Основні задачі проєкту:

01

Об‘єднати 20 активних та вмотивованих лідерів ветеранської спільноти з видимими та невидимими травми і пораненням, які мають спортивний досвід й готові спробувати нові адаптивні види спорту.

02

Надати можливість пораненим ветеранам стати лідерами та спортивними амбасадорами у своїй ветеранській спільноті, допомогти їм здобути знання для підтримки побратимів та координації проєктів спортивної реабілітації. Як результат — навчити кожного спортивного амбасадора лідерству, менторству, ораторському мистецтву, адаптивній спортивній підготовці та психологічній підтримці.

03

Створити можливості для послів спорту спілкуватися зі своїми громадами через освітні та практичні адаптивні спортивні заходи, громадські роботи та спорт.

Спортивний амбасадор
Спортивний амбасадор

Спортивний амбасадор — це енергійна особистість, яка:

попри обставини власного життя, прагне до розвитку та підсилення ветеранської спільноти;

займається різними видами спорту, зокрема, адаптивними;

пройшла спортивну реабілітацію та долучається до різних спортивних заходів, не лише ветеранських;

може вільно спілкуватися з аудиторією, готова до ведення публічної діяльності та хоче бути впізнаваною;

свідомо відкрита новому та здатна навчатися.

20 учасників проєкту «Спортивні Амбасадори», яких команда ГО «Повернись живим!» відібрала наприкінці червня 2023 року:

Хід проєкту

Перший етап підготовки учасників проєкту «Спортивні Амбасадори» —  тренінг «Групова робота з психологом» — тривав 6–9 липня.

Спортивні Амбасадори вивчали й обговорювали такі теми:

  • Ознаки бойового стресу, як їх помічати та правильно визначати. Посттравматичне зростання.
  • Як самому розібратися у проблемі та її мотивах, а також методи, якими можна ефективно це пояснити співрозмовнику.
  • Зменшення напруги при спілкуванні. Як спостерігати та розуміти емоції, відчуття, імпульси.
  • Ресурси психологічного відновлення за моделлю BASIC Ph.
  • Вправи із бодинаміки, націлені на психологічне відновлення.
  • Переорієнтація особистого, соціального та професійного життя.

Другий етап підготовки спортивних амбасадорів команда «Повернись живим» реалізувала 19–22 липня.

Ветерани прослухали першу частину курсу з лідерства і менторства, а також проходили тренінг із надання першої психологічної допомоги. Також учасники ознайомилися з адаптивними видами спорту. Спортивні амбасадори спробували хенд байк, штовхання ядра стоячи і сидячи, веслування та біговий візок.

30 липня — 4 серпня відбувся третій етап підготовки

Учасники проходили два тренінги: другу частину лідерства і менторства і публічне мовлення. Вони вивчали правила підготовки публічних виступів й ораторство. Також мали змогу спробувати себе в баскетболі на візках і вправлялися у стрільбі з лука. Пробували класичну стрільбу й адаптивну — ветерани з травмами руки вчилися стріляти зубами.

Четвертий і п’ятий етапи проєкту реалізували наприкінці серпня — на початку вересня.

29 серпня — 1 вересня учасники слухали курс зі стратегічних комунікацій. 3-6 вересня пройшли тренінг для тренерів. Вивчали основні навички тренерської роботи і особливості роботи з людьми, які отримали поранення або травм, навчалися розробляти і реалізовувати програми зі спортивного тренування. Також мали заняття з волейболу сидячи, тренування з легкої атлетики і веслування, виконали вправи на координацію тіла, зі скандинавської ходьби. 5 вересня грали в адаптивний футбол з ветеранами та військовослужбовцями з ампутаціями.

12 учасників проєкту «Спортивні Амбасадори» протягом вересня-жовтня разом з командою ГО «Повернись живим!» відвідали 10 реабілітаційних центрів і шпиталів у семи областях України.

Під час зустрічей з ветеранами та військовослужбовцями вони розповідали їм про проєкт і адаптивні види спорту. Пацієнти під наставництвом спортамбасадорів мали можливість спробувати себе у баскетболі на візках і хендбайку. Також для них проводили заняття зі стрільби з лука. Таким чином вдалося презентувати адаптивні види спорту для близько 400 ветеранів та військовослужбовців.

21–22 жовтня у Західному реабілітаційно-спортивному центрі НКСІУ у Сянках на Львівщині відбувся III Кубок Воїнів.

У змаганнях взяли участь понад 60 ветеранів та військовослужбовців із різних регіонів України. Одним із їх засновників 2021 року став ветеран Сергій Шимчак, учасник проєкту «Спортивні Амбасадори». ГО «Повернись живим!» цьогоріч була співорганізатором змагань.

ЯК ПРОЄКТ «СПОРТИВНІ АМБАСАДОРИ»ЗМІНИВ ЖИТТЯ УЧАСНИКІВ