Перейти до головного вмісту

Вогневий «Рубіж»: 55 марксменів-нацгвардійців отримали приціли й навчання

Фото: Євген Солонина

Інструктори «Повернись живим» зі снайпінгу у жовтні провели триденний навчально-тренувальний курс для 55 марксменів 4-ої бригади оперативного призначення імені Героя України сержанта Сергія Михальчука, відомої також як бригада «Рубіж». Крім того, у рамках проєкту «Звіролови» Фонд забезпечив цих піхотних снайперів 50 оптичними та 5 тепловізійними прицілами загальною вартістю 1,99 мільйона гривень.

Гвинтівка, налаштований приціл, стрілець і опора, яку він використовує — все це має працювати як цілісна система, пояснюють інструктори «Повернись живим» зі снайпінгу. Розповідаємо, як вони проводили тренування марксменів бригади «Рубіж». 

Навички марксмена

На узліссі біля спалених «скелетів» військової техніки зупиняється бронемашина Kirpi. З десантного відсіку вправно вистрибують десять постатей у камуфляжі. Це не бойовий вихід, а навчальні стрільби. Окрім зброї бійці по двоє несуть важкі сталеві мішені-гонги та встановлюють їх на конкретних відстанях від інструктора з далекоміром. Біля нього перша група стрільців, озброєна гвинтівками UAR-15, розкладає свої каремати. Вогневий рубіж готовий.

Марксмени бригади «Рубіж» під час навчань.

Отримані бійцями від Фонду напередодні 55 прицілів налаштовані та приведені до бою інструкторами на невеликих дистанціях. Сьогодні — час перевірити навички марксменів на відстанях від 100 до 600 метрів. Переважна більшість змогли влучити на найбільшій відстані з базових позицій: лежачи, сидячи та стоячи, з використанням триног.

Володимир, консультант «Повернись живим» зі снайпінгу, пояснює нацгвардійцям використання імпровізованої стрілецької триноги. Її можна швидко виготовити у бойових умовах: три двометрові палиці, стягнуті в одній точці скотчем.

Володимир, консультант «Повернись живим» зі снайпінгу (праворуч), інструктує бійців.

«Така саморобна тринога допоможе вам вести спостереження та влучний вогонь з позицій, де лежачи це зробити заважає або рослинність, або ландшафт», — зауважує Максим, інструктор зі снайпінгу, тримаючись за таку триногу. 

«На перетин трьох палиць кладемо щось м’яке і спираємо зброю цівкою. Для додаткової стабільності можна прихопити ремінь рукою до триноги спереду та, там самим, навантажити її передню частину. Спирайся однією рукою на триногу своєю масою, щоб система була жорсткою», — пояснює Максим бійцю, який готується до стрільби.

Задача марксмена піхотного підрозділу — побачити ворога першим в оптичний приціл, зупинити або нейтралізувати його вогнем на відстані до 600 м включно. Він відпрацьовує по важливих ворожих цілях: штурмовій групі, розвіднику, кулеметному або гранатометному розрахунку.

«Дистанція 400 метрів, постріл стоячи, — командує інструктор. — Влучання в лівий край гонгу. Повторний постріл: роби винос до вітру ще на одну крапку».

Звуки пострілів, а за секунду–дві — дзвін мішеней–гонгів.

 «Прочитати» вітер

На відміну від класичного снайпера, стрілець-марксмен працює на ближчій дистанції до противника. Тому не має часу вносити поправки у приціл під час бою.

Він працює «виносом»: приціли «загонного» типу мають сітку, кожна поділка якої відповідає певній відстані в залежності від характеристик зброї та набою, а також дистанції пристрілки. Що далі ціль, то нижчою поділкою треба цілитися: ствол підіймається трохи вище, і куля летить по балістичній траєкторії. Обабіч прицільної сітки — вітрові позначки (крапки), які допомагають враховувати вітер: що сильніший він, то більший «винос» треба робити.

«Вчіться читати вітер», ­— пояснює інструктор.

Інструктаж перед стрільбою на 600 метрів.

Наступна група бійців у «мультикамі», які відстрілялися з окопа та з позиції лежачи, підходить до триног. За командою приєднують магазини і прицілюються.

Більшість учасників стрільб — воїни з бойовим досвідом, які встигли попрацювати як в обороні, так і в розвідувальних та штурмових виходах.

Після роботи по мішенях не гають часу: дістають збройове мастило та ганчір’я. На карематах — розібрані гвинтівки UAR-15. Стрільці перевіряють та змащують всі необхідні елементи зброї. І тим часом обговорюють минулі бойові завдання.

«Осколок залетів ось сюди, — показує боєць на позивний «Сом» ледь помітний шрам на шиї. — Затиснув кровотечу рукою і зрозумів, що вийду й сам. Хлопці змогли продовжити закріплюватися на відбитій позиції, а я потроху дійшов до точки евакуації».

Боєць замовкає. Дивиться в отвір почищеного ствола і складає свою гвинтівку докупи.

Загалом в рамках проєкту «Звіролови» Фонд «Повернись живим» навчає та забезпечує прицілами із кріпленнями 600 марксменів для 10 бойових бригад Сил оборони України. Наразі підготовку пройшли вже 500 бійців.

Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”

ПІДТРИМАТИ