Перейти до головного вмісту

«Наші першочергові цілі — артилерія, станції радіоелектронної розвідки і боротьби» 

Екіпаж аеророзвідника Головного управління розвідки Міноборони України «Штурмана» отримав розвідувальний комплекс «ШАРК» у червні. Відтоді з його коригуванням Сили оборони знищили 23 одиниці ворожої техніки

Аеророзвідник на позивний «Штурман» управляє безпілотними авіакомплексами у складі одного з підрозділів Головного управління розвідки Міністерства оборони України. У червні його екіпаж отримав від «Повернись живим» і АЗК ОККО розвідувальний комплекс «ШАРК» у рамках спільного з мережею проєкту «ОКО ЗА ОКО». Відтоді з його допомогою Сили оборони знищили 23 одиниці ворожої техніки: 11 гармат, шість броньованих машин, дві артилерійські установки «Гвоздика», одну гаубицю «Акація», три військові автомобілі окупантів.

Комплекс «ШАРК» — це обладнане пунктом управління прохідне авто, пускова установка і два БпЛА. Безпілотник оснащений високонадійним модулем зв’язку, який дозволяє заглибитися у тил ворога до 60 км. Здатен знаходитися у повітрі близько чотирьох годин. Має швидкість польоту до 150 км/год. Full HD камера БпЛА оснащена електрооптичним сенсором із 30-кратним збільшенням та додатковим цифровим зумом, може відслідковувати цілі навіть, коли вони рухаються зі швидкістю у 100 км/год. 

«Штурман» управляє безпілотниками такого типу понад 9 місяців. У цивільному житті був підприємцем, працював на автосервісі. До війська прийшов добровольцем 26 лютого 2022 року. До того не мав ні військового досвіду, ні відповідної освіти, розповідає. Далі – пряма мова бійця:

— Я харків’янин. Війна для мене почалася з оборони рідного міста. Це мій дім. Я тут народився. Тому пішов воювати без вагань. Став до строю одразу, тренуватися часу не було. Мій батько військовий, тому я трохи знався на цій справі. 

Росіяни сильно прорахувалися, вважаючи Харків та й Схід України загалом проросійським. Ще 2014-го більшість мешканців розуміли: якщо допустять сюди «русский мир», то буде біда. Тому вигнали їх звідси ще тоді. Я ходив на місцевий Майдан, захищав нашу ОДА, коли росіяни намагалися її захопити. Бачив ту навалу. З Білгорода й Курська приїздили автобусами, ходили містом, вдавали з себе місцевих. Ми їх відловлювали й лупцювали. 

Людей із міцною українською ідентичністю у Харкові стало понад 90 відсотків

За минулий рік людей із міцною українською ідентичністю у Харкові стало ще більше. Впевнений, що їх понад 90 відсотків. 

Перший мій бій був наприкінці березня торік – вихід на зачистку села Вільхівка поблизу Харкова. Розбили там роту розвідки росіян, взяли багато полонених. 

22 квітня в складі штурмової групи пішли на зачистку позиції росіян у Руській Лозовій. Спроба була невдалою, загинули хлопці з нашого взводу. Але через тиждень ми окупантів вибили звідти, зайшли в населений пункт і закріпилися там. Моя робота як піхотинця на цьому закінчилася. Командир дав наказ освоювати квадрокоптер.  

Як працюють дрони й безпілотники, вивчав по відео в інтернеті ще цивільним. Маю дві вищі освіти, розбираюся в техніці. Починав із «Мавіків» різного «калібру» – від Mini до Matrice. Стало цікаво, втягнувся. 

Не веду рахунку знищених цілей. З моїм коригуванням наші артилерійські батареї, мінометні розрахунки вражали ворожу піхоту, танки, міномети — все підряд. Дуже емоційно було, коли в Чугуївському районі знищили ворожий МТ-ЛБ (багатоцільовий тягач легкий броньований, — ред.), застопорили танчик Т-80, а хлопці його з «Джавеліна» (переносний протитанковий ракетний комплекс американського виробництва, — ред.) розібрали. Гарно палав.

«Штурман» біля знищеного з його коригуванням російського танка. Фото: надане аеророзвідником  

Із БпЛА типу «крило» працюю від грудня минулого року. Для цього спеціально навчався. Звісно, це не те ж, що дрон. Летить далеко, високо й довго. Ця робота вимагає високої концентрації. Потрібно і «птахом» керувати, і ціль шукати. 

Бувало, авто захлоне чи загрузне на зворотному шляху, а ти для ворога — пріоритетна ціль

Переважно виїжджаємо на завдання вдосвіта, повертаємось пізно ввечері. А буває так, що знаходимося на позиції й тиждень. Раніше доводилося щоразу шукати транспорт, щоб виїхати працювати. Авто були старі, не завжди в гарному стані. Бувало, захлоне чи загрузне на зворотному шляху, а ти для ворога — пріоритетна ціль. Повноцінний пункт управління на базі нового транспорту дасть нам мобільність і більшу безпеку – можемо швидше виїхати на позицію, відпрацювати й переміститися далі. 

Висота і дальність роботи «ШАРКа» дозволяє працювати на відносно безпечній відстані. Бо з «Мавіком» треба виїжджати практично на нуль, а іноді бути й перед ним. Так працював на Донецькому напрямку, супроводжував штурмовиків. Тоді вів аеророзвідку на відстані метрів 400-500 до противника, під щільним обстрілом. Був на зв’язку з командиром, коригував хлопців, які йдуть на штурм: бачу противника й кажу нашим, куди їм рухатися. 

Коригував ударний дрон RAM по російському дорогому і рідкісному зенітному ракетному комплексі «Панцир». Той запізно розпізнав його як небезпеку. Бачить його як малу ціль, птаха в небі — його не чутно,  не видно, коли високо летить. Лише коли дрон був за 600 метрів, ворожий комплекс його помітив. 

Противника не треба недооцінювати. У нього є потужні розвідувальні й ударні дрони, а також багато РЕБ-систем. Ворожим засобам радіоелектронної боротьби доводиться протидіяти повсякчас. «ШАРКи» хороші у цьому плані, не надто вразливі. Завдяки цьому й можуть летіти далеко і працювати практично в тилу ворога. З мого досвіду — це понад 40 кілометрів.

Вага безпілотної авіації у нинішній війні величезна. Це очі нашої артилерії. В Харківську операцію ми знаходили орків у таких місцях, куди не кожен розвідник піде чи дійде через щільні мінування. Не кажучи про те, що «ШАРК» працює на таку тактичну глибину, куди людині йти в принципі неможливо. Наші першочергові цілі — ворожі самохідні артилерійські дивізіони, станції РЕР і РЕБ, які серйозно охороняють. А у нас є можливість оминути дію РЕБів противника і дістати їх. 

Особливо важливий добрий стабілізатор «ШАРКа». Коли літак душить РЕБ, хитає вітер, він тримає фокус на цілі

У «ШАРКу» важливі трекінг у режимі реального часу, картинка високої якості й, особливо, добрий стабілізатор. Не на всякому БПЛА такі є, і коли літак душить РЕБ, хитає вітер, не завжди можна сфокусуватися на цілі. А з «ШАРКом» ти її зафіксував і весь час тримаєш у прицілі. Це класно. 

Восени брали участь у контрнаступі на Харківському напрямку — у звільненні міст Балаклія і Лозова, сіл Руська Лозова і Старий Салтів. Це не була легка прогулянка. Ми теж несли втрати. Але коли оборона окупантів в Балаклії посипалася, і вони втікали — ми їх гнали аж до самого Куп’янська-Вузлового. Наздоганяли, нищили, брали в полон, забирали покинуту техніку. Вони робили невдалі спроби контратак. Ми змусили їх забратися. І звільнимо всю нашу землю. Інакше не може бути. На нашому боці правда. 

Війна для мене закінчиться, коли останній росіянин відступить за наш кордон чи ляже у нашу землю.   

325 млн грн на 25 розвідувальних комплексів «ШАРК» фонд «Повернись живим» і ОККО зібрали у листопаді 2022 року — квітні 2023-го. В рамках ініціативи придбали також 25 резервних безпілотників, щоб замінювати втрачені чи пошкоджені під час завдань. Сили оборони України отримали вже 19 комплексів. Ще 6 скоро надійдуть у війська.

Наразі триває ініціатива «Повернись живим» та ОККО «ОКО за ОКО 2. Озброїмо ТрО до зубів». Наша ціль — 400 млн грн на 82-мм міномети, крупнокаліберні кулемети та 40-мм автоматичні гранатомети для Сил територіальної оборони ЗСУ.