Перейти до головного вмісту

Ефект «Щита»: що означає відеоспостереження за ворогом для українського прикордоння?

На початку квітня ЗСУ звільнили північ України від орд російських окупантів. Проте військова загроза з цього напрямку нікуди не зникла. Чи є способи убезпечитися від ворожих «сюрпризів» та миттєво реагувати на агресивні дії ворога? Своє рішення запропонували територіальні громади Сумщини, локальні військові підрозділи та небайдужі громадяни. На північно-східному кордоні вони розбудовують мережу відеоспостереження та аналізу розвідувальних даних «Щит/Фантом». Цю систему її творці хочуть масштабувати на все українсько-російське прикордоння. До підтримки цього проєкту долучився також і Фонд «Повернись живим».

500 км кордону

Сумська область має понад 500 кілометрів кордону з росією. Регіон знаходиться у постійній напрузі: тут трапляються періодичні обстріли з російського боку та спроби прориву диверсантів тримають регіон у напрузі. Перше, що необхідно для адекватної реакції на загрозу — якісний і оперативний моніторинг.

Наразі близько 400 кілометрів українсько-російського кордону на Сумщині охоплює мережа відеокамер з хорошою роздільною здатністю та з функцією нічного бачення. Частина з них — стаціонарні, частина — пересувні, на вежах на базі автопричепів, з автономним живленням та з доступом до інтернету. Пересувні вежі — місцеве ноу-хау: час розгортання/згортання конструкції — 20 хвилин, водночас 20-метрова вежа дає змогу камері бачити на багато кілометрів.

Розгортання вежі спостереження біля українсько-російського кордону

Наразі працюють близько 50 камер HIKVISION, у Сумській та частково у Харківській областях.

20 з них надав фонд «Повернись живим». Всі інші — придбали, зокрема, громада міста Шостка на Сумщині та мешканці Миргородського району Полтавщини, сільськогосподарське підприємство «Комишанське» та ТОВ «Укрспецсистемс».

Одна з відеокамер камер HIKVISION, яку готують до інтеграції в мережу «Щит/Фантом»

Чого чекати від «Щита»?

Один із авторів проєкту, Олексій Матюшенко (позивний «Атлант»):

«Йдеться не просто про окремі камери відеоспостереження. Це — аналітична система, яка дає можливість стежити за ситуацією і контролювати будь-які рухи ворога на кордонах в Сумській і Харківській областях».

Герой України Денис Дикий (позивний «Тренер») — командир одного з підрозділів ЗСУ, залучених до проєкту. Він пригадує, що ця ідея стала актуальною з 24 лютого, з першого дня великого російського вторгнення. І одна з задач «Щита» — відсіювання реальних даних від дезінформації.

“Ці камери дають змогу визначити, що і де насправді робить ворог, та навіть наводити на ціль артилерію”

Денис Дикий

«Для підтвердження чи спростування панічних повідомлень про «100 танків і мільйон «кадирівців», які перетнули кордон» — ці камери дають змогу визначити, що і де насправді робить ворог. Та навіть наводити на ціль артилерію або українські групи зі знищення супротивника», — пояснює учасник проєкту.

Денис Дикий уточнює, що ця система дає змогу цілодобово в режимі реального часу аналізувати ситуацію з кількохсот кілометрів кордону.

Учасники проєкту в один голос пояснюють: ситуацію на кордоні в режимі реального часу мають бачити та розуміти і військові, і уряд. Адже прикордонні громади продовжують жити під ворожими обстрілами. Тому одна з цілей цієї ініціативи — підтвердити, що бойові дії у прикордонні тривають, а відтак — повернути прикордонні громади в компетенцію Міністерства реінтеграції. 

А ще українське відеоспостереження на кордоні передбачає деякі вкрай неприємні сюрпризи для ворога. Але ми не розкриваємо їх з міркувань національної безпеки.

Хто має доступ до відео з кордону

Учасники проєкту пояснюють, хто матиме доступ до системи відеоспостереження на кордоні:

  • Військові, які відповідають за цей напрям оборони і пройшли відповідне навчання;
  • Артилерійські та інші профільні підрозділи ЗСУ;
  • Місцеві адміністрації;
  • Урядові структури;
  • Прикордонники;
  • Українські правоохоронці;
  • СБУ.

Фактично система передаватиме інформацію в центри ухвалення рішень. Які, виходячи з отриманих даних, розумітимуть як далі діяти.

Наразі проєкт «Щит/Фантом» поширюється на Сумську і Харківську область. Ініціатори продовжують розширювати його на інші прикордонні регіони. Фонд «Повернись живим» також бере участь у цій роботі.  

Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”

ПІДТРИМАТИ