Перейти до головного вмісту

Пастки у темряві: як саперів вчать знешкоджувати вибухівку вночі 

Опинитися серед ночі у незнайомій місцевості. Серед ярів та заростей виявити встановлене супротивником мінне поле і прокласти в ньому безпечний прохід для себе та побратимів. Все це в цілковитій темряві, яку зрідка розривають вибухи навчальних боєприпасів, коли хтось із учасників помилився. Так виглядає кульмінація навчань із мінної безпеки. Їх інструктори фонду «Повернись живим» провели для підрозділів територіальної оборони Києва, що вирушають на фронт. Цей фоторепортаж — про найскладніший, «нічний» етап навчань.

Вечір у лісових хащах десь на Київщині. В яру на узліссі пораються кілька чоловіків у пікселі, касках та бронежилетах. У руках, більше звичних до зброї, сьогодні — мультитули, саперні лопати і кусачки. Поруч на поваленій березі розкладено всі «сили та засоби», необхідні для навчань: дроти, батарейки, страйкбольні гранати, петарди, волосінь із рибальськими гачками.

Галявина перетворюється на тренувальне «мінне поле»

«Робимо саме такі мінні загородження, які окупанти ставлять проти нас на фронті», — пояснює боєць одного з батальйонів тероборони Києва з позивним «Альт». До війни він працював ювеліром. 24 лютого став до зброї для оборони столиці.

«Альт», боєць територіальної оборони Києва під час занять з мінної безпеки

Останні два місяці підрозділ Альта провів на Сході. Тримав першу лінію оборони, а на початку вересня допомагав прикривати фланги українського угруповання, яке пішло у стрімкий наступ на Харківщині.

Україна дотримується конвенції про заборону протипіхотних мін. Проте росія активно застосовує їх

Нинішні курси з мінної безпеки в тилу Альт сприймає як перепочинок і можливість опанувати додатковий військовий фах. Він спокійно посміхається в руду бороду, тримаючи навчальні вибухові пристрої. Один із них — це дві тарілки з контактами, які імітують протипіхотну міну. Україна дотримується Оттавської конвенції про заборону протипіхотних мін. Проте росія активно застосовує їх проти наших воїнів. Тому інструктори з мінної безпеки навчають, як давати з ними раду.

«Тарілку давайте закопаємо на початку: друга група почне розміновувати звідси», — радиться Альт із побратимами. А тоді акуратно прикопує конструкцію посеред стежки. Вирівнює опале листя і траву.

Інший боєць, із шевроном «Мова — це твоя зброя», тим часом мостить під березою саморобний підривач, веде від нього нитку розтяжки та хитромудро маскує всю свою конструкцію.

За півгодини роботи на лісовій стежині — тиша, запах мокрого падолисту, і нічого не нагадує про вибухові пастки. Вночі сюди прийде інша група бійців і спробує пройти навчальне мінне поле та не підірватися.

«Основне завдання цих хлопців — навчитися виявляти і знешкоджувати  вибухонебезпечні предмети. Ми маємо навчити їх працювати на незнайомій території й не нехтувати правилами безпеки», — говорить старший інструктор «Повернись живим» зі спеціальної інженерної підготовки Євгеній Антипенко, доки ми сидимо в сутінках поруч з його колегами і маємо невелику паузу перед нічним етапом навчань.

Старший інструктор «Повернись живим» зі спеціальної інженерної підготовки Євгеній Антипенко під час навчань

Євгеній перераховує види гранат, мін та саморобних вибухових пристроїв, з якими можуть мати справу бійці на фронті. Все це вони вивчили і побачили на власні очі за кілька днів занять.

Однак під час нічного етапу покладатися доведеться не на очі, а на знання, навички та інтуїцію, підсумовує Євгеній Антипенко.

… Ніч на узліссі. Не чутно жодних звуків, крім вітру і шелесту листя. І лише в тепловізор можна побачити, як група бійців у броні та касках беззвучно рухається навпочіпки. Сантиметр за сантиметром перевіряючи землю і навіть саме повітря перед собою: виявляють не лише міни, а й розтяжки. Коли той, хто йде першим, втомлюється, його замінює другий номер. Це — боєць із густою бородою, яку видно навіть у тепловізор.  Невдовзі він зупиняє групу жестом: виявив вибуховий пристрій.

З іншого кінця галявини лунає вибух, тоді другий, далі вистрілює «сигналка»

З іншого кінця галявини лунає вибух, тоді другий, далі вистрілює «сигналка».

«Друга група: підрив на розтяжці», — суворий голос лунає просто з неба. Інструктори «Повернись живим» підняли квадрокоптер із динаміком і тепловізійною оптикою, щоб відпрацювати роботу відділу аеророзвідки вночі та заодно побачити загальну картину навчань.

Від початку повномасштабного вторгнення базовий курс із мінної безпеки, створений інструкторами фонду «Повернись живим», пройшли близько 1000 бійців.

Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”

ПІДТРИМАТИ