Європарламент проти: що означає для України резолюція про засудження будівництва «Північного потоку-2»

Європарламент проти: що означає для України резолюція про засудження будівництва «Північного потоку-2»


Документ підтримали 433 парламентаря, 105 висловилися проти, 30 утрималися. Також у резолюції йдеться про те, що Європарламент вважає роль України ключовою у європейській мережі енергозабезпечення.

«Повернись живим» дізнався, що це означає для України, та як цей документ вплине на будівництво російського газопроводу.

Що таке «Північний потік-2»?

Магістральний газопровід «Північний потік-2» («Nord Stream 2») має пролягати з Росії до Німеччини. Планується, що він буде завдовжки понад 1200 кілометрів та пролягатиме через Балтійське море.

Україна неодноразово заявляла та продовжує наполягати на тому, що цей проект – спроба РФ зробити Європу залежною в енергетично-політичному плані, та закликає посприяти припиненню будівництва газопроводу. Супротивниками проекту, окрім України, також є Польща, США, Молдова, Данія та країни Балтії. Вони запевняють, що «Північний потік-2» збільшить залежність ЄС від «Газпрому» і, відповідно, від Росії.

У свою чергу, у січні 2018 року Німеччина надала проекту дозвіл на будівництво і експлуатацію у своїх водах з виходом на суходіл у Лубміні. У квітні ж канцлер Ангела Меркель заявила, що будівництво «Північного потоку-2» неможливе без ясності щодо транзитної ролі України.

Станом на листопад 2018 року повідомлялося, що прокладено вже 200 кілометрів газопроводу.

Після того, як РФ взяла у полон українські судна разом з екіпажами, у Держдепі США заявили, що це є достатньою причиною для того, щоб ЄС відмовився від будівництва російського газопроводу.

Чи гарантує резолюція Європарламенту зупинку будівництва «Північного потоку-2»?

Ні. Ця резолюція – вияв політичної позиції представників Європарламенту, але не може зупинити будівництво.

«Це не гарантує зупинку будівництва «Північного потоку-2», тому що Європейський парламент висловив лише свою політичну позицію. Дуже добре, що він висловився максимально чітко і жорстко, та заявив, що це – політичний проект, і він має бути зупинений, – розповів «Повернись живим» дипломат, постійний представник України при Раді Європи Дмитро Кулеба. – Це саме те, що, на переконання України, відповідає інтересам не лише нашої держави, а й Європи загалом. Для того щоб зупинити проект, насамперед необхідне рішення Німеччини. І питання в тому, що може вплинути на Німеччину, щоб вона таке рішення ухвалила. У цьому плані резолюція Європарламенту є важливим політичним актом, але регуляторно, з юридичного погляду, також дуже важливою є позиції Європейської комісії і США, які теж виступають категорично проти будівництва «Північного потоку-2».

Німеччина у питанні російської агресії в Україні загалом, безумовно, на нашому боці. Але конкретно у питанні будівництва «Північного потоку-2» – на боці Росії. Офіційні керівники Німеччини постійно повторюють, що це суто комерційний проект, він не має жодного політичного контексту і не завдасть великої шкоди Україні. Тому завдання, яке поставила зараз перед собою Росія, – утримувати Німеччину у союзі з питання «Північного потоку-2».

Що означає ухвалення резолюції Європарламенту для України?

Така позиція показує, що Європарламент на боці України і вважає будівництво російського газопроводу загрозою для енергетичної безпеки Європи.

«Резолюція дуже велика, «Північному потоку-2» там приділено лише один абзац, при цьому максимально жорсткий. Загалом резолюція демонструє, що Європарламент повністю на боці України, підтримує її європейські прагнення. У ній чітко прописано, що Європарламент засуджує акт агресії РФ, який відбувся 25 листопада у Керченській протоці (там так і написано – «акт агресії», це дуже важливе визнання). Позитивно оцінюється реалізація реформ, досягнення угоди про асоціацію між Україною та ЄС. Тому тут позиція однозначна і різночитань бути не може – Європарламент повністю на боці України», – каже Дмитро Кулеба.

Чи вважає РФ загрозою ухвалену резолюцію проти будівництва?

Після ухвалення резолюції у російських ЗМІ з’явилися матеріали з роз’ясненнями, мовляв, «цей документ не має великої юридичної сили і жодним чином не відіб’ється на будівництві».

«Росіяни розуміють економічну і насамперед політичну суперперспективність і суперважливість проекту «Північний потік-2», – запевняє Дмитро Кулеба. – Тому що він серйозно підвищує їхні ставки і можливості впливу на європейську політику. Тому вони, звісно, публічно будуть всіляко домагатися підтримки і просування цього проекту. Вони розуміють, що ця резолюція є важливим політичним інструментом, але не має прямого впливу на ті рішення, які з приводу цього проекту ухвалюються у Берліні».

Які кроки має робити Україна, щоб домогтися зупинки будівництва «Північного проекту-2»?

Останні роки Україна бореться за припинення будівництва газопроводу. Безперечно, визнання європейськими партнерами «Північного потоку-2» політичним проектом вже можна назвати успіхом. Однак для досягнення остаточного результату необхідно докласти ще багато зусиль.

«Наскільки мені відомо, робота ведеться зараз на всіх рівнях з усіма партнерами, тому що протидія «Північному потоку-2» – це не лише позиція України, Європарламенту, США. У самому Євросоюзі є країни, зокрема, Польща, які виступають категорично проти розвитку цього проекту. Тому резолюція Європарламенту, безумовно, – досягнення у цьому плані. І Україна працювала над тим, щоб згадка про «Північний потік-2» була в цьому документі. Так само потрібно продовжувати працювати з країнами, з усіма опонентами «Північного потоку-2», Європейською комісією для того, щоб спробувати схилити чаші терезів на свою користь. І тут є два завдання: мінімальне – максимально загальмувати реалізацію проекту, максимальне – стимулювати Німеччину відмовитися від цього проекту», – каже дипломат.


Переглядів: 171

Останні новини