«Пільги і соціальні гарантії для ветеранів повинні мати зміст»

22 серпня у Києві відбувся VI Міжнародний ветеранський форум «Україна. Захисники. Майбутнє». У заході взяли участь понад 500 учасників. Говорили про державну ветеранську політику, здоров’я і реабілітацію, повернення ветеранів до цивільного життя та реінтеграцію в громади.
На відкритті форуму виступив онлайн президент Володимир Зеленський. Зі сцени до учасників звернулися голова Верховної Ради Руслан Стефанчук, прем’єр-міністр Денис Шмигаль, секретар РНБО Олексій Данілов, міністр оборони Олексій Резніков, міністр у справах ветеранів Юлія Лапутіна.
Форум також відвідала міністерка оборони Нідерландів Кайса Оллонгрен, заступник Державного секретаря парламенту Сполученого Королівства Великої Британії та Північної Ірландії у справах оборони, ветеранів і сімей військовослужбовців Ендрю Меррісон.
Нарощувати спроможності держави в підтримці ветеранів необхідно заздалегідь, не чекаючи завершення війни, сказав керівник аналітичного відділу «Повернись живим» Антон Муравейник у виступі «Проблеми і майбутні виклики для ветеранів і ветеранок»:
— Коли ветерани повертаються додому, є потреба у фізичній і психологічній реабілітації. Їх кількість збільшується, система перевантажена. Міжнародні партнери готові підставити нам плече. Але навіть за умови підтримки, потреба у масштабуванні спроможностей держави колосальна. Основа для цього — нове законодавство. Основний закон про статус ветеранів війни — 1993 року. З 2014-го у нього вносять правки, але він досі не відповідає сучасному стану справ.
Чинне законодавство передбачає великий перелік гарантій. Проте вони, по-перше, не всім доступні на однаковому рівні. Військові і ветерани, які живуть у великих містах, мають більший доступ до соціальних гарантій, аніж люди з маленьких громад. По-друге, не всі гарантії мають зміст. Наприклад, ветерани отримають тисячу гривень допомоги від держави до 24 серпня, а члени сімей загиблих — 650 гривень. Яку проблему вирішить ця сума? Для людей ці кошти незначні, а в масштабах країни суми можуть бути величезні. Ресурсів завжди не вистачатиме. Тому мусимо витрачати їх максимально ефективно. Пільги і соціальні гарантії повинні мати зміст, додану вартість для ветеранів і членів їх родин, допомагати вирішити наявні потреби і проблеми.
Абсолютний мінімум того, що Україна мусить зробити для всіх ветеранів — це забезпечити їх реабілітацію та реадаптацію. Це пріоритет. Фізична реабілітація та психологічна і соціальна реадаптація — фундамент майбутнього життя ветерана і його родини. На жаль, спроможності держави не перекриють запит на житло для ветеранів ще багато років. Але в наших силах дати їм інструменти, які повернуть людям бажання жити. Тому наш шлях — створення принципово нового законодавства. Включно з розробкою оптимізованого, проте працюючого і доступного переліку дійсно важливих соціальних гарантій. В умовах обмеженого ресурсу, маємо гнатися не за їх кількістю, а за якістю.
На форумі «Повернись живим» презентував проєкти з реабілітації ветеранів через спорт — міжнародні змагання Invictus Games і «Спортивні Амбасадори».
Фонд є співорганізатором національного відбору на Invictus Games з 2019 року. Наші фахівці долучаються до відбору команди, супроводжують її на всіх етапах підготовки та на самих змаганнях. Проєкт «СпортАмбасадори» втілюємо за підтримки Посольства США в Україні, в партнерстві з ГО «Ігри Інвіктус Україна».
«Реабілітація через спорт є одним із найдієвіших інструментів повернення до якісного життя після бойових травм і поранень. Адаптивний спорт дозволяє розширити власні фізичні межі та стає інструментом відновлення і соціалізації, — говорить спортамбасадор Микола Гуцкал. — Якщо у тебе травма опорно-рухового апарату, ти можеш грати в баскетбол на візках, де всі гравці стають рівними. Якщо у тебе поранення або ампутація однієї руки, ти можеш стріляти з лука зубами. З травмами або пораненнями ніг можна штовхати ядро сидячи, освоїти велоспорт на ручному велосипеді».
Щоб наочно продемонструвати доступність адаптивного спорту, спортамбасатори презентували спеціальне спортивне обладнання, надавали консультації і показували, як займатися на адаптивних тренажерах. На локації були представлені ручний велосипед, лук для стрільби, тренажер для веслування і біговий візок.
Форум організовували Міністерство у справах ветеранів України, Український ветеранський фонд спільно з «Повернись живим». Це щорічний захід, який традиційно проходить перед Днем Незалежності. У ньому беруть участь ветерани, волонтери, представники влади, ветеранських організацій та міжнародні партнери.
Творимо історію разом! ПІДТРИМАйТе БФ “ПОВЕРНИСЬ ЖИВИМ”
ПІДТРИМАТИБільше за темою
Фонд визначив 20 учасників проєкту «СпортАмбасадори»
27 червня 2023, 06:07
«Вони заснують рух, який стане потужним інструментом реабілітації ветеранів»
08 серпня 2023, 08:53
Баскетбол на візках повертає ветеранів у соціум
09 серпня 2023, 15:59
Оголосили учасників Національної збірної «Ігор Нескорених»: хто вони
05 червня 2023, 13:05