Перейти до головного вмісту

Освячені вогнем: 96-та зенітна ракетна бригада знищила понад 1000 ворожих повітряних цілей

Військовий на позивний «Катер» — фахівець одного з дивізіонів 96-ої зенітної ракетної бригади. У її складі він виконував бойові задачі по всій території України. Зараз захищає небо в центральних областях.

«Освячені вогнем» — гасло 96-ої Київської зенітної ракетної бригади Повітряного командування «Центр». 24 лютого 2022-го противник ударив по її позиціях 26 ракетами. Попри те, що частину техніки в ту атаку пошкодили, бригада не зупиняла бойової роботи ні на день. Відтоді понад 1000 ворожих повітряних цілей знищили її підрозділи, повідомила бригада журналістам «Повернись живим».

На сьогодні 96-та бригада озброєна й західними зенітними ракетними комплексами, зокрема, Patriot. У травні 2023 року завдяки цьому «американцю» українські військові першими у світі знищили аеробалістичну ракету Х-47 «Кинджал». Доти росіяни запевняли, що це неможливо.

У грудні торік команда Фонду передала 96-ій бригаді комплексні апаратні зв’язку у рамках спільного з Новою поштою проєкту «Запакуй небо — прокачай ППО». КАЗи — це прохідні вантажівки, забезпечені всім необхідним обладнанням, технікою, захищеним зв’язком, аби ефективно виконувати бойові завдання. Вони повністю енерго та тепло незалежні.

Такі апаратні зв’язку супроводжують протиповітряні ракетні комплекси. КАЗи — це нервова система ППО. Вони забезпечують сталий та захищений канал зв’язку між дивізіоном і командуванням. У них є все необхідне, аби зв’язківці розгорнули зв’язок у польових умовах та, у разі потреби, швидко його відремонтували.

23-річний військовий на позивний «Катер» — фахівець одного з дивізіонів 96-ої зенітної ракетної бригади. Чоловік родом із міста Довжанськ на Луганщині. Навчався у Київському військовому ліцеї імені Івана Богуна і Військовому інституті телекомунікацій та інформатизації імені Героїв Крут на факультеті бойового застосування систем управління та зв’язку. 24 лютого 2022 року ще був студентом. Його курс достроково випустили та розподілили по війську. У складі 96-ї бригади він виконував бойові задачі по всій території України. Зараз захищає небо в центральних областях.

Тепер «Катер» і його побратими працюють з новою КАЗ від «Повернись живим» та Нової пошти. Ми розпитали військового про його досвід і особливості бойової роботи. Далі — пряма мова офіцера:

— Для мене війна почалася 2014 року. Батько проводив у Луганську проукраїнські мітинги. Через це його викрали у полон. Після повернення він пішов до війська, брав участь в АТО. Я вирішив теж долучитися до ЗСУ і вступив у військовий ліцей.

Зв’язок — це управління боєм, необхідна та невід’ємна частина будь-яких дій у підрозділах. Без нього не буде перемоги. Від його якості, безпечності і швидкості переміщення залежить, чи зможуть військові збивати ворожі цілі. 

Зв’язок проходить через апаратуру шифрування. Далі ми видаємо його через кабель на командний пункт, а звідти вже кінцевим пристроєм спілкуються з вищим командним пунктом. 

В армії відбуваються важливі зміни. Зв’язок тепер значно захищеніший і надійніший. Багато допомоги отримуємо від волонтерів. Усе переходить в автоматизований режим. Більше працюємо над мобільністю, сучасністю, швидкістю.

Комплексна апаратна зв’язку — одна з головних машин у підрозділі

Нові комплексні апаратні зв’язку від «Повернись живим» — це сучасні автівки, які не потребують щоденного обслуговування. У КАЗах є три повноцінні робочі місця і все обладнання, потрібне зв’язківцям для роботи: від звичайного кабелю до комп’ютерів, моніторів, маршрутизаторів, комутаторів тощо. З новими КАЗами ми мобільніші, можемо дати якнайшвидше зв’язок підрозділам. Відповідно, вони швидше виїдуть на бойове чергування. Поки ми не вийдемо на зв’язок, не можемо збивати повітряні цілі (за його відсутності розрахунки ухвалюють рішення самостійно, — уточн.). Тому КАЗ — одна з головних машин у підрозділі. 

Завжди є проблеми, які потрібно швидко вирішити, щоб підрозділи протиповітряної оборони виконували бойові завдання, приймали команди, віддавали накази. Ми постійно на зв’язку. Навіть коли ракета летить на нас, я не можу покинути робоче місце. Бо якщо в цей момент зв’язок вийде з ладу, в короткий термін мені потрібно його відновити. 

Без зв’язку підрозділи не знають, чия ракета летить — наша чи противника. Не дадуть команду збивати ціль.

На 99 відсотків ворогу не вдається виконати свої завдання

Росіяни змінюють тактику обстрілів. Частіше використовують «Шахеди», тому що вони дешевші. Дрони-камікадзе завдають не менше шкоди, ніж ракети. Росіяни їх запускають не аби куди. Ворог прокладає для них і ракет нові й нові маршрути, щоб обходити нашу протиповітряну оборону. Противник також вчиться на війні. Але на 99% йому не вдається виконати свої завдання. Ми знищуємо ворожі повітряні цілі.

Наші Повітряні Сили зробили нереальне з тим озброєнням, яке мали

Ще на початку вторгнення росії провалилося завдяки тому, що наші Повітряні Сили відбили атаки. З тим озброєнням, яке ми мали 24 лютого 2022 року, зробили просто нереальне. Думаю, жодна інша країна з подібним викликом не впоралася б.

Росія — непередбачуваний ворог. Її дії та цілі для мене незрозумілі. Для чого взагалі розпочала війну? Щоб захопити Україну? Нічого у них не вийде. Сподіваюся, що ми визволимо всіх наших людей і вийдемо до кордону 1991 року. Думаю, повернемо території військовим шляхом. 

Нагадаємо, Фонд компетентної допомоги армії «Повернись живим» спільно з Новою поштою зібрали 330 мільйонів гривень для підсилення протиповітряної оборони сучасними засобами зв’язку. Ініціатива «Запакуй небо — прокачай ППО» стартувала 1 червня 2023 року. Збір завершили 26 грудня. 

Крім усіх передбачених за проєктом комплексних апаратних зв’язку (їх кількість не розголошується з міркувань безпеки), Повітряне командування «Центр» вже отримало:  

  • носимі комплекти зв’язку — це валізи вагою до 60 кг, обладнані необхідними телекомунікаційними засобами, оргтехнікою та легко розкладаються у сучасний мобільний командний пункт із робочими місцями для наших воїнів.
  • телекомунікаційні комплекти — рюкзаки, які містять усі необхідні види зв’язку для мобільних вогневих груп. Фактично — автономні хаби із захищеним звʼязком, які дозволяють екіпажам вчасно отримати накази, інформацію про рух цілей, інші дані для їх знищення.

Крім того, підрозділи протиповітряної оборони будуть забезпечені рухомими командними пунктами на базі прохідних вантажівок. Вони дадуть можливість командувати військами під час руху і матимуть універсальні місця роботи й відпочинку для захисників.

Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”

ПІДТРИМАТИ