Перейти до головного вмісту

25 українських ветеранів і військовослужбовців візьмуть участь в Invictus Games 2023

Фонд «Повернись живим» спільно з INTERTOP зібрали 12 031 578 гривень на реабілітацію ветеранів через спорт під час проєкту «Підтримай Нескорених». Зокрема, ці кошти були спрямовані на забезпечення Національної збірної України в Invictus Games 2023, а також на участь української команди у United States Air Force and Marine Corps Trials 2024.

Invictus Games 2023

Україна бере участь у Invictus Games з 2017 року. З 2019-го фахівці «Повернись живим» долучаються до відбору команди, супроводжують її на всіх етапах підготовки та на самих змаганнях.

2023 року українські захисники та захисниці, які отримали поранення та травми під час бойових дій, представляли нашу країну та військо на міжнародних змаганнях з адаптивних видів спорту для ветеранів 9-16 вересня у Дюссельдорфі.

5 червня 2023 року оголосили імена 25 учасників Національної збірної України у Invictus Games. 11 членів команди — ветерани війни з росією, решта — чинні військовослужбовці Сил оборони. До збірної увійшли: Веніамін Бондарчук, Назар Вознюк, Павло Лучків, Володимир Гера, Максим Дмитраш, Ігор Дерман, Микола Заріцький, Володимир Товкис, Євгеній Кірейонок, Костянтин Кобиляну, Семен Лагун, Олександр Маковей, Іван Молдун, Дмитро Полов’ян, Олександр Пономарьов, Ярина Аліманова, Олександр Будько, Олег Должок, Максим Зубов, Вадим Мазніченко, Юлія Паєвська, Богдан Яроцький, Віталій Бородавка, Юлія Шевчук, Дмитро Козак.

9 липня завершився перший навчально-тренувальний збір збірної України на Invictus Games. Учасники 18 днів тренувалися з плавання, стрільби з лука, легкої атлетики, велоспорту, веслування на тренажерах, паверліфтингу, настільного тенісу, волейболу сидячи та баскетболу на візках.

З 24 липня по 1 серпня тривав другий навчально-тренувальний збір. Команда тренувалася з баскетболу на візках під керівництвом ветерана російсько-української війни і співробітника «Повернись живим» Тараса Шпука. Підготувати учасників допомогла тренерка збірної США з баскетболу на візках Ханна Волкер. Окрім тренувань команда відвідала реабілітаційні центри. Учасники працювали з психологами.

15 серпня збірна вирушила у Хорватію на третій навчально-тренувальний збір, який тривав близько двох тижнів. Звідти учасники поїхали на тренування в Німеччину.

Збірна України здобула 34 медалі на Invictus Games 2023 у Дюссельдорфі. Команда має 12 золотих, 14 срібних та вісім бронзових нагород. 9-16 вересня українці змагалися в легкій атлетиці, паверліфтингу, веслуванні на тренажерах, плаванні, стрільбі з лука, велоспорті, волейболі сидячи, баскетболі на візках та настільному тенісі. Найуспішнішими для нашої збірної стали веслування на тренажерах — 11 медалей, плавання — дев’ять нагород і стрільба з лука — п’ять.

Загалом на Invictus Games 2023 реалізовано 5 480 948,3 грн із зібраної на проєкт «Підтримай Нескорених» суми. Ключові витрати:

 • адміністративні: оплата праці проектної команди (не співробітників «Повернись живим»), а також перекладачів, психологів, лікарів, масажистів-реабілітологів — 1 976 601 грн;
 • форма для національної делегації — 1 401 779 грн;
 • логістичні витрати — 1 046 350 грн;
 • організація заходів (зокрема, відкритого тренування, ветеранського форму) — 631 358 грн;
 • проживання та харчування — 313 070,72 грн;
 • обслуговування та ремонт спортивного інвентарю — 68 884 грн;
 • оренда складу — 42 906 грн.

«Ми багато працювали, щоб внески благодійників використати якнайефективніше, — говорить керівник ветеранського відділу «Повернись живим!» Тарас Ковалик. — Завдяки тісній співпраці з Міністерством у справах ветеранів на Invictus Games 2023, окрім зібраних коштів, вдалося реалізувати близько 9 мільйонів гривень державних. Також українську збірну підтримали NATO Trust Fund on Medical Rehabilitation, Support to Patients на суму в понад 1,5 мільйона гривень».

United States Air Force and Marine Corps Trials 2024

United States Air Force and Marine Corps Trials 2024 — це змагання ветеранів та військових Повітряних сил і морської піхоти США, які є відбірковим етапом для участі у Warrior Games, — найбільшому американському турнірі з адаптивних видів спорту для військових з пораненнями і травмами. У 2024 році крім збірної України у United States Air Force and Marine Corps Trials 2024 участь також брала збірна Грузії, вони не проходили відбір на Warrior Games — йшлося про представницьку роль, обмін досвідом і знаннями.

Змаганням передував  майже двотижневий навчально-тренувальний збір з адаптивних видів спорту у якому взяли участь близько сотні ветеранів та військовослужбовців. Ще майже 70 учасників приїхали на Всеукраїнські відбіркові змагання до збірної, які відбулися  12–14 грудня.

У результаті комісія з представників громадського сектору і силових відомств відібрала команду із 30 осіб, які взяли участь у United States Air Force and Marine Corps Trials 2024. 

Змагання відбулися з 8 по 14 березня на Nellis Air Force Base, військовій базі Повітряних сил США у Лас-Вегасі. 26 військовослужбовців та четверо ветеранів змагалися в 11 адаптивних видах спорту: плаванні, велоспорті, баскетболі на візках, волейболі сидячи, регбі на візках, стрільбі з луку, пауерліфтингу, бігу, штовханні ядра/метанні диску, веслуванні, кульові стрільбі. Збірна України здобула 76 медалей, з них 43 золотих, 19 срібних і 14 бронзових.

Змагання United States Air Force and Marine Corps Trials 2024 в Україні організовано Міністерством у справах ветеранів спільно з Українським ветеранським фондом та громадськими організаціями — «Повернись живим», Stratcom Ukraine та Invictus Games: Team Ukraine.

4 465 750,14 грн із проєкту «Підтримай Нескорених» спрямували на участь української команди у United States Air Force and Marine Corps Trials 2024. Ключові витрати:

 • адміністративні витрати: оплата праці проектної команди (не співробітників «Повернись живим»), а також перекладачів, психологів, лікарів, масажистів-реабілітологів — 1 793 586 грн;
 • проживання та харчування — 1 238 782 грн;
 • форма збірної — 815 787 грн;
 • друк та поліграфія — 246 922 грн; 
 • логістика — 107 600 грн;
 • запчастини, спортобладнання — 84 788 грн;
 • нагородна атрибутика, сувенірна продукція — 79 755 грн;
 • оренда складу — 24 746 грн. 

Залишок коштів «Повернись живим» спрямував на підготовку участі збірної України у Invictus Games 2025.