Перейти до головного вмісту

«Україна не переможе, якщо буде лише відбиватися»  

Керівник аналітичного відділу «Повернись живим» Антон Муравейник та старший аналітик Марія Кучеренко презентують дослідження «Трансформація російської державності», 25 липня 2023 року

25 липня аналітики «Повернись живим» презентували дослідження «Трансформація російської державності». Робота містить аналіз шляхів поглибленого вивчення РФ та її регіонів, способи пошуку її слабких місць у суспільно-безпековому, дипломатичному, інформаційно-культурному, кібер й економічному вимірах, а також рекомендації щодо подальших дій. 

Керівник аналітичного відділу Антон Муравейник та старший аналітик Марія Кучеренко розповіли про дослідження і можливу практичну площину його застосування. Далі — ключові тези їхніх виступів.

Антон Муравейник, керівник аналітичного відділу «Повернись живим»:

— Необхідно протидіяти Росії у всіх основних вимірах – суспільно-політичному, дипломатичному, інформаційно-культурному, економічному та кібервимірі. Протистояння тільки у військовому може завершитися не на нашу користь. 

Зміна форми Росії на карті не гарантує відсутності загрози для України. Тому ми ніколи не говоримо про розпад РФ як про якусь ключову мету, досягнення якої може вирішити усі наші проблеми. Щоб нівелювати загрозу, треба зрозуміти, які в Росії є соціальні групи, регіони, чим вони відрізняються. Це величезна територія, яка має 83 відмінні суб’єкти, не враховуючи тимчасово окуповані території інших країн. 

Депривація є котлом, у якому зароджуються подальші суспільні процеси

При вивченні суспільно-політичного виміру Росії за основу ми взяли два ключові показники. Перший — депривація населення. Йдеться про незадоволення через розбіжності в очікуваннях і реальному стані справ. Другий показник — спроможність держави, тобто її здатність проектувати владу і силу в регіоні. 

Росія неоднорідна. У регіонах люди мають різні рівні задоволеності своїм життям. Це непогана основа для подальшої роботи. Депривація сама по собі не є рушієм умовної революції. Але є котлом, у якому зароджуються подальші суспільні процеси. 

Може здатися, що чим вища депривація в регіоні, тим більше перспектив для роботи з ним. Але це не завжди так. У деяких регіонах депривація настільки висока, люди так погано живуть, що їм байдуже, що відбувається. У них одна мета — виживання. Більше їх нічого не турбує. 

Найвища депривація в Республіці Тува. Це не означає, що це якась точка прикладання зусиль. Ці дані треба використовувати як дані. На них слід будувати наступні гіпотези, перевіряти, підтверджувати або спростовувати. Це має бути безперервний дослідницький процес. На жаль, у нас цього немає.

Депривацію можна вимірювати і в межах соціальних груп. Наприклад, серед працівників автомобілебудівної галузі в Росії. Людей, які втратили роботу, відчули на собі вплив санкцій. Росіянам довелося перебудовувати свою економіку. Певні групи відчули незадоволення, яке продовжує зростати. 

Мусимо створювати такі умови, щоб РФ витрачала ресурс не куди хоче, а де буде напруга

Спроможність держави – це можливість проєктувати владу і силу. Йдеться не обов’язково про присутність військ, а й про інфраструктуру, зв’язок тощо. І в регіонах РФ це все різниться. Є неоднакова кількість військових частин і Росгвардії, відділків міліції, автошляхів, магістралей, які також грають важливу роль у переміщенні силової компоненти і функцій влади. 

Найцікавіші для України регіони Росії — ті, де достатньо висока депривація, а спроможність держави низька. Це поле для заглиблення і подальшого вивчення. 

Загалом ідея в тому, що ми мусимо створювати такі умови, щоб РФ витрачала ресурс не куди хоче, а де буде створено напругу. Це мінімум, який ми зобов’зані робити і без якого ворога не перемогти.

Не можна ігнорувати і кіберсферу. Це один зі стратегічних вимірів протистояння держав у майбутньому. Важливо, щоб було розуміння цього у військово-політичного керівництва і ключових осіб у сфері Сил безпеки і оборони. Із 2014–го Україна, в тому числі і з допомогою партнерів, побудувала непогану систему кібербезпеки. А Росія більше фокусувалася на операціях впливу. Вона напевно є однією із топ п’яти країн світу з розвитку кібер спроможностей, але з безпекою у неї не все добре. Ця сфера тим і приваблива, що не можна захиститися на 100%. 

Слабке місце Росії в економіці — логістика, ланцюги постачання. Задача України — їх розривати, щоб завдавати збитків. Ідеться не тільки про газотранспортну систему, а також про авто- і залізничні шляхи, морські порти тощо. 

Задача України — розривати ланцюги постачання Росії, щоб завдавати збитків

Санкційна політика не може бути єдиним шляхом розриву ланцюгів постачання. На жаль, вона не настільки ефективна, як очікували західні й українські експерти. Росія має механізм її обходу через тисячі фірм-посередників. Накладання на них санкцій призводить лише до заміни вузлів у ланцюгах постачання. Санкційна продукція досі потрапляє в Росію. Комплектуючі до ракет і безпілотників закуповують в Європі, Штатах і на Близькому Сході. Навряд це можна зупинити. Проте санкційна політика все ж має вплив. Якщо ми можемо нанести бодай якийсь збиток Росії, нам треба це робити.

Марія Кучеренко, старший аналітик фонду «Повернись живим»:

Україна не переможе, якщо буде в’язнути в ініціативі противника і лише відбиватися. Перемогу здобувають завдяки грамотним асиметричним діям. Ми розпочали роботу над цим дослідженням 2021 року. Тоді Україна перебувала у Мінському та Нормандському перемовному форматі і нам, як їх стороні, умови здебільшого нав’язувала Росія. Нашою глобальною задачею було відповісти на питання: як взаємодіяти з супротивником так, щоб йому було боляче більше, ніж у попередні роки? 

Трансформація Росії це її роззброєння. Не лише в ядерному, збройному, фінансовому, дипломатичному сенсі, але і в інформаційному та культурному. Трансформація має містити усвідомлення росіянами, що вони зробили. Це війна не Путіна, а Російської Федерації і її громадян.

Важливий феномен для дослідження і роботи — це російський політичний телеграм. Інформація і те, як Росія взаємодіє з нею — це сфера, де є багато вразливостей. Владна вертикаль РФ — це закрита система тотальної недовіри. У п’ятій службі ФСБ не знають, що відбувається в Головному управлінні Генштабу чи адміністрації президента, навіть про що думають у сусідньому кабінеті. В умовах тотальної недовіри, напіванонімні меседжі, плітки, чутки — це саме те, що хочуть почути ці люди. Знаючи, чиї це канали, хто відповідальний за сітку — адміністрація президента, силовики або окремі наближені до уряду актори — можемо розуміти, що та чи інша «вежа» думає.

Російський політичний телеграм — величезний ринок піару, де за гроші можна майже все

Недовіра гравців системи один до одного те поле, на якому маємо експериментувати. Російський політичний телеграм — величезний ринок піару, де за гроші можна майже все. Знаючи обмеження основних сіток, як усе працює, можна робити дії, які призведуть до тотальної дезінформації певної структури. 

Росія — це федерація без федерації. Усі права народів нівельовано. Україна з цим мусить працювати і робить це. Наприклад, залучає представницькі органи народів, що проживають у РФ, для висвітлення в ООН етноциду.

Директор департаменту стратегічних ініціатив ГО «Повернись живим!» Іван Науменко, керівник аналітичного відділу Антон Муравейник, старший аналітик по російському напрямку Марія Кучеренко (зліва на право) розповідають про дослідження «Трансформація російської державності». Розмову модерує журналіст і член Наглядової ради «Повернись живим» Вадим Карп’як   

Слід привертати увагу до привласнення Росією так званих спірних культурних брендів. Особливо тих, що пов’язані з окупованими територіями. Маємо говорити і про ставлення РФ до них: стверджує, що Айвазовський — російський художник і при цьому занехаяла його музей в окупованій Феодосії. 

Дипломатична частина дослідження полягала у спробі аналізу того, що РФ робить на міжнародних майданчиках для просування своєї позиції і нівелювання того, навіщо їх створили.

Основна задача, яку Росія ставить перед собою — розмивання світового порядку. Ідеться не лише про війну, яку вона розв’язала проти нас у 2014 році, а про усі війни, в яких брала участь. Росія стверджує, що у світі немає ніяких правил, окрім тих, які диктує вона. Світ заплющував на це очі. Непокаране зло зростає. Ми детально описуємо реакцію міжнародної спільноти на дії Російської Федерації, і що отримали в підсумку — масові поховання і геноцид. 

Нема «війни в Україні» й жодного дня не було. Триває російсько-українська війна, яка впливає на весь світ

Найпереконливіша гарантія нашої безпеки членство в НАТО. Всі інші не працюють. Ми проаналізували весь шлях України від Будапештського меморандуму до наших днів і тих безпекових пропозицій, що нам намагаються «продавити». 

У світі не буває ізольованих війн. Нема «війни в Україні» й жодного дня не було. Триває російсько-українська війна, яка впливає на весь світ. Відмежовуватись і казати, що це проблеми українців, які мають поступитися, бути м’якшими в перемовинах — це не працює.

З першою відкритою частиною дослідження «Трансформація російської державності» можна ознайомитися на нашому сайті. Цей документ описує суспільно-політичний блок дослідження в тій частині, яка може бути опублікована на загал. Мова йде про способи вивчення депривації населення та вимірювання спроможності РФ в регіонах.

Повний текст документу не є публічним і призначається, в першу чергу, ключовим стейкхолдерам  — військово-політичному керівництву, профільним представникам Сил безпеки та Сил оборони України тощо.

Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”

ПІДТРИМАТИ