа говорять про:

 • «Джевелін» (Javelin) — багаторазовий протитанковий ракетний комплекс. Дальність влучання – до 4 кілометрів. Може пробивати до 80 сантиметрів суцільної броні та всі захисні екрани, які мають російські танки, свідчать випробування виробника та навчання, проведені з цим ПТРК в Україні.

Експерти говорять про декілька сотень, а то й близько 1000 комплексів і ракет до них, які надійшли до України станом на початок лютого.

 • NLAW, який українські військові вже жартома називають «НЛО», — шведсько-британський одноразовий протитанковий ракетний комплекс. Може бити лише до 800 метрів, але його «фішкою» є можливість знищити танк чи іншу бронетехніку майже впритул — щонайменше з 20 метрів, без шкоди для самого стрільця. Має два режими: може влучати і прямо в ціль, і вибухати, пролітаючи над нею. Тоді кумулятивний струмінь пропалює до 50 сантиметрів броні, включно з усіма засобами захисту, знищує екіпаж та викликає вибух всіх боєприпасів, які були всередині танку чи бронетехніки.

Таких комплексів, за різними підрахунками, в українськомі війську вже кілька тисяч. Деякі експерти станом на кінець січня нараховували їх близько 2000. Вміст частини британських «посилок» — засекречений, тому точної кількості не знають ні медіа, ні Кремль.

 • Україна має на озброєнні й власні ефективні протитанкові комплекси — «Стугна» і «Корсар».
 • ПЗРК Piorun або Grom-М — це польська модернізація радянського переносного зенітно-ракетного комплексу «Ігла». Ракета може влучати в авіацію до висоти 4 кілометрів, а її прицільна дальність — до 6,5 км. Важить ПЗРК близько 17 кілограмів. Перший польський вантажний літак, що прибув до України наприкінці січня, мав вантажопідйомність 7 тонн. За даними українського Міноборони, лише частина цього вантажу була протиповітряною зброєю. Відтак може йтися від кількох десятків до близько 100 ПЗРК Piorun. Польща планує продовжити ці поставки. 

 • SMAW-D (M141 Bunker Defeat Munition) — це однозарядний реактивний гранатомет. Його призначення — знищувати легкі укріплення, стіни товщиною 20-30 см, бункери та легку бронетехніку. Точна кількість цієї зброї в Україні невідома. Однак на світлинах першої партії, яку готували до відправлення зі США, видно кілька десятків запакованих гранатометів.
 • БПЛА. Ідеться про розвідувальні та бойові безпілотники: турецькі («Байрактар») і американські (RQ-11B).

Сюди можна додати також американські ПЗРК Stinger (які США та країни Балтії погодилися надати, але про поставки яких достеменно невідомо), стрілецьку зброю і набої (лише країни Балтії передали їх понад 150 тонн), артилерійські боєприпаси калібрів, потрібних Україні та інше спорядження.

Ми тут не згадуємо бойові катери, корабельну артилерію та інші речі, якими союзники посилюють український флот — це окрема розмова, до якої ми обов'язково повернемося.

Бойова «арифметика»: чи достатньо зброї, щоби зупинити ймовірний наступ Росії

Станом на початок лютого Росія накопичила біля України понад 80 батальйонно-тактичних груп, про це говорять дані західних розвідок. За підрахунками експертів видання Defence Express, в такій кількості БТГр може бути близько 1500 танків та понад 2300 бойових машин піхоти, а також більш ніж 1700 одиниць артилерії.

Крім того, Росія, за розвідувальними даними, може використати для вторгнення 330 одиниць авіації.

Але від середини січня лише США надали Україні 1 300 тонн сучасних озброєнь, звітує приймаюча сторона — українське Міноборони.

Сучасна зброя, яку низка західних країн вже надала Україні з початку року, а також власне українське озброєння, стали серйозною перешкодою для успішного російського вторгнення, визнає військовий експерт і головний редактор видання Defense express Сергій Згурець. Але в розмові з «Повернись живим» він стверджує, що треба й далі наповнювати ЗСУ сучасними озброєннями.

«Росіяни можуть забезпечити (для вторгнення) як максимум «умовні» 1800 танків. Але є й інші небезпечні цілі, на кшталт бойових машин піхоти. Ефективність протитанкових комплексів в умовах реального бою є різною. Тому, за моїми оцінками, якщо кожен п'ятий ПТРК знищить танк — то це буде дуже гарний результат. Якщо порахувати всі комплекси (українські та західні) — то їхня кількість наразі є достатньою. Але ж усяка війна йде не за планом, тому наявність запасів, забезпечення тероборони протитанковими комплексами і здатність більшої кількості військ вести бойові дії в різних умовах — цей компонент може й далі збільшуватися», – говорить Сергій Згурець.

Військовий експерт пропонує «зміцнювати протитанкову оборону на різних рівнях» та в різних типах військових підрозділів. Тоді протитанкові комплекси можуть застосовувати проти всіх важливих цілей, аж до військових бензовозів і вантажного транспорту, який забезпечує логістику армії вторгнення.

Україна має протитанкових озброєнь вже значно більше, ніж кількість бронетехніки, яку підготувала до вторгнення Росія, так оцінив ситуацію міністр оборони України Олексій Резніков, висловлюючи подяку західним партнерам в в ефірі програми «Свобода слова» на ICTV: «Повірте, дуже потужно себе сьогодні почувають ЗСУ, і кількість засобів ураження вже більша, ніж потенційних мішеней» .

«Ракетний комплекс за кожним кущем»: чи передумає Кремль

Специфіка західних переносних ракетних комплексів, як зенітних, так і протитанкових — в простоті використання та у принципі «вистрілив — забув». Тому українські воїни можуть використовувати їх поодинці та малими групами, і смерть чекатиме на окупанта з-за кожного куща та будинку, пояснюють експерти логіку постачання таких озброєнь. Частина з них визнає, що ця інформація вже деморалізує російських військових, яких можуть задіяти в нападі.

Проте Росію страшенно дратує сам факт того, що Захід інтенсивно озброює Україну, але водночас змушує вагатися щодо ймовірного вторгнення, вважає Сергій Згурець.

«Нюанс в тому, що навіть перші літаки з військовою допомогою в Росії сприйняли з суттєвим роздратуванням. Питання було не лише в кількості зразків, а в тому, що окремі країни Заходу діяли синхронно, і демонстрували єдність у підходах: постачали саме ефективні зразки озброєнь. Тому скільки б техніки надалі не прийшло, істерія з російського боку буде», — вважає Згурець.

Кремль не керується логікою при ухваленні значної частини рішень, попереджає безпековий експерт Юрій Костюченко: «Бачимо, як Росія шукає можливості для провокації. Й розуміємо, що Кремль буде ухвалювати рішення, не виходячи з раціональних міркувань».

З іншого боку, експерт переконаний, що Захід враховує це, тому США, Велика Британія, країни Балтії та інші союзники продовжать озброювати Україну, зважаючи на небезпеку.

Політолог Євген Магда, який вивчає російські методи гібридного впливу, наголошує, що сучасна зброя впливає передовсім не на думки Путіна, а на «психологію армії вторгнення».

«Одна справа, коли російським військовим говорять, що, мовляв, вони зроблять все малою кров'ю та зможуть єдиним ударом перемогти всіх. Інша річ, коли російський військовий вже бачив у ютубі ролик, як «Джевелін» знищує танк, так ніби він і не облицьований всіма можливими засобами захисту», — так експерт оцінює психологічний ефект від сучасної зброї, яку має Україна.

Євген Магда додає, що західні партнери постачають Україні лише оборонну зброю, і ця ситуація навряд чи зміниться зараз, міркує він. Але навіть такі озброєння мають стримувальний ефект для Росії, вважає експерт.

Те, що Україну активно озброюють західні союзники, зменшує шанси Кремля на успіх, вважає президент Центру глобалістики «Стратегія ХХІ» Михайло Гончар. Але, на його думку, Україні потрібна значно потужніша зброя для того, щоб надовго утримати Путіна від спокуси піти на повномасштабне вторгнення.

 

«Безперечно, ця зброя впливає на Путіна: гальмує його, але не стримує. Це не ті озброєння, які змусять відмовитися від ідеї масштабного вторгнення: переносні ракетні комплекси – це вже «зброя поля бою». А щоб утримати російського президента від застосування збройних сил, потрібні нові системи протиповітряної оборони, зокрема і проотиракетної. Потрібні протикорабельні ракети та більший парк бойової авіації. Потрібні ракети оперативно-тактичного класу з дальністю від 300 до 1000 кілометрів, більш потужні системи залпового вогню».

За словами Михайла Гончара, Україна має деякі з цих елементів, зокрема ракетні комплекси «Вільха» (дальність до 120 км) та «Нептун» (дальність до 280 км), однак на озброєнні ЗСУ їх поки що недостатньо.

У бюджеті України на поточний рік фінансування сектору оборони та безпеки передбачає близько 286,6 млрд грн або майже 6% від ВВП. З них Міноборони отримає 133,5 мільярдів, з яких 28,4 мають піти на купівлю та модернізацію озброєнь. Нинішні ж масові поставки сучасної зброї від західних союзників переважно є безоплатними, говорять українські та західні урядовці.

Тим часом, українці й самі допомагають своїй армії, роблячи її сильнішою, а кожного воїна — більш захищеним. Долучитися до підтримки війська ви можете за посиланням

Автор: Євген Солонина
Головне фото: Національна академія сухопутних військ імені гетьмана Петра Сагайдачного


Переглядів: 13992

Останні новини