Перейти до головного вмісту

Звіролови

556 марксменів 11 військових частин підготували інструктори зі снайпінгу Фонду компетентної допомоги армії «Повернись живим» у межах проєкту «Звіролови» з червня 2023 року до січня 2024-го. Кожен, хто пройшов навчання, отримав оптичний або тепловізійний приціл від Фонду.  

Загалом закуплено 1 122 одиниці майна — крім прицілів із надійними кріпленнями, це ще екрани для спостереження, штативи, далекоміри, монокуляри тощо. На все витрачено 34 358 273,8 гривні.

Фахівці «Повернись живим» провели на полігонах 39 днів, реалізовуючи проєкт. Із кожною бригадою працювали від чотирьох до шести інструкторів. Навчання відбувалися переважно неподалік від лінії фронту у Харківській, Донецькій, Дніпропетровській, Херсонській областях: групи бійців кілька днів брали в них в участь і якнайшвидше поверталися до виконання бойових завдань. 

Інфографіка: Remarker

Хто такі марксмени?

Це піхотні снайпери, які працюють на дистанціях до 600 метрів. Звичайні стрільці мають змогу контролювати лише відстань до 150 метрів. Спеціальне обладнання та навички марксмена дають можливість не тільки прикривати свої позиції, а й вражати найважливіші ворожі цілі — наприклад, кулеметний чи гранатометний розрахунок або штурмові групи ворога.

«Марксмен — це добре підготовлений боєць, який стріляє краще за інших у своєму підрозділі. Звичайно, за кілька днів ми не зробимо з бійців із невеликим досвідом високоточних стрільців-профі. Але даємо стартовий поштовх і необхідне обладнання. Пояснюємо правила, виконання яких дозволяє влучати значно далі, ніж звичайний стрілець»

інструктор «Повернись живим» зі снайпінгу на позивний «Чех»

Стрілець-марксмен має вміти:

  • встановлювати і налаштовувати оптику;
  • спостерігати за ворогом та визначати відстань до цілей;
  • влучати в супротивника або притискати його вогнем до землі на відстані до 600 м і навіть трохи більше;
  • вести вогонь виносом за допомогою прицільної сітки з урахуванням відстані та сили і напрямку вітру.
Інфографіка: Remarker

Якою оптикою забезпечили бійців?

Марксмени отримали від Фонду: 

  • 463 оптичні Vortex Strike Eagle — так звані загонні приціли, які дозволяють впевнено влучати на відстані від 100 до 600 м без додаткових налаштувань під час бою;
  • 13 тепловізійних прицілів InfiRay Rico RH50;
  • 10 тепловізійних прицілів InfiRay Rico RL42;
  • 18 тепловізійних прицілів PULSAR Thermion 2 LRF XP50 Pro; 
  • 51 тепловізійний приціл HAWKVISION HV-MR. 

«Ми намагалися дати піхоті певну перевагу в бою. Така оптика — це можливість вести влучніший вогонь, ефективніше знаходити ціль на дистанції, успішно обороняти позиції. Марксмен із цим пристроєм вчасно побачить ворога, що наступає. Це рятує життя»

старший інструктор «Повернись живим» зі снайпінгу Руслан Шпакович

Ефективність

70% марксменів, які пройшли проєкт, показали високий результат. Він дуже залежить від рівня мотивації бійців, кажуть інструктори «Повернись живим». Найефективнішими були навчання військових з великим досвідом бойових дій. 

Після навчань учасники лишаються на зв’язку з інструкторами Фонду. Звертартаються за порадами щодо користування прицілом чи стрільби загалом. Або просять додатково тепловізійний приціл, якщо отримали за проєктом денний. Фахівці завжди раді допомогти мотивованим бійцям, які мають бажання навчатися і удосконалювати навички. Пошук таких «самородків» був однією з задач, які ставили перед собою інструктори перед початком проєкту. 

Відгуки військових

«Маклауд», марксмен, Бригада швидкого реагування Національної гвардії України «Рубіж»: 

«Інструктори чітко і зрозуміло пояснили, як приводити приціл до бою — встановлювати, налаштовувати, пристрілювати тощо, і як орієнтуватися з прицільною сіткою. Невдовзі після навчань мені знадобилися навички її використання на Куп’янському та Лиманському напрямку. В поєднанні з нашими гвинтівками цей приціл — дуже потужна і вагома зброя. Вона дає змогу вразити противника з аналогічним озброєнням з майже не доступної для нього відстані».

Марксмен «Маклауд» пройшов навчання інструкторів «Повернись живим» у жовтні 2023 року. Фото: Євген Солонина

«Монах», командир штурмового взводу, 59-та окрема мотопіхотна бригада імені Якова Гандзюка: 

«Спеціально навчених марксменів у нашому батальйоні не було. Але піхотинець має не тільки вміти користуватися будь-якою зброєю, але й за можливості полагодити та налаштувати її під себе. Це може дати йому перевагу в бою і врятувати життя. Слід мати добре набиту руку — багато практикуватися. Хороша оптика, пристріляна на ближню і дальню дистанції, не менш важлива».

Командир штурмового взводу «Монах». Фото: Анатолій Гаєвський

«Бухгалтер», марксмен, 32-га окрема механізована бригада:

«Я погано чую після травми, але дуже добре бачу. Тому обрав фах марксмена. Крім того, люблю цифри. До війська працював із фінансовими звітами. Робота піхотного снайпера — це також цифри: поправки на вітер, відстані, коригування. Для мене це зрозуміле. Але потрібно більше практики. За кожної нагоди продовжую навчатися. Тому курси від «Повернись живим» стали дуже в пригоді».

Марксмен «Бухгалтер». Фото: Євген Солонина

«Есдес», марксмен, Третя окрема штурмова бригада ЗСУ: 

«До січня 2023 року я був командиром відділення, а тоді перейшов у марксмени. Від початку хотів розвивати навички високоточної стрільби. Причому не у снайперських «двійках», а саме у складі своєї групи. Прикривати хлопців, допомагати їм. І в обороні, і під час наступальних дій моя задача — виявляти ворожі гранатометні розрахунки, командирів підрозділів, кулеметників та марксменів. І вести по них прицільний вогонь на ураження. 

У бойових умовах дуже згодилось те, що на курсах «Звіролови» зброя з оптикою були приведені в одне ціле. Раніше на відстані 500 метрів я міг здебільшого «лякати» ворога. Тепер, коли маю зброю з новим налаштованим прицілом і відпрацював ведення вогню з ним, окупант на півкілометра вже не підійде. Інакше його доля вирішується за 2-3 постріли.

В особистій бесіді з інструкторами мені ще порадили встановити додатковий приціл-коліматор для роботи на відстанях ближче ста метрів. Також отримав знання з пристрілки зброї натівського зразка, які потім передавав побратимам з таким самим калібром».

Марксмен «Есдес». Фото: Євген Солонина

«Повернись живим» і надалі розвиває напрям снайпінгу і планує проводити розширені навчання для марксменів.